poniedziałek, 05 wrzesień 2022 10:14

Jak wygląda badanie u urologa?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
konsultacje urolog warszawa konsultacje urolog warszawa pixabay

Lekarz urolog to wysoko wyspecjalizowany specjalista, który zajmuje się leczeniem problemów układu moczowego i narządów płciowych, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Chociaż zaleca się wizyta u tego lekarza co najmniej raz na dwa lata w celu profilaktycznym, nawet jeśli nic Ci nie przeszkadza.

 

Kiedy udać się do urologa?

Objawy chorób urologicznych są powodem wizyty u urologa. Lepiej to zrobić w następujących przypadkach:

 • występowanie bólu podczas oddawania moczu;
 • uczucie przepełnienia pęcherza, nawet jeśli niedawno poszedłeś do toalety;
 • długotrwały brak opróżniania pęcherza;
 • nieuzasadniona zmiana koloru moczu;
 • pojawienie się krwi i innych domieszek w moczu;
 • bolesne odczucia w dolnej części brzucha.

U mężczyzn dodatkowym powodem wizyty u  urologa może być zmniejszenie popędu seksualnego, bolesność penisa, jąder, innych narządów płciowych, pogorszenie erekcji lub jej brak. U kobiet – ból krocza, wysypka na narządach płciowych, długotrwałe problemy z zajściem w ciążę.

Układ moczowy i układ płciowy są ze sobą bardzo powiązane, dlatego często niemożliwe jest natychmiastowe zidentyfikowanie przyczyny zaburzenia pracy narządów płciowych. Możesz więc odwiedzić urologa i ginekologa. Po wstępnym badaniu lekarz rodzinny może skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Konsultacja urologa w Warszawie - https://twojlekarz-wawa.pl/konsultacja-urologa-warszawa/, jest obowiązkowa przy bolesnych odczuciach w pachwinie i trudnościach w oddawaniu moczu.

Jak przygotować się do wizyty?

Wizyta u urologa jest bardzo delikatnym zabiegiem, ponieważ chodzi o narządy płciowe i intymną sferę życia. Mężczyźni przed wizytą u lekarza muszą wykonać następujące czynności:

1) higienaintymna  narządów płciowych i załóżenie czystej bielizny;

2) powstrzymanie się od stosunków płciowych przez kilka dni (jeśli musisz wykonać wymazy na obecność chorób zakaźnych).

Jeśli konieczne są dodatkowe badania, lekarz powie Ci, jak się do nich przygotować.

U kobiet też jest niezbędna higiena  intymna narządów płciowych zwykłą wodą. Przed wizytą nie należy stosować środków przeciwbakteryjnych, ponieważ wyniki testów mikroflory będą nieskuteczne. Lepiej powstrzymać się od intymności 48 godzin przed wizytą, zabrać ze sobą ręcznik.

Jak przebiega wizyta?

Przebieg badania u urologa zależy od zgłaszanych przez pacjenta skarg i dolegliwości. Podczas wizyty profilaktycznej specjalista zadaje pacjentowi kilka pytań w celu ustalenia stanu jego układu moczowo-płciowego. Pacjent musi szczerze powiedzieć o swoich skargach, niczego nie ukrywając.

W przypadku problemów z konkretnym narządem urolog zwróci większą uwagę i dokładnie go zbada. Ważne jest, aby lekarz uzyskał pełny obraz kliniczny i  ustalił możliwe przyczyny pojawienia się tego stanu. Nie bój się mówić otwarcie, ponieważ lekarz ma obowiązek zachowania informacji w tajemnicy.

Po zebraniu wywiadu lekarz przeprowadza badanie fizykalne narządów. U mężczyzn uwaga skupia się na stanie penisa, jąder, gruczołu krokowego, pęcherza. Największym lękiem u pacjentów jest badanie prostaty przez odbyt, polegające na włożeniu palca wskazującego do odbytu. Ale nie trzeba się tego obawiać, ponieważ jest to zabiegmedyczna, która pomoże skutecznie ocenić stan gruczołu krokowego i wcześnie wykryć możliwe problemy.

U kobiet lekarz przeprowadza badanie wzrokowe zewnętrznych narządów płciowych pod kątem wysypek, wad skóry, nieprawidłowej wydzieliny z pochwy. Wykonuje się również badanie palpacyjne w okolicy pęcherza i nerek.

W przypadku braku podejrzenia jakichkolwiek zaburzeń ze strony układu moczowo-płciowego wizyta zostanie zakończona. Jeśli urolog podejrzewa jakąś chorobę lub diagnoza jest oczywista – zostaną wtedy zaplanowane dodatkowe badania w celu potwierdzenia tej diagnozy. Urolog może skierować pacjenta na badania krwi i moczu, bakteriologiczny posiew moczu, rozmaz z dróg moczowych i narządów płciowych, na wykonanie badania ultrasonograficznego, RTG narządów.

Jak postępować dalej?

Lekarz urolog stawia ostateczną diagnozę po badaniu wzrokowym, badaniu palpacyjnym narządów i uzyskaniu wyników badań dodatkowych. Pacjent może również otrzymać skierowanie na konsultację u ginekologa lub innych lekarzy. Dokładna potwierdzenie choroby pozwala opracować odpowiedni plan leczenia. Następnie pacjentowi przepisuje się leki oraz inne procedury terapeutyczne.

Pacjent musi ściśle przestrzegać planu leczenia i regularnie odwiedzać lekarza, który monitoruje postępy leczenia. Urolog ma prawo zmienić terapię, jeśli dotychczasowe leczenie nie jest skuteczne. Tylko on decyduje, kiedy dana osoba w końcu wyzdrowiała i nie potrzebuje już leczenia.

Lepiej nie zwlekać z wizytą u urologa w przypadku pojawiania się jakiegokolwiek dyskomfortu w narządach moczowo-płciowych. Wykrycie patologii we wczesnych stadiach jest kluczem do jej skutecznego wyleczenia, a zwlekanie może prowadzić do długotrwałego i kosztownego leczenia.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54