Jednak wielbiciele lokalnych, polskich produktów wciąż znajdą coś dla siebie na piwowarskiej mapie Polski - mowa tutaj o piwach kraftowych z regionalnych browarów.
Czym jest piwo kraftowe?
W tym przypadku bardzo trudno o precyzyjną definicję, jednak w ogólnym rozumieniu piwo kraftowe jest tym samym, co piwo rzemieślnicze.
Oprócz wysokiej jakości i limitowanej, regionalnej produkcji, piwa te wyróżnia informacja o piwowarze (często również właścicielu marki) - jest on znany z imienia i nazwiska. Marki piwa kraftowego najczęściej zaczynały od niewielkiej, hobbystycznej produkcji dla rodziny i znajomych, by później odwiedzać z produktem targi i festiwale piwne, wystawiać piwa do degustacji i finalnie - przerodzić się w pełnoprawne browary.
Polskie piwo kraftowe - czyli lokalny produkt z najwyższej półki
Nasze rodzime piwo kraftowe to trunek warzony z pasją i szacunkiem do produktów. Powstaje lokalnie, z wysokiej jakości składników i w ograniczonych ilościach - spełnia więc wymagania produktu ekologicznego. Jego smak jest wynikiem fantazji, doświadczenia i gustu piwowara, który pracuje nad stworzeniem produktu idealnego - w końcu podpisuje się pod nim własnym nazwiskiem.
Cała ta otoczka sprawia, że pomimo stosunkowo niewysokiej ceny, piwo kraftowe może aspirować do produktu premium. Sięgają po nie najczęściej pasjonaci, którzy lubują się w rozkładaniu na czynniki pierwsze każdego smaku i aromatu. Nie oznacza to jednak, że jest to trunek dla wybranych - może się nim cieszyć każdy dorosły wielbiciel dobrych piw.
Alternatywa dla przemysłowej produkcji
Piwo kraftowe z naszych lokalnych browarów to produkt przemyślany, dopracowany w każdym szczególe i co więcej - w 100% polski. Niewątpliwie nowe i niespotykane na rynku tego typu piw jest piwo z browaru Beer Lab. Na razie obecny raczej “na uboczu”, rynek polskich piw rzemieślniczych prężnie się rozwija i kto wie, może już wkrótce wyprze z półek puszki z popularnych telewizyjnych reklam.
Źródło:
https://rumlovefestiwal.com/pl/
https://blackbeard.com.pl/