piątek, 26 sierpień 2022 14:46

Źle spisz , przyczyn może być wiele

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
catering Burak Dieta catering Burak Dieta pixabay

Zły sen jest częstym problemem wielu osób. Badania sugerują, że około 30% dorosłej populacji ma problemy z zasypianiem lub snem. Przyczyn tego stanu jest wiele. 

 

Niestety, problemy ze snem mogą prowadzić zarówno do łagodnych, jak i znacznie poważniejszych konsekwencji. Brak snu jest powiązany z krótkotrwałymi zmianami nastroju, a także z poważniejszymi problemami, takimi jak depresja i lęk.

Zadbaj o higienę snu

Jeśli masz problemy z zasypianiem każdej nocy, może być wiele różnych czynników przyczyniających się do tego stanu. Są jednak zasady, jakich musisz przestrzegać, aby poprawić komfort i jakość snu i zasypiania. Zrozumienie niektórych najczęstszych przyczyn złego snu może pomóc w zidentyfikowaniu czynników, które zakłócają odpoczynek. Jeżeli w porę znajdziesz przyczynę problemu, skuteczniej możesz uniknąć niektórym szkodliwym krótko i długoterminowym konsekwencjom braku snu. Oto niektóre z najważniejszych oznak, że Twój sen nie jest wystarczający, aby zregenerować organizm:

 • Zmęczenie w ciągu dnia
 • Trudności z koncentracją
 • Drażliwość
 • Zły humor 
 • Problemy z zasypianiem w nocy
 • Budzisz się więcej niż raz w nocy
 • Nie zasnąć przez dłuższy czas w nocy

Problemy ze snem często wynikają ze złej pory snu i rutyny nocnej. Zbyt duża stymulacja przed snem, oglądanie telewizji lub granie na telefonie tuż przed snem, zbyt późne wstawanie i picie nadmiaru płynów późnym wieczorem mogą utrudnić zasypianie lub zasypianie.

Wyeliminuj złe nawyki 

Najczęstszą przyczyną braku snu są złe nawyki i brak higieny snu. Jeśli złe nawyki związane ze snem mogą być przyczyną zaburzeń snu, możesz zrobić kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci w zwalczeniu bezsenności. Oto kilka wskazówek: 

 • Ustal harmonogram snu. Idź spać o tej samej porze każdego wieczoru i wstawaj o tej samej porze każdego ranka.
 • Staraj się zrelaksować przed snem. Weź kąpiel, poczytaj książkę lub zrób ćwiczenia na głębokie oddychanie i lekkie rozciąganie. Kluczem jest regularne wykonywanie tych ćwiczeń na 30 minut przed pójściem spać. Pomoże to zasygnalizować umysłowi i ciału, że nadchodzi pora snu..
 • Nie pracuj w swojej sypialni. Często zdarza Ci się pracować na laptopie w sypialni? Jeżeli tak, może to utrudnić mózgowi skojarzenie pokoju ze snem. 
 • Unikaj ciężkich lub tłustych potraw wieczorem. Ten kawałek tłustej pizzy może mieć wpływ na twój układ trawienny, utrudniając odpoczynek. Trzymaj się lżejszych pokarmów, które zawierają dobrą mieszankę złożonych węglowodanów i białek i najlepiej skorzystaj z cateringu Burak Dieta
 • Zaciemnij dobrze swoją sypialnię. Zbyt dużo światła wpadającego z okna, lampy, a nawet fluoryzująca tarcza zegara może zakłócać sen. Wyłącz elektronikę w pokoju i zasuń zasłony lub rolety zaciemniające pokój. Pamiętaj, aby wyciszyć telefon. Światło emitowane przez takie urządzenia może również utrudniać zasypianie lub sen. 
 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54