wtorek, 19 kwiecień 2022 10:38

Co to jest odwarstwienie siatkówki?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
haczyki haczyki pixabay

Czy wiesz, że nieleczone odwarstwienie siatkówki, może doprowadzić do utraty wzroku? Dzisiaj dowiesz się, jakie są objawy tej choroby i poznasz metody leczenia. Doradzimy Ci także gdzie dokonać zakupów, by zaopatrzyć Twój gabinet w sprzęt i akcesoria, przydatne do zdiagnozowania i leczenia tego schorzenia.

 

Odwarstwienie siatkówki – na czym polega.

Jak sama nazwa wskazuje choroba ta polega na oddzieleniu siatkówki, od warstwy tęczówki. Niekiedy zdarza się, że płyn z gałki ocznej przedostaje się do zbyt cienkiej lub uszkodzonej siatkówki. Gdy nagromadzi się go dużo, wówczas siatkówka zostaje oddzielona od znajdujących się pod nią tkanek. W ten sposób z czasem dochodzi do jej odwarstwienia.

Gdy siatkówka jest odwarstwiona, nie jest ona w stanie właściwie przekazywać impulsów świetlnych do mózgu. Wówczas następuje znaczne pogorszenie widzenia. Stan ten pogłębia się jeszcze, gdy dochodzi do przeciekania zawartości naczyń krwionośnych siatkówki, do ciała szklistego.

W początkowej fazie choroba ta zwykle przebiega bezobjawowo. Dopiero po rozpoczęciu odwarstwiania siatkówki pacjent zaczyna dostrzegać szarą zasłonę w polu widzenia. Doznaniu temu może towarzyszyć też nagłe pogorszenie ostrości widzenia, męty wraz z błyskami w oczach, mroczki lub ślepe plamy. Oznacza to, że nadszedł najwyższy czas na wizytę w gabinecie okulistycznym.

Jak leczyć odwarstwienie siatkówki?

By wyleczyć odwarstwienie siatkówki, wykonuje się zabieg chirurgiczny. Możliwe jest to w przypadkach, gdy choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana. Leczenie wykonuje się np. metodą laseroterapii. W trakcie zabiegu lekarz okulista zamyka w siatkówce otwory, które spowodowały jej oddzielenie.

Inną metodą jest retinopeksja pneumatyczna. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do oka niewielki pęcherzyk gazu. Dzięki temu można ponownie przyłożyć siatkówkę w odpowiednim miejscu. W niektórych przypadkach stosuje się też opasanie gałki ocznej. Zabieg ten polega na przyszyciu silikonowej opaski, która umożliwia przyłożenie odwarstwionej siatkówki.

Gdzie kupić sprzęt i akcesoria do leczenia odwarstwienia siatkówki?

Gabinet okulistyczny najlepiej jest zaopatrywać w sprawdzonych miejscach, takich jak sklep MDT.pl. Znajduje się tam szeroki asortyment akcesoriów i narzędzi przeznaczonych do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Znajdziesz tam np. wysokiej jakości haczyki do odwarstwiania siatkówki, a także wiele aparatów diagnostycznych przeznaczonych do stosowania w okulistyce.

Odwiedź sklep MDT.pl i kompleksowo zaopatrz Twój gabinet w sprzęt i akcesoria do leczenia odwarstwienia siatkówki!

Więcej w tej kategorii: « Rodzaje kompozytów stomatologicznych
 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48