Które problemy psychiczne są najpoważniejsze?
Wśród najpoważniejszych zaburzeń psychicznych wymienia się depresję, która stanowi zespół różnych objawów i zawsze wymaga wsparcia specjalisty. Natomiast ignorowanie symptomów może przynieść bardzo poważne konsekwencje np. w postaci myśli samobójczych. Poważne zaburzenia psychiczne to również ataki paniki czy zespół lęku uogólnionego. W dodatku psychiatrzy często rozwiązują problemy z zakresu choroby afektywnej dwubiegunowej, zaburzeń osobowości czy uzależnień. Należy wspomnieć, że dziś medycyna jest bardzo skuteczna.
Pamiętaj jednak, aby odwiedzić sprawdzone miejsce, które cieszy się dużą popularnością. Doskonałą propozycją dla wymagających będzie wizyta u specjalisty psychiatry z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Wystarczy wybrać rodzaj usługi na stronie www oraz miasto – np. psychiatra Kraków i odwiedzić specjalistę, który pomoże rozwiązać problem.
Które objawy powinny niepokoić?
Zaburzenia psychiczne obejmują różnego rodzaju objawy. Jednocześnie warto zaznaczyć, że chwilowy smutek czy drażliwość nie oznacza jeszcze konieczności wizyty u specjalisty. Jeśli jednak symptomy (np. zaburzenia nastroju) utrzymują się powyżej dwóch tygodni, warto udać się po profesjonalną diagnozę i odbyć skuteczną terapię pod okiem specjalisty.
O zaburzeniach mogą świadczyć płaczliwość, agresja czy różnego rodzaju lęki. Warto dodać, że problemom psychicznym często towarzyszą zaburzenia somatyczne, których nie mogą zdiagnozować inni lekarze. Niekiedy osoby z lękami udają się do kardiologa, błędnie interpretując objawy związane z kołataniem serca. Tymczasem okazuje się, że układ sercowo-naczyniowy pracuje sprawnie, lecz przyspieszony puls stanowi przyczynę związaną z zaburzeniami psychicznymi.
Niepokojące objawy dotyczą również trudności w utrzymaniu koncentracji, co przekłada się na złe wyniki w pracy i w szkole. Ponadto warto zwrócić uwagę na wycofywanie się z relacji społecznych, zaburzenia odżywiania (objawy bulimii i anoreksji), a także różnego rodzaju uzależnienia.
To tylko niektóre symptomy, jakich nie wolno ignorować. Ich występowanie oraz intensywność zależy od wielu czynników. Warto nadmienić, że z takimi kłopotami zmagają się nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. Zadaniem rodziców jest więc szczera rozmowa o problemach oraz obserwacja pociech.
Jak może pomóc specjalista?
Specjaliści z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic podkreślają, że szybka reakcja na objawy może znacznie ułatwić i przyspieszyć leczenie. Psychiatra na skutek wywiadu postawi diagnozę i zaproponuje skuteczne metody terapii. Dzięki temu uda się powrócić do dawnych relacji społecznych i ponownie przeżywać wiele miłych chwil z dala od trosk.