środa, 23 marzec 2022 19:56

Rodzaje kompozytów stomatologicznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kompozyty stomatologiczne Kompozyty stomatologiczne pixabay

Wypełnienia kompozytowe obecnie wykorzystywane są w stomatologii bardzo często, głównie w celu zamaskowania ubytków po próchnicy czy uszkodzeniach mechanicznych.

Ze względu na ich dużą różnorodność można bez trudu dopasować je do barwy zębów, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie estetycznego efektu zabiegu, gdyż kompozyty są niemal niewidoczne na tle naturalnego uzębienia.

Co warto wiedzieć o kompozytach stomatologicznych?

Kompozyty stomatologiczne to jeden z typów plomb, cieszących się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Ze względu na dużą łatwość ich dopasowania do barwy uzębienia wyglądają naturalnie. Kompozyty można zaliczyć do wypełnień światłoutwardzalnych, czyli takich, których konsystencja jest zbliżona do plasteliny czy modeliny (materiał musi być przechowywany w specjalnych tubkach). Kompozyt utwardza się pod działaniem specjalnej lampy polimeryzacyjnej.

W stomatologii stosowane są także kompozyty chemoutwardzalne, będące najstarszym materiałem do wypełniania ubytków zębowych, jakie stosowane są przy uzupełnianiu ubytków zębowych. W tym przypadku matrycę kompozytu stanowi połączenie żywicy oligomerowej z krzemionką, kwarcem i szkłem. Chemoutwardzalne kompozyty stomatologiczne to dwie pasty, każda w osobnym pojemniku, które w czasie uzupełniania ubytków należy ze sobą połączyć.

Kompozyt stomatologia to przedmiot wielu badań, dzięki czemu pojawiają się coraz lepsze i coraz bardziej naturalne wypełniania uzębienia, pozwalające pomimo chorób czy ubytków cieszyć się pięknym uśmiechem.

Obecnie trwałość stosowanych w stomatologii kompozytów szacuje się na około 10 lat, jednak specjaliści radzą, by dokonywać ich wymiany nie rzadziej niż co 5-6 lat.

Rodzaje kompozytów stosowanych w stomatologii

Stomatologiczne kompozyty stosowane do wypełniania ubytków zębowych można podzielić na dwie grupy:

  • kompozyty chemoutwardzalne,
  • kompozyty światłoutwardzalne.

Te ostatnie to bardzo różnorodny produkt, występujący w różnych konsystencjach, których użycie zależnie jest od tego, z jakim ubytkiem ma do czynienia stomatolog. Kompozyty o uniwersalnej konsystencji mają najbardziej wszechstronne zastosowanie w ubytkach klas I-IV. Natomiast do odbudowy ubytków klasy V niezastąpione będą kompozyty płynne, o zdecydowanie niższej zawartości wypełniacza niż uniwersalne.

Poza kompozytami uniwersalnymi i płynnymi dostępne są również kompozyty kondensowalne o zwiększonej gęstości, zawierające dużą ilość wypełniacza. Charakteryzują się wysoką odpornością na pękanie. Współczesna stomatologia wykorzystuje je przede wszystkim przy usuwaniu ubytków w bocznych zębach.

  • Dla kogo rezonans to szansa na wcześniejszą diagnozę?
    Dla kogo rezonans to szansa na wcześniejszą diagnozę?

    Rezonans magnetyczny (MRI) to jedno z najdokładniejszych i najbezpieczniejszych badań obrazowych, jakie oferuje współczesna medycyna. Dzięki niemu możliwe jest zobrazowanie struktur wewnętrznych organizmu z niezwykłą precyzją, bez użycia promieniowania jonizującego. Choć wykorzystywany w wielu przypadkach diagnostycznych, szczególne korzyści przynosi osobom z grup podwyższonego ryzyka – zarówno w kontekście wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, jak i schorzeń neurologicznych, naczyniowych czy ortopedycznych.

    Napisano wtorek, 22 kwiecień 2025 14:11
  • Kobieta weszła pod tramwaj w Warszawie
    Kobieta weszła pod tramwaj w Warszawie

    We wtorek po południu doszło do poważnego wypadku z udziałem pieszej. 21-letnia kobieta została potrącona przez tramwaj linii 15. Do zdarzenia doszło przy przystanku PKP Rakowiec. Kobieta trafiła do szpitala w stanie ciężkim.

    Napisano czwartek, 17 kwiecień 2025 15:40
  • 69-latka przekazała 130 tys. zł fałszywemu adwokatowi
    69-latka przekazała 130 tys. zł fałszywemu adwokatowi

    Mieszkanka Piaseczna została oszukana metodą na wypadek. Kobieta uwierzyła, że jej córka potrąciła ciężarną kobietę. Przekazała 130 tysięcy złotych nieznajomemu.

    Napisano środa, 16 kwiecień 2025 07:48
  • Warszawa buduje trzy nowe przejazdy bezkolizyjne
    Warszawa buduje trzy nowe przejazdy bezkolizyjne

    Władze Warszawy oraz PKP PLK wspólnie realizują program poprawy bezpieczeństwa i komunikacji drogowej. W ramach projektu powstaną trzy strategiczne inwestycje: tunel w Wesołej, tunel w ul. Marsa oraz wiadukt w Rembertowie. Wszystkie mają rozładować korki i zapewnić mieszkańcom większy komfort.

    Napisano poniedziałek, 14 kwiecień 2025 08:12
  • Praca Warszawa – zawody, które jeszcze nie są przereklamowane
    Praca Warszawa – zawody, które jeszcze nie są przereklamowane

    Mieszkanie w Warszawie, czyli stolicy Polski, to marzenie wielu osób. Miasto to przyciąga nie tylko świetnie rozwiniętą infrastrukturą i długą listą atrakcji, ale też znakomitym rynkiem pracy. Znajdziesz tam zatrudnienie nie tylko w najbardziej popularnych branżach, ale również w miejscach, które cieszą się nieco mniejszą popularnością.

    Napisano czwartek, 10 kwiecień 2025 11:24