wtorek, 19 kwiecień 2022 10:38

Co to jest odwarstwienie siatkówki?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
haczyki haczyki pixabay

Czy wiesz, że nieleczone odwarstwienie siatkówki, może doprowadzić do utraty wzroku? Dzisiaj dowiesz się, jakie są objawy tej choroby i poznasz metody leczenia. Doradzimy Ci także gdzie dokonać zakupów, by zaopatrzyć Twój gabinet w sprzęt i akcesoria, przydatne do zdiagnozowania i leczenia tego schorzenia.

 

Odwarstwienie siatkówki – na czym polega.

Jak sama nazwa wskazuje choroba ta polega na oddzieleniu siatkówki, od warstwy tęczówki. Niekiedy zdarza się, że płyn z gałki ocznej przedostaje się do zbyt cienkiej lub uszkodzonej siatkówki. Gdy nagromadzi się go dużo, wówczas siatkówka zostaje oddzielona od znajdujących się pod nią tkanek. W ten sposób z czasem dochodzi do jej odwarstwienia.

Gdy siatkówka jest odwarstwiona, nie jest ona w stanie właściwie przekazywać impulsów świetlnych do mózgu. Wówczas następuje znaczne pogorszenie widzenia. Stan ten pogłębia się jeszcze, gdy dochodzi do przeciekania zawartości naczyń krwionośnych siatkówki, do ciała szklistego.

W początkowej fazie choroba ta zwykle przebiega bezobjawowo. Dopiero po rozpoczęciu odwarstwiania siatkówki pacjent zaczyna dostrzegać szarą zasłonę w polu widzenia. Doznaniu temu może towarzyszyć też nagłe pogorszenie ostrości widzenia, męty wraz z błyskami w oczach, mroczki lub ślepe plamy. Oznacza to, że nadszedł najwyższy czas na wizytę w gabinecie okulistycznym.

Jak leczyć odwarstwienie siatkówki?

By wyleczyć odwarstwienie siatkówki, wykonuje się zabieg chirurgiczny. Możliwe jest to w przypadkach, gdy choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana. Leczenie wykonuje się np. metodą laseroterapii. W trakcie zabiegu lekarz okulista zamyka w siatkówce otwory, które spowodowały jej oddzielenie.

Inną metodą jest retinopeksja pneumatyczna. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do oka niewielki pęcherzyk gazu. Dzięki temu można ponownie przyłożyć siatkówkę w odpowiednim miejscu. W niektórych przypadkach stosuje się też opasanie gałki ocznej. Zabieg ten polega na przyszyciu silikonowej opaski, która umożliwia przyłożenie odwarstwionej siatkówki.

Gdzie kupić sprzęt i akcesoria do leczenia odwarstwienia siatkówki?

Gabinet okulistyczny najlepiej jest zaopatrywać w sprawdzonych miejscach, takich jak sklep MDT.pl. Znajduje się tam szeroki asortyment akcesoriów i narzędzi przeznaczonych do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Znajdziesz tam np. wysokiej jakości haczyki do odwarstwiania siatkówki, a także wiele aparatów diagnostycznych przeznaczonych do stosowania w okulistyce.

Odwiedź sklep MDT.pl i kompleksowo zaopatrz Twój gabinet w sprzęt i akcesoria do leczenia odwarstwienia siatkówki!

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54