piątek, 19 listopad 2021 18:31

Wyjazd egzotyczny - podstawowa opieka zdrowotna, którą trzeba sobie zapewnić!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Polmed Polmed pixabay

Rozwój transportu i atrakcyjne oferty biur podróży zachęcają do tego, aby zwiedzać świat. Coraz częściej jako wakacyjny cel podróży wybierane są egzotyczne kraje Ameryki Środkowej, Afryki lub Azji.

Warto jednak wiedzieć, że do takiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować, szczególnie pod względem badania, jak i ewentualnych szczepień. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Konsultacje z lekarzem to podstawa

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do wyjazdu na własną rękę, czy też biuro podróży organizuje Twoją wycieczkę do egzotycznego kraju, pierwszym miejscem, które musisz odwiedzić, jest centrum medyczne. To właśnie tam Twój lekarz pomoże Ci odpowiednio wybrać profilaktykę i zleci ewentualne szczepienia. Podczas wizyty konieczne jest wspomnienie o aspektach takich jak miejsce docelowe, termin, a także informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia, szczególnie jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe. Lekarz przygotuje dla Ciebie skierowanie na szczepienia i badania, które zapewnia podstawowa opieka zdrowotna lub poinformuje Cię, że powinieneś udać się do lekarza prywatnego i skorzystać z opcji, jaką jest prywatna opieka zdrowotna. Szukając prywatnego centrum medycznego, sprawdź ofertę https://polmed.pl.

prywatne centrum medyczne

prywatne centrum medyczne

Zalecane szczepienia przed wyjazdem do krajów egzotycznych

Zależnie od miejsca docelowego lekarz może zlecić różnego rodzaju badania lub szczepienia. Warto jednak wiedzieć, na co trzeba się przygotować, wybierając kraj egzotyczny jako wyjazd wakacyjny lub podróżniczą przygodę. W przypadku wyjazdu do krajów afrykańskich najprawdopodobniej konieczne będzie szczepienie na żółtą gorączkę. Oprócz tego zalecane są różnego rodzaju zastrzyki ochronne, na przykład przeciwko tężcowi, cholerze, czy żółtej febrze. Przed wyjazdem do Azji mogą być konieczne szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (A i B) lub japońskiemu zapaleniu mózgu. Wszystkie dokładne informacje podaje jednak Twój zakład opieki zdrowotnej.

Odmawiając wymaganego szczepienia, trzeba się liczyć z zakazem wjazdu do wybranego kraju lub koniecznością przejścia kwarantanny. Wszystko to może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla podróżnika. Również należy mieć na uwadze możliwość zachorowania i konieczność przejścia kwarantanny po powrocie z wycieczki.

Dbaj o zdrowie w trakcie wyjazdu

Odpowiednia opieka zdrowotna konieczna jest nie tylko przed wyjazdem, lecz także w jego trakcie. Jak dbać o swoje zdrowie w egzotycznym kraju? Jedną z najważniejszych zasad jest unikanie picia wody kranowej — należy zawsze mieć ze sobą butelkę wody butelkowanej zakupionej w sklepie lub hotelu. Oprócz tego ważne jest także częste mycie i odkażanie rąk. Wybierając się na różnego rodzaju dodatkowe wycieczki, warto też zadbać o odpowiedni ubiór zakrywający skórę i chroniący ją przed ukąszeniami owadów. Przydadzą się również wysokie buty, które mogą okazać się niezbędne w miejscach, gdzie grasują węże i żmije lub skorpiony.

A co po powrocie?

Nie jest tajemnicą, że po powrocie z kraju egzotycznego mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Pośród nich najczęstsza jest biegunka i różnego rodzaju zmiany skórne. W każdym takim przypadku należy udać się do lekarza, aby mógł jak najszybciej zdiagnozować ewentualną chorobę.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54