Często są to myśli związane z obawami o najbliższych, czy lękiem przed szkołą lub byciem wyszydzonym przez rówieśników. Takie procesy myślowe są normalnym elementem życia zarówno dzieci, jak i młodzieży, czy osób dorosłych, sprawa komplikuje się, kiedy myśli nie opuszczają naszej pociechy i stają się utrudniającą jej życie codziennością.
Dlaczego tego rodzaju myśli pojawiają się u dzieci?
Wielu rodziców zastanawia się, skąd właściwie przykre myśli pojawiają się u ich pociech z takim nasileniem. Często opiekunowie obwiniają za ten stan rzeczy zarówno siebie, jak i otoczenie, jednak w przypadku natrętnych myśli problem jest nieco bardziej złożony. Każdy człowiek miewa w życiu okresy, kiedy stres nasila się, a zmartwienia powodują wewnętrzne rozterki, podobnie jest w przypadku dzieci. Natrętne myśli to zazwyczaj reakcja na lęki, niestety dzieci czasem nie radzą sobie z ich racjonalizowaniem, co wywołuje pewnego rodzaju łańcuch, w którym jedna przykra myśl powoduje kolejną. Często, aby wyciszyć te myśli, dzieci wybierają czynność, na której skupiają całą swoją uwagę. Do takich czynności może należeć bardzo częste mycie rąk, liczenie do dziesięciu, pstrykanie palcami, czy podskakiwanie określoną ilość razy, a także wiele innych. Dlaczego tak się dzieje?
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne u dzieci - jak sobie z nimi poradzić?
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to problem, z którym mierzy się coraz większa liczba dzieci. Często rodzice nieświadomie sprawiają, że problemy te pogłębiają się za sprawą ciągłej krytyki, czy zbyt wielu bodźców i informacji dostarczanych dziecku przy pomocy mediów, takich, jak internet, czy telewizja. Jednak nie zawsze środowisko domowe ma wpływ na powstawanie zaburzeń oraz ich pogłębienie. Co zrobić, jeżeli natrętne myśli to problem, który dotyczy naszego dziecka? Przede wszystkim nie wolno tego bagatelizować, ponieważ objawy nie miną samoistnie, a mogą się znacznie pogłębić. Warto wybrać się z dzieckiem do specjalisty, który znajdzie źródło problemów naszej pociechy, a także pomoże jej pokonać natrętne myśli, czy konieczność powtarzania wciąż tych samych czynności. Wybierając specjalistę, warto zwrócić uwagę na specjalistyczne placówki, takie jak np. Harmonia, czyli poradnia zdrowia psychicznego należąca do grupy LuxMed oraz na to, czy wybrany przez nas specjalista ma doświadczenie w pracy z dziećmi.