piątek, 19 listopad 2021 18:31

Wyjazd egzotyczny - podstawowa opieka zdrowotna, którą trzeba sobie zapewnić!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Polmed Polmed pixabay

Rozwój transportu i atrakcyjne oferty biur podróży zachęcają do tego, aby zwiedzać świat. Coraz częściej jako wakacyjny cel podróży wybierane są egzotyczne kraje Ameryki Środkowej, Afryki lub Azji.

Warto jednak wiedzieć, że do takiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować, szczególnie pod względem badania, jak i ewentualnych szczepień. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Konsultacje z lekarzem to podstawa

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do wyjazdu na własną rękę, czy też biuro podróży organizuje Twoją wycieczkę do egzotycznego kraju, pierwszym miejscem, które musisz odwiedzić, jest centrum medyczne. To właśnie tam Twój lekarz pomoże Ci odpowiednio wybrać profilaktykę i zleci ewentualne szczepienia. Podczas wizyty konieczne jest wspomnienie o aspektach takich jak miejsce docelowe, termin, a także informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia, szczególnie jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe. Lekarz przygotuje dla Ciebie skierowanie na szczepienia i badania, które zapewnia podstawowa opieka zdrowotna lub poinformuje Cię, że powinieneś udać się do lekarza prywatnego i skorzystać z opcji, jaką jest prywatna opieka zdrowotna. Szukając prywatnego centrum medycznego, sprawdź ofertę https://polmed.pl.

prywatne centrum medyczne

prywatne centrum medyczne

Zalecane szczepienia przed wyjazdem do krajów egzotycznych

Zależnie od miejsca docelowego lekarz może zlecić różnego rodzaju badania lub szczepienia. Warto jednak wiedzieć, na co trzeba się przygotować, wybierając kraj egzotyczny jako wyjazd wakacyjny lub podróżniczą przygodę. W przypadku wyjazdu do krajów afrykańskich najprawdopodobniej konieczne będzie szczepienie na żółtą gorączkę. Oprócz tego zalecane są różnego rodzaju zastrzyki ochronne, na przykład przeciwko tężcowi, cholerze, czy żółtej febrze. Przed wyjazdem do Azji mogą być konieczne szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (A i B) lub japońskiemu zapaleniu mózgu. Wszystkie dokładne informacje podaje jednak Twój zakład opieki zdrowotnej.

Odmawiając wymaganego szczepienia, trzeba się liczyć z zakazem wjazdu do wybranego kraju lub koniecznością przejścia kwarantanny. Wszystko to może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla podróżnika. Również należy mieć na uwadze możliwość zachorowania i konieczność przejścia kwarantanny po powrocie z wycieczki.

Dbaj o zdrowie w trakcie wyjazdu

Odpowiednia opieka zdrowotna konieczna jest nie tylko przed wyjazdem, lecz także w jego trakcie. Jak dbać o swoje zdrowie w egzotycznym kraju? Jedną z najważniejszych zasad jest unikanie picia wody kranowej — należy zawsze mieć ze sobą butelkę wody butelkowanej zakupionej w sklepie lub hotelu. Oprócz tego ważne jest także częste mycie i odkażanie rąk. Wybierając się na różnego rodzaju dodatkowe wycieczki, warto też zadbać o odpowiedni ubiór zakrywający skórę i chroniący ją przed ukąszeniami owadów. Przydadzą się również wysokie buty, które mogą okazać się niezbędne w miejscach, gdzie grasują węże i żmije lub skorpiony.

A co po powrocie?

Nie jest tajemnicą, że po powrocie z kraju egzotycznego mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Pośród nich najczęstsza jest biegunka i różnego rodzaju zmiany skórne. W każdym takim przypadku należy udać się do lekarza, aby mógł jak najszybciej zdiagnozować ewentualną chorobę.

 • Voucher do SPA pod choinkę - Najlepszy prezent na Święta!
  Voucher do SPA pod choinkę - Najlepszy prezent na Święta!

  Święta zbliżają się wielkimi krokami i nie masz pojęcia, jaki prezent wręczyć bliskiej osobie?

  Written on czwartek, 02 grudzień 2021 16:13
 • W tych branżach brakuje pracowników w Warszawie!
  W tych branżach brakuje pracowników w Warszawie!

  Zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie Co więcej, po pandemii widoczne są zasadnicze braki w niektórych branżach, przez co pracodawcy dosłownie walczą o każdego kandydata na pracownika.

  Written on wtorek, 30 listopad 2021 12:21
 • Usługi wysokościowe - kiedy jest konieczny wynajem podnośnika koszowego?
  Usługi wysokościowe - kiedy jest konieczny wynajem podnośnika koszowego?

  Podnośnik koszowy to uniwersalne urządzenie, bez którego prace na wysokościach byłyby znacznie bardziej skomplikowane i zajmowałyby dużo więcej czasu. W jakich sytuacjach warto wybrać usługi podnośnikiem koszowym?

  Written on wtorek, 30 listopad 2021 12:18
 • Montaż instalacji elektrycznej
  Montaż instalacji elektrycznej

  Instalację elektryczną w domu należy zaprojektować i zamontować tak, by była bezpieczna i nie powodowała zagrożenia dla dzieci i innych domowników. Montując instalację należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  Written on wtorek, 30 listopad 2021 12:14
 • Jaki powinien być idealny magazyn dla kobiet?
  Jaki powinien być idealny magazyn dla kobiet?

  Współczesne kobiety żyją intensywnie i oczekują, że wiele rozwiązań będzie dostosowanych do ich zmieniających się potrzeb.

  Written on piątek, 26 listopad 2021 16:43