wtorek, 19 kwiecień 2022 10:38

Co to jest odwarstwienie siatkówki?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
haczyki haczyki pixabay

Czy wiesz, że nieleczone odwarstwienie siatkówki, może doprowadzić do utraty wzroku? Dzisiaj dowiesz się, jakie są objawy tej choroby i poznasz metody leczenia. Doradzimy Ci także gdzie dokonać zakupów, by zaopatrzyć Twój gabinet w sprzęt i akcesoria, przydatne do zdiagnozowania i leczenia tego schorzenia.

 

Odwarstwienie siatkówki – na czym polega.

Jak sama nazwa wskazuje choroba ta polega na oddzieleniu siatkówki, od warstwy tęczówki. Niekiedy zdarza się, że płyn z gałki ocznej przedostaje się do zbyt cienkiej lub uszkodzonej siatkówki. Gdy nagromadzi się go dużo, wówczas siatkówka zostaje oddzielona od znajdujących się pod nią tkanek. W ten sposób z czasem dochodzi do jej odwarstwienia.

Gdy siatkówka jest odwarstwiona, nie jest ona w stanie właściwie przekazywać impulsów świetlnych do mózgu. Wówczas następuje znaczne pogorszenie widzenia. Stan ten pogłębia się jeszcze, gdy dochodzi do przeciekania zawartości naczyń krwionośnych siatkówki, do ciała szklistego.

W początkowej fazie choroba ta zwykle przebiega bezobjawowo. Dopiero po rozpoczęciu odwarstwiania siatkówki pacjent zaczyna dostrzegać szarą zasłonę w polu widzenia. Doznaniu temu może towarzyszyć też nagłe pogorszenie ostrości widzenia, męty wraz z błyskami w oczach, mroczki lub ślepe plamy. Oznacza to, że nadszedł najwyższy czas na wizytę w gabinecie okulistycznym.

Jak leczyć odwarstwienie siatkówki?

By wyleczyć odwarstwienie siatkówki, wykonuje się zabieg chirurgiczny. Możliwe jest to w przypadkach, gdy choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana. Leczenie wykonuje się np. metodą laseroterapii. W trakcie zabiegu lekarz okulista zamyka w siatkówce otwory, które spowodowały jej oddzielenie.

Inną metodą jest retinopeksja pneumatyczna. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do oka niewielki pęcherzyk gazu. Dzięki temu można ponownie przyłożyć siatkówkę w odpowiednim miejscu. W niektórych przypadkach stosuje się też opasanie gałki ocznej. Zabieg ten polega na przyszyciu silikonowej opaski, która umożliwia przyłożenie odwarstwionej siatkówki.

Gdzie kupić sprzęt i akcesoria do leczenia odwarstwienia siatkówki?

Gabinet okulistyczny najlepiej jest zaopatrywać w sprawdzonych miejscach, takich jak sklep MDT.pl. Znajduje się tam szeroki asortyment akcesoriów i narzędzi przeznaczonych do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Znajdziesz tam np. wysokiej jakości haczyki do odwarstwiania siatkówki, a także wiele aparatów diagnostycznych przeznaczonych do stosowania w okulistyce.

Odwiedź sklep MDT.pl i kompleksowo zaopatrz Twój gabinet w sprzęt i akcesoria do leczenia odwarstwienia siatkówki!

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45