środa, 27 październik 2021 13:04

Natrętne myśli u dzieci - czym są i jak je przezwyciężyć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
natrętne myśli natrętne myśli pixabay

Praktycznie każde dziecko, niezależnie od płci oraz atmosfery panującej w domu rodzinny, już od najmłodszych lat zmaga się z rozważaniami, które zakwalifikować można do kategorii trudnych oraz przykrych myśli.

Często są to myśli związane z obawami o najbliższych, czy lękiem przed szkołą lub byciem wyszydzonym przez rówieśników. Takie procesy myślowe są normalnym elementem życia zarówno dzieci, jak i młodzieży, czy osób dorosłych, sprawa komplikuje się, kiedy myśli nie opuszczają naszej pociechy i stają się utrudniającą jej życie codziennością.

Dlaczego tego rodzaju myśli pojawiają się u dzieci?

Wielu rodziców zastanawia się, skąd właściwie przykre myśli pojawiają się u ich pociech z takim nasileniem. Często opiekunowie obwiniają za ten stan rzeczy zarówno siebie, jak i otoczenie, jednak w przypadku natrętnych myśli problem jest nieco bardziej złożony. Każdy człowiek miewa w życiu okresy, kiedy stres nasila się, a zmartwienia powodują wewnętrzne rozterki, podobnie jest w przypadku dzieci. Natrętne myśli to zazwyczaj reakcja na lęki, niestety dzieci czasem nie radzą sobie z ich racjonalizowaniem, co wywołuje pewnego rodzaju łańcuch, w którym jedna przykra myśl powoduje kolejną. Często, aby wyciszyć te myśli, dzieci wybierają czynność, na której skupiają całą swoją uwagę. Do takich czynności może należeć bardzo częste mycie rąk, liczenie do dziesięciu, pstrykanie palcami, czy podskakiwanie określoną ilość razy, a także wiele innych. Dlaczego tak się dzieje?

Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne u dzieci - jak sobie z nimi poradzić?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to problem, z którym mierzy się coraz większa liczba dzieci. Często rodzice nieświadomie sprawiają, że problemy te pogłębiają się za sprawą ciągłej krytyki, czy zbyt wielu bodźców i informacji dostarczanych dziecku przy pomocy mediów, takich, jak internet, czy telewizja. Jednak nie zawsze środowisko domowe ma wpływ na powstawanie zaburzeń oraz ich pogłębienie. Co zrobić, jeżeli natrętne myśli to problem, który dotyczy naszego dziecka? Przede wszystkim nie wolno tego bagatelizować, ponieważ objawy nie miną samoistnie, a mogą się znacznie pogłębić. Warto wybrać się z dzieckiem do specjalisty, który znajdzie źródło problemów naszej pociechy, a także pomoże jej pokonać natrętne myśli, czy konieczność powtarzania wciąż tych samych czynności. Wybierając specjalistę, warto zwrócić uwagę na specjalistyczne placówki, takie jak np. Harmonia, czyli poradnia zdrowia psychicznego należąca do grupy LuxMed oraz na to, czy wybrany przez nas specjalista ma doświadczenie w pracy z dziećmi.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54