środa, 23 marzec 2022 19:56

Rodzaje kompozytów stomatologicznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kompozyty stomatologiczne Kompozyty stomatologiczne pixabay

Wypełnienia kompozytowe obecnie wykorzystywane są w stomatologii bardzo często, głównie w celu zamaskowania ubytków po próchnicy czy uszkodzeniach mechanicznych.

Ze względu na ich dużą różnorodność można bez trudu dopasować je do barwy zębów, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie estetycznego efektu zabiegu, gdyż kompozyty są niemal niewidoczne na tle naturalnego uzębienia.

Co warto wiedzieć o kompozytach stomatologicznych?

Kompozyty stomatologiczne to jeden z typów plomb, cieszących się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Ze względu na dużą łatwość ich dopasowania do barwy uzębienia wyglądają naturalnie. Kompozyty można zaliczyć do wypełnień światłoutwardzalnych, czyli takich, których konsystencja jest zbliżona do plasteliny czy modeliny (materiał musi być przechowywany w specjalnych tubkach). Kompozyt utwardza się pod działaniem specjalnej lampy polimeryzacyjnej.

W stomatologii stosowane są także kompozyty chemoutwardzalne, będące najstarszym materiałem do wypełniania ubytków zębowych, jakie stosowane są przy uzupełnianiu ubytków zębowych. W tym przypadku matrycę kompozytu stanowi połączenie żywicy oligomerowej z krzemionką, kwarcem i szkłem. Chemoutwardzalne kompozyty stomatologiczne to dwie pasty, każda w osobnym pojemniku, które w czasie uzupełniania ubytków należy ze sobą połączyć.

Kompozyt stomatologia to przedmiot wielu badań, dzięki czemu pojawiają się coraz lepsze i coraz bardziej naturalne wypełniania uzębienia, pozwalające pomimo chorób czy ubytków cieszyć się pięknym uśmiechem.

Obecnie trwałość stosowanych w stomatologii kompozytów szacuje się na około 10 lat, jednak specjaliści radzą, by dokonywać ich wymiany nie rzadziej niż co 5-6 lat.

Rodzaje kompozytów stosowanych w stomatologii

Stomatologiczne kompozyty stosowane do wypełniania ubytków zębowych można podzielić na dwie grupy:

 • kompozyty chemoutwardzalne,
 • kompozyty światłoutwardzalne.

Te ostatnie to bardzo różnorodny produkt, występujący w różnych konsystencjach, których użycie zależnie jest od tego, z jakim ubytkiem ma do czynienia stomatolog. Kompozyty o uniwersalnej konsystencji mają najbardziej wszechstronne zastosowanie w ubytkach klas I-IV. Natomiast do odbudowy ubytków klasy V niezastąpione będą kompozyty płynne, o zdecydowanie niższej zawartości wypełniacza niż uniwersalne.

Poza kompozytami uniwersalnymi i płynnymi dostępne są również kompozyty kondensowalne o zwiększonej gęstości, zawierające dużą ilość wypełniacza. Charakteryzują się wysoką odpornością na pękanie. Współczesna stomatologia wykorzystuje je przede wszystkim przy usuwaniu ubytków w bocznych zębach.

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48