wtorek, 14 marzec 2023 11:04

Zalety i wady zabawek interaktywnych. Czy warto?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zabawki interaktywne Zabawki interaktywne mat.prasowe

Zabawki interaktywne to zmora rodziców czy ciekawe i rozwijające pomoce do zabawy lub nauki? Zobacz!

 

Co to są zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne to zabawki elektroniczne, które w jakiś sposób reagują na to, co robi z nimi dziecko. Mogą reagować na dźwięk, ruch lub światło. Do zabawek interaktywnych należą pianina i sortery, które reagują po wrzuceniu klocka do odpowiedniego otworu; kierownice i pchacze z różnymi przyciskami, które wywołują reakcję zabawki; mówiące przytulanki i lalki.

Zabawki interaktywne częściej przyciągają uwagę dziecka niż zabawki nieinteraktywne. Zabawki interaktywne mogą również uczyć dzieci wykonywania określonych sekwencji ruchów, co zachęca je do poruszania się i poznawania otoczenia. Zabawki interaktywne pełnią funkcję edukacyjną, ucząc dzieci nazw kolorów i odgłosów zwierząt, rozpoznawania kształtów i języków obcych. Większość zabawek interaktywnych może pełnić wiele funkcji, co oznacza, że z czasem będą one nadal interesujące i przypadną do gustu różnym grupom wiekowym.

Zabawki interaktywne - wady i zalety?

Wielu rodziców i psychologów uważa, że zabawki interaktywne nie kształcą, a wręcz szkodzą prawidłowemu rozwojowi dziecka. Psychologowie ostrzegają, że bawiąc się taką zabawką dziecko może dość łatwo ulec przestymulowaniu. Inni zwracają uwagę, że dziecko z zabawkami interaktywnymi bawi się na ogół samo, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z żywym człowiekiem, a nie gadającym kawałkiem plastiku. Pedagodzy ostrzegają, że zabawki, wymuszając na dzieciach określone reakcje i ograniczając ich kreatywność, ograniczają naturalną chęć dzieci do swobodnego poznawania świata.

Jak więc wybierać zabawki tak, by pełniły funkcję edukacyjną i nie szkodziły?

Po pierwsze, należy upewnić się, że zabawka jest przeznaczona dla danej grupy wiekowej. Konieczne jest sprawdzenie intensywności dźwięków oraz możliwości ich wyłączenia. Podobnie warto przetestować, czy światełka nie są zbyt jasne. Dobrze jest też sprawdzić, czy zabawka ma jakieś inne zastosowanie po wyjęciu baterii i czy można się nią bawić w inny sposób niż sugerowany przez producenta.

ZABAWKI INTERAKTYWNE DLA 3 LATKA

Marka B.Toys oferuje szeroki wybór zabawek dla maluchów i przedszkolaków, w tym interaktywne instrumenty, które stymulują rozwój sensoryczny i aktywują wszystkie zmysły podczas zabawy. Jedną z takich zabawek jest popularne Biurko Dyrygenta Orkiestry; zachęca ono dzieci do rozwijania drobnych umiejętności motorycznych poprzez odgrywanie własnej symfonii za pomocą drewnianych patyczków, jednocześnie poprawiając zdolności muzyczne dzięki wielu różnym melodiom emanującym z samego biurka. Gorąco polecamy zabawki marki B.Toys, wśród których dostępna jest perkusja, kulodrom, pianinko i wiele innych.

pianinko b-toys z ptaszkami

Zdjęcie: B.TOYS SERIA LAND OF B. INSTRUMENT DLA DZIECI PIANINKO ZE SKACZĄCYMI PTASZKAMI

ZABAWKI INTERAKTYWNE 12+

Kupując zabawki interaktywne dla 2-latka lub zabawki interaktywne dla 12m+, warto wziąć pod uwagę te, które dostarczają rozwijającym się maluchom niezbędnych bodźców, aktywizujących właściwą pracę zmysłów. Wśród nich możemy wyróżnić instrumenty interaktywne dla dzieci oraz grzechotki, a także wiele innych muzycznych propozycji, które pozwolą zaangażować do wspólnej zabawy całą rodzinę.

dumel discovery tablet

Zdjęcie: DUMEL DISCOVERY TABLET EDUKACYJNY DLA DZIECI DROGOWE ABC

ZABAWKI INTERAKTYWNE 6M+ LUB ZABAWKI INTERAKTYWNE DLA NIEMOWLĄT

Zabawki interaktywne zachęcają maluchy do wzajemnej interakcji, co pomaga im rozwijać umiejętności społeczne. Oryginalny pomysł na te zabawki sprawia, że maluch nie traci szybko zainteresowania i nie nudzi się. Zabawki interaktywne pobudzają zmysły, kształtują kreatywność i ciekawość dziecka, a także rozwijają wiele ważnych umiejętności motorycznych - zwłaszcza motorykę małą, w tym manualną. W tej grupie zabawek dla dzieci można wymienić wszystkie te zabawki, które oddziałują na dziecko poprzez efekty wizualne, dźwięki, ruch oraz elementy związane z motoryką małą (m.in. rozpoznawanie kształtów i figur), np. sortery dźwiękowe.

PODSUMOWANIE

Zabawki interaktywne, choć mają pewne wady, są również wciągające i pozwalają stymulować dziecko w sposób, który niweluje jego deficyty sensoryczne. Dlatego warto je wykorzystywać podczas zabawy. Należy pamiętać, aby wybierać tylko te zabawki, które są doskonale wykonane i łatwe w obsłudze.

Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem z najwyższej jakości zabawkami i wyprawką 4kidspoint.pl® Salon dziecięcy

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54