poniedziałek, 05 wrzesień 2022 09:43

Lekarz internista - z jakim problemem możemy się udać na wizytę?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
internista online internista online pixabay

Internista jest specjalistą medycyny wewnętrznej, który zajmuje się leczeniem wszystkich układów występujących w ludzkim organizmie. Lekarze interny koncentrują się na poszczególnych narządach wewnętrznych, dlatego mają bardzo szeroką wiedzę na temat ich funkcjonowania.

Do takiego specjalisty można się zatem zwrócić w bardzo wielu sytuacjach - np. przy dolegliwościach niespecyficznych i trudnych do powiązania z konkretną chorobą. Internista przeprowadzi diagnostykę, zleci badania i ustali dalszy plan leczenia, bądź też skieruje do innego lekarza.

Choroby leczone przez internistę

Medycyna wewnętrzna jest bardzo szeroką dziedziną. Choroby diagnozowane i leczone przez internistę można więc podzielić pod kątem konkretnych obszarów organizmu, których dotyczą. Lekarz internista zajmuje się schorzeniami układu kostno-szkieletowego, takimi jak osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa czy zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa. Do jego zadań należy też obsługa pacjentów z chorobami układu pokarmowego, w tym przełyku, trzustki, dwunastnicy, żołądka, wątroby oraz jelit. Specjalista ten leczy schorzenia układu moczowego, takie jak kamica i zapalenie pęcherza moczowego. Profesjonalna konsultacja internisty może być pomocna przy chorobach układu dokrewnego i chorobach metabolicznych, włącznie z Hashimoto, nadczynnością i niedoczynnością tarczycy oraz cukrzycą. Lekarz ten zajmuje się też schorzeniami serca i układu krążenia, np. nadciśnieniem i niedociśnieniem tętniczym, miażdżycą, zakrzepicą, zaburzeniami rytmu serca i zapaleniem mięśnia sercowego. Internista może pomóc ponadto w chorobach układu oddechowego, w tym przy gruźlicy, astmie oskrzelowej, sarkoidozie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc oraz zakażeniu dróg oddechowych.

Dolegliwości zgłaszane do internisty

Wiele dolegliwości odczuwanych przez pacjentów da się przypisać do różnych chorób, bądź też mają one kilka źródeł. W takim przypadku pomocny będzie internista online, który będzie w stanie zdalnie zebrać wywiad medyczny i ocenić symptomy. Do takiego specjalisty zgłaszają się pacjenci z różnymi dolegliwościami bólowymi, w tym mięśni, stawów i głowy. Internista może pomóc w ocenie infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, problemów kardiologicznych w rodzaju kołatania serca, dolegliwości układu pokarmowego, zaburzeń poznawczych czy bezsenności. Uprawnienia tego specjalisty są bardzo szerokie, ponieważ specjalizuje się w praktycznie wszystkich chorobach wewnętrznych. Z tego względu udziela też pomocy pacjentom już zdiagnozowanym, np. chorującym na cukrzycę. Każde schorzenie powinien leczyć specjalista z konkretnej dziedziny, jednak internista jest w stanie zapewnić pomoc doraźną. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy konieczna jest recepta na określone leki. W takiej sytuacji często wybieranym rozwiązaniem okazuje się zdalna e-konsultacja, która nie wymaga od pacjenta wychodzenia z domu. Potrzebując konkretnych środków medycznych, chory może po prostu poprosić o ich wystawienie internistę przyjmującego online.

internista online

internista online

Wizyta u internisty

Konsultacja z internistą rozpoczyna się od przeprowadzenia kompleksowego wywiadu medycznego. Specjalista wysłuchuje historię pacjenta, a także wypytuje go o przebyte wcześniej choroby, występujące uczulenia czy leki przyjmowane na stałe. Jeżeli wizyta odbywa się stacjonarnie, internista przeprowadza badanie fizykalne. Po wykonaniu podstawowych czynności, specjalista decyduje o zaleceniu szerszej diagnostyki. Internista może skierować pacjenta na badanie moczu, morfologię oraz inne testy. Jeżeli zachodzi taka konieczność i jest to uzasadnione medycznie, wystawiona zostanie erecepta na potrzebne leki. Do internisty można się zgłosić bez skierowania. Podobnie jak lekarz rodzinny, specjalista ten często wybierany jest jako lekarz pierwszego kontaktu. Jeżeli natomiast jego zadanie ogranicza się wyłącznie do diagnostyki problemów zdrowotnych, zwykle sam wystawia skierowanie do innych lekarzy.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54