piątek, 19 listopad 2021 18:31

Wyjazd egzotyczny - podstawowa opieka zdrowotna, którą trzeba sobie zapewnić!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Polmed Polmed pixabay

Rozwój transportu i atrakcyjne oferty biur podróży zachęcają do tego, aby zwiedzać świat. Coraz częściej jako wakacyjny cel podróży wybierane są egzotyczne kraje Ameryki Środkowej, Afryki lub Azji.

Warto jednak wiedzieć, że do takiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować, szczególnie pod względem badania, jak i ewentualnych szczepień. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Konsultacje z lekarzem to podstawa

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do wyjazdu na własną rękę, czy też biuro podróży organizuje Twoją wycieczkę do egzotycznego kraju, pierwszym miejscem, które musisz odwiedzić, jest centrum medyczne. To właśnie tam Twój lekarz pomoże Ci odpowiednio wybrać profilaktykę i zleci ewentualne szczepienia. Podczas wizyty konieczne jest wspomnienie o aspektach takich jak miejsce docelowe, termin, a także informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia, szczególnie jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe. Lekarz przygotuje dla Ciebie skierowanie na szczepienia i badania, które zapewnia podstawowa opieka zdrowotna lub poinformuje Cię, że powinieneś udać się do lekarza prywatnego i skorzystać z opcji, jaką jest prywatna opieka zdrowotna. Szukając prywatnego centrum medycznego, sprawdź ofertę https://polmed.pl.

prywatne centrum medyczne

prywatne centrum medyczne

Zalecane szczepienia przed wyjazdem do krajów egzotycznych

Zależnie od miejsca docelowego lekarz może zlecić różnego rodzaju badania lub szczepienia. Warto jednak wiedzieć, na co trzeba się przygotować, wybierając kraj egzotyczny jako wyjazd wakacyjny lub podróżniczą przygodę. W przypadku wyjazdu do krajów afrykańskich najprawdopodobniej konieczne będzie szczepienie na żółtą gorączkę. Oprócz tego zalecane są różnego rodzaju zastrzyki ochronne, na przykład przeciwko tężcowi, cholerze, czy żółtej febrze. Przed wyjazdem do Azji mogą być konieczne szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (A i B) lub japońskiemu zapaleniu mózgu. Wszystkie dokładne informacje podaje jednak Twój zakład opieki zdrowotnej.

Odmawiając wymaganego szczepienia, trzeba się liczyć z zakazem wjazdu do wybranego kraju lub koniecznością przejścia kwarantanny. Wszystko to może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla podróżnika. Również należy mieć na uwadze możliwość zachorowania i konieczność przejścia kwarantanny po powrocie z wycieczki.

Dbaj o zdrowie w trakcie wyjazdu

Odpowiednia opieka zdrowotna konieczna jest nie tylko przed wyjazdem, lecz także w jego trakcie. Jak dbać o swoje zdrowie w egzotycznym kraju? Jedną z najważniejszych zasad jest unikanie picia wody kranowej — należy zawsze mieć ze sobą butelkę wody butelkowanej zakupionej w sklepie lub hotelu. Oprócz tego ważne jest także częste mycie i odkażanie rąk. Wybierając się na różnego rodzaju dodatkowe wycieczki, warto też zadbać o odpowiedni ubiór zakrywający skórę i chroniący ją przed ukąszeniami owadów. Przydadzą się również wysokie buty, które mogą okazać się niezbędne w miejscach, gdzie grasują węże i żmije lub skorpiony.

A co po powrocie?

Nie jest tajemnicą, że po powrocie z kraju egzotycznego mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Pośród nich najczęstsza jest biegunka i różnego rodzaju zmiany skórne. W każdym takim przypadku należy udać się do lekarza, aby mógł jak najszybciej zdiagnozować ewentualną chorobę.

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48