środa, 23 marzec 2022 19:56

Rodzaje kompozytów stomatologicznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kompozyty stomatologiczne Kompozyty stomatologiczne pixabay

Wypełnienia kompozytowe obecnie wykorzystywane są w stomatologii bardzo często, głównie w celu zamaskowania ubytków po próchnicy czy uszkodzeniach mechanicznych.

Ze względu na ich dużą różnorodność można bez trudu dopasować je do barwy zębów, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie estetycznego efektu zabiegu, gdyż kompozyty są niemal niewidoczne na tle naturalnego uzębienia.

Co warto wiedzieć o kompozytach stomatologicznych?

Kompozyty stomatologiczne to jeden z typów plomb, cieszących się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Ze względu na dużą łatwość ich dopasowania do barwy uzębienia wyglądają naturalnie. Kompozyty można zaliczyć do wypełnień światłoutwardzalnych, czyli takich, których konsystencja jest zbliżona do plasteliny czy modeliny (materiał musi być przechowywany w specjalnych tubkach). Kompozyt utwardza się pod działaniem specjalnej lampy polimeryzacyjnej.

W stomatologii stosowane są także kompozyty chemoutwardzalne, będące najstarszym materiałem do wypełniania ubytków zębowych, jakie stosowane są przy uzupełnianiu ubytków zębowych. W tym przypadku matrycę kompozytu stanowi połączenie żywicy oligomerowej z krzemionką, kwarcem i szkłem. Chemoutwardzalne kompozyty stomatologiczne to dwie pasty, każda w osobnym pojemniku, które w czasie uzupełniania ubytków należy ze sobą połączyć.

Kompozyt stomatologia to przedmiot wielu badań, dzięki czemu pojawiają się coraz lepsze i coraz bardziej naturalne wypełniania uzębienia, pozwalające pomimo chorób czy ubytków cieszyć się pięknym uśmiechem.

Obecnie trwałość stosowanych w stomatologii kompozytów szacuje się na około 10 lat, jednak specjaliści radzą, by dokonywać ich wymiany nie rzadziej niż co 5-6 lat.

Rodzaje kompozytów stosowanych w stomatologii

Stomatologiczne kompozyty stosowane do wypełniania ubytków zębowych można podzielić na dwie grupy:

  • kompozyty chemoutwardzalne,
  • kompozyty światłoutwardzalne.

Te ostatnie to bardzo różnorodny produkt, występujący w różnych konsystencjach, których użycie zależnie jest od tego, z jakim ubytkiem ma do czynienia stomatolog. Kompozyty o uniwersalnej konsystencji mają najbardziej wszechstronne zastosowanie w ubytkach klas I-IV. Natomiast do odbudowy ubytków klasy V niezastąpione będą kompozyty płynne, o zdecydowanie niższej zawartości wypełniacza niż uniwersalne.

Poza kompozytami uniwersalnymi i płynnymi dostępne są również kompozyty kondensowalne o zwiększonej gęstości, zawierające dużą ilość wypełniacza. Charakteryzują się wysoką odpornością na pękanie. Współczesna stomatologia wykorzystuje je przede wszystkim przy usuwaniu ubytków w bocznych zębach.

  • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
    Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

    Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

    Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
  • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
  • Czerwona bransoletka
    Czerwona bransoletka

    Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
  • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
    Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

    Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

    Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
  • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
    Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

    Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

    Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54