środa, 27 październik 2021 13:04

Natrętne myśli u dzieci - czym są i jak je przezwyciężyć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
natrętne myśli natrętne myśli pixabay

Praktycznie każde dziecko, niezależnie od płci oraz atmosfery panującej w domu rodzinny, już od najmłodszych lat zmaga się z rozważaniami, które zakwalifikować można do kategorii trudnych oraz przykrych myśli.

Często są to myśli związane z obawami o najbliższych, czy lękiem przed szkołą lub byciem wyszydzonym przez rówieśników. Takie procesy myślowe są normalnym elementem życia zarówno dzieci, jak i młodzieży, czy osób dorosłych, sprawa komplikuje się, kiedy myśli nie opuszczają naszej pociechy i stają się utrudniającą jej życie codziennością.

Dlaczego tego rodzaju myśli pojawiają się u dzieci?

Wielu rodziców zastanawia się, skąd właściwie przykre myśli pojawiają się u ich pociech z takim nasileniem. Często opiekunowie obwiniają za ten stan rzeczy zarówno siebie, jak i otoczenie, jednak w przypadku natrętnych myśli problem jest nieco bardziej złożony. Każdy człowiek miewa w życiu okresy, kiedy stres nasila się, a zmartwienia powodują wewnętrzne rozterki, podobnie jest w przypadku dzieci. Natrętne myśli to zazwyczaj reakcja na lęki, niestety dzieci czasem nie radzą sobie z ich racjonalizowaniem, co wywołuje pewnego rodzaju łańcuch, w którym jedna przykra myśl powoduje kolejną. Często, aby wyciszyć te myśli, dzieci wybierają czynność, na której skupiają całą swoją uwagę. Do takich czynności może należeć bardzo częste mycie rąk, liczenie do dziesięciu, pstrykanie palcami, czy podskakiwanie określoną ilość razy, a także wiele innych. Dlaczego tak się dzieje?

Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne u dzieci - jak sobie z nimi poradzić?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to problem, z którym mierzy się coraz większa liczba dzieci. Często rodzice nieświadomie sprawiają, że problemy te pogłębiają się za sprawą ciągłej krytyki, czy zbyt wielu bodźców i informacji dostarczanych dziecku przy pomocy mediów, takich, jak internet, czy telewizja. Jednak nie zawsze środowisko domowe ma wpływ na powstawanie zaburzeń oraz ich pogłębienie. Co zrobić, jeżeli natrętne myśli to problem, który dotyczy naszego dziecka? Przede wszystkim nie wolno tego bagatelizować, ponieważ objawy nie miną samoistnie, a mogą się znacznie pogłębić. Warto wybrać się z dzieckiem do specjalisty, który znajdzie źródło problemów naszej pociechy, a także pomoże jej pokonać natrętne myśli, czy konieczność powtarzania wciąż tych samych czynności. Wybierając specjalistę, warto zwrócić uwagę na specjalistyczne placówki, takie jak np. Harmonia, czyli poradnia zdrowia psychicznego należąca do grupy LuxMed oraz na to, czy wybrany przez nas specjalista ma doświadczenie w pracy z dziećmi.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03