piątek, 19 listopad 2021 18:31

Wyjazd egzotyczny - podstawowa opieka zdrowotna, którą trzeba sobie zapewnić!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Polmed Polmed pixabay

Rozwój transportu i atrakcyjne oferty biur podróży zachęcają do tego, aby zwiedzać świat. Coraz częściej jako wakacyjny cel podróży wybierane są egzotyczne kraje Ameryki Środkowej, Afryki lub Azji.

Warto jednak wiedzieć, że do takiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować, szczególnie pod względem badania, jak i ewentualnych szczepień. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Konsultacje z lekarzem to podstawa

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do wyjazdu na własną rękę, czy też biuro podróży organizuje Twoją wycieczkę do egzotycznego kraju, pierwszym miejscem, które musisz odwiedzić, jest centrum medyczne. To właśnie tam Twój lekarz pomoże Ci odpowiednio wybrać profilaktykę i zleci ewentualne szczepienia. Podczas wizyty konieczne jest wspomnienie o aspektach takich jak miejsce docelowe, termin, a także informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia, szczególnie jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe. Lekarz przygotuje dla Ciebie skierowanie na szczepienia i badania, które zapewnia podstawowa opieka zdrowotna lub poinformuje Cię, że powinieneś udać się do lekarza prywatnego i skorzystać z opcji, jaką jest prywatna opieka zdrowotna. Szukając prywatnego centrum medycznego, sprawdź ofertę https://polmed.pl.

prywatne centrum medyczne

prywatne centrum medyczne

Zalecane szczepienia przed wyjazdem do krajów egzotycznych

Zależnie od miejsca docelowego lekarz może zlecić różnego rodzaju badania lub szczepienia. Warto jednak wiedzieć, na co trzeba się przygotować, wybierając kraj egzotyczny jako wyjazd wakacyjny lub podróżniczą przygodę. W przypadku wyjazdu do krajów afrykańskich najprawdopodobniej konieczne będzie szczepienie na żółtą gorączkę. Oprócz tego zalecane są różnego rodzaju zastrzyki ochronne, na przykład przeciwko tężcowi, cholerze, czy żółtej febrze. Przed wyjazdem do Azji mogą być konieczne szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (A i B) lub japońskiemu zapaleniu mózgu. Wszystkie dokładne informacje podaje jednak Twój zakład opieki zdrowotnej.

Odmawiając wymaganego szczepienia, trzeba się liczyć z zakazem wjazdu do wybranego kraju lub koniecznością przejścia kwarantanny. Wszystko to może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla podróżnika. Również należy mieć na uwadze możliwość zachorowania i konieczność przejścia kwarantanny po powrocie z wycieczki.

Dbaj o zdrowie w trakcie wyjazdu

Odpowiednia opieka zdrowotna konieczna jest nie tylko przed wyjazdem, lecz także w jego trakcie. Jak dbać o swoje zdrowie w egzotycznym kraju? Jedną z najważniejszych zasad jest unikanie picia wody kranowej — należy zawsze mieć ze sobą butelkę wody butelkowanej zakupionej w sklepie lub hotelu. Oprócz tego ważne jest także częste mycie i odkażanie rąk. Wybierając się na różnego rodzaju dodatkowe wycieczki, warto też zadbać o odpowiedni ubiór zakrywający skórę i chroniący ją przed ukąszeniami owadów. Przydadzą się również wysokie buty, które mogą okazać się niezbędne w miejscach, gdzie grasują węże i żmije lub skorpiony.

A co po powrocie?

Nie jest tajemnicą, że po powrocie z kraju egzotycznego mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Pośród nich najczęstsza jest biegunka i różnego rodzaju zmiany skórne. W każdym takim przypadku należy udać się do lekarza, aby mógł jak najszybciej zdiagnozować ewentualną chorobę.

 • Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie
  Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie

  W czwartek rano, Warszawa ponownie stała się miejscem protestów grupy Ostatnie Pokolenie. Około 15 aktywistów i aktywistek zajęło ulicę Marszałkowską, pomiędzy ulicami Żurawią a Wspólną, blokując ruch kołowy. Zdarzenie to miało miejsce po godzinie 8.30, a przez około trzydzieści minut ulica była nieprzejezdna. Protestujący, uzbrojeni w transparenty oraz tabliczki z nazwami gmin borykających się z problemami dostępu do wody, domagali się od rządu większych inwestycji w publiczny transport.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:14
 • Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda
  Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda

  Ratusz m.st. Warszawy, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych w centrum miasta, koncentrując się na kwartale między ulicami Złotą, Zgoda, Jasną oraz Sienkiewicza. W ramach projektu, który jest kluczowym elementem prezydenckiego programu "Nowe Centrum Warszawy", przewidziano przeprowadzenie kompleksowych zmian mających na celu zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności tej części miasta.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 10:22
 • Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta
  Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta

  Dzisiaj rano, na skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Brackiej w Warszawie, doszło do niepokojącego incydentu w gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdarzenie to, skupiło uwagę licznych służb oraz mediów.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:17
 • Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  
  Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  

  1 lipca w Warszawie, wprowadzono Strefę Czystego Transportu (SCT). Inicjatywa ta obejmuje znaczną część Śródmieścia oraz selektywne fragmenty przyległych dzielnic. Celem wprowadzenia SCT jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, co stanowi odpowiedź na rosnące problemy z jakością powietrza w dużych miastach.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:05
 • Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie
  Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie

  W czwartkowy wieczór, 11 lipca, doszło do tragicznego wypadku na trasie W - Z przy Alei Solidarności 71. Śmierć poniosła 40 - letnia pasażerka, podróżująca osobową toyotą, która z nieustalonych przyczyn uderzyła w słup latarni.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 08:47