Jeśli jednak zwrócisz na to uwagę, zauważysz, że większość zachcianek trwa tylko około trzech do pięciu minut. Zachcianki mają tendencję do silnego rozwoju i stopniowego zmniejszania się, aż w końcu znikają. W tak trudnych pierwszych chwilach pomagają tabletki Recigar.
Najlepszą zasadą jest radzenie sobie z zachciankami w miarę ich pojawiania się, jedna po drugiej. Aby to zrobić, musisz przerwać swój wzorzec myślowy w momencie, gdy pojawia się pragnienie. Po prostu zmień czynność i przez kilka minut rób coś zupełnie innego. Robiąc to, możesz przekierować swoją uwagę z fizycznego lub psychologicznego pragnienia.
Istnieją dwa rodzaje zachcianek, których ludzie doświadczają w pierwszych dniach rzucania palenia: Pragnienia fizyczne, czyli reakcja Twojego ciała na odstawienie nikotyny może być odczuwalna fizycznie. Pragnienia fizyczne są zwykle odczuwane jako ucisk w gardle lub brzuchu, któremu towarzyszy uczucie napięcia lub niepokoju. Pragnienia psychologiczne, są one wywoływane przez codzienne wydarzenia. Palacze rozwijają mnóstwo sygnałów, które sygnalizują potrzebę sięgnięcia po papierosa. Być może zapalasz papierosa, gdy jesteś narażony na stres, palisz podczas jazdy samochodem, jedzenia lub spotkań towarzyskich. Kiedy rzucasz palenie, te podświadome nawyki wyzwalają głębokie pragnienia.
Jakie są objawy odstawienia nikotyny?
Objawy odstawienia nikotyny mogą rozpocząć się w ciągu 30 minut od ostatniego zapalenia papierosa i będą zależeć od poziomu uzależnienia. Na nasilenie objawów wpływają takie czynniki, jak długość okresu palenia papierosów i ilość papierosów wypalonych na co dzień. Objawy odstawienia nikotyny dla palaczy obejmują: mdłości i skurcze brzucha zaparcia, gazy, bóle głowy, kaszel, ból gardła, bezsenność, trudności z koncentracją, lęk, drażliwość, depresję.
Co dalej po odstawieniu?
Przezwyciężenie odstawienia nikotyny jest często najtrudniejszą częścią rzucania palenia. Wiele osób musi próbować więcej niż raz, aby rzucić palenie. Im bardziej starasz się rzucić palenie, tym większe prawdopodobieństwo, że ci się uda. Jest wiele sytuacji w życiu codziennym, które mogą wywołać chęć zapalenia papierosa. Sytuacje te mogą nasilać objawy odstawienia nikotyny. Do czynników wyzwalających należą: przebywanie w otoczeniu innych palaczy, bycie w samochodzie, uczucie stresu, picie kawy lub herbaty, picie alkoholu, uczucie znudzenia, rozmowa przez telefon.