piątek, 15 październik 2021 13:01

Napad głodu nikotynowego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
potrzeba sięgnięcia po papierosa potrzeba sięgnięcia po papierosa pixabay

Jak pokonać potrzebę zapalenia papierosa?

Kiedy po raz pierwszy rzucasz papierosy, możesz mieć wrażenie, że każda chwila w twoim życiu jest pochłonięta jedną i tylko jedną myślą-chęcią zapalenia.

Jeśli jednak zwrócisz na to uwagę, zauważysz, że większość zachcianek trwa tylko około trzech do pięciu minut. Zachcianki mają tendencję do silnego rozwoju i stopniowego zmniejszania się, aż w końcu znikają. W tak trudnych pierwszych chwilach pomagają tabletki Recigar.

Najlepszą zasadą jest radzenie sobie z zachciankami w miarę ich pojawiania się, jedna po drugiej. Aby to zrobić, musisz przerwać swój wzorzec myślowy w momencie, gdy pojawia się pragnienie. Po prostu zmień czynność i przez kilka minut rób coś zupełnie innego. Robiąc to, możesz przekierować swoją uwagę z fizycznego lub psychologicznego pragnienia.

Istnieją dwa rodzaje zachcianek, których ludzie doświadczają w pierwszych dniach rzucania palenia: Pragnienia fizyczne, czyli reakcja Twojego ciała na odstawienie nikotyny może być odczuwalna fizycznie. Pragnienia fizyczne są zwykle odczuwane jako ucisk w gardle lub brzuchu, któremu towarzyszy uczucie napięcia lub niepokoju. Pragnienia psychologiczne, są one wywoływane przez codzienne wydarzenia. Palacze rozwijają mnóstwo sygnałów, które sygnalizują potrzebę sięgnięcia po papierosa. Być może zapalasz papierosa, gdy jesteś narażony na stres, palisz podczas jazdy samochodem, jedzenia lub spotkań towarzyskich. Kiedy rzucasz palenie, te podświadome nawyki wyzwalają głębokie pragnienia.

Jakie są objawy odstawienia nikotyny?

Objawy odstawienia nikotyny mogą rozpocząć się w ciągu 30 minut od ostatniego zapalenia papierosa i będą zależeć od poziomu uzależnienia. Na nasilenie objawów wpływają takie czynniki, jak długość okresu palenia papierosów i ilość papierosów wypalonych na co dzień. Objawy odstawienia nikotyny dla palaczy obejmują: mdłości i skurcze brzucha zaparcia, gazy, bóle głowy, kaszel, ból gardła, bezsenność, trudności z koncentracją, lęk, drażliwość, depresję.

Co dalej po odstawieniu?

Przezwyciężenie odstawienia nikotyny jest często najtrudniejszą częścią rzucania palenia. Wiele osób musi próbować więcej niż raz, aby rzucić palenie. Im bardziej starasz się rzucić palenie, tym większe prawdopodobieństwo, że ci się uda. Jest wiele sytuacji w życiu codziennym, które mogą wywołać chęć zapalenia papierosa. Sytuacje te mogą nasilać objawy odstawienia nikotyny. Do czynników wyzwalających należą: przebywanie w otoczeniu innych palaczy, bycie w samochodzie, uczucie stresu, picie kawy lub herbaty, picie alkoholu, uczucie znudzenia, rozmowa przez telefon.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03