czwartek, 01 grudzień 2022 07:00

Jak zorganizować ślub humanistyczny i czym on w ogóle jest?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
jak zorganizować ślub humanistyczny jak zorganizować ślub humanistyczny pixabay

Kiedy pierwszy raz usłyszy się „ślub humanistyczny” trudno sobie to z czymś konkretnym powiązać. Jest to jedna znacznie prostsze, niż może Ci się wydawać. Wiele osób w dzisiejszych czasach nie odczuwa szczególnego związku z Kościołem lub żadną inną wiarą, dlatego też decyduje się na wzięcie ślubu w inny sposób.

 

 Ślub cywilny natomiast jest bardzo sztywny, formalny i brak w nim tego czegoś, czego oczekują osoby od ślubów. Dlatego tez można zdecydować się właśnie na ślub humanistyczny, który pozwala na przeżycie czegoś więcej, niż formalności, jednak nie jest związane z żadną religią.

Ślub humanistyczny – najważniejsze informacje

W ślubie humanistycznym liczy się sama ceremonia, jednak nie jest ona wiążąca prawnie, a przynajmniej w Polsce, gdyż w Irlandii czy Szkocji jest to forma ślubu, która upoważnia małżonków do następstw prawnym względem siebie. Tego rodzaju ślub stawia przede wszystkim na przeżycia Pary Młodej, dzięki czemu jest to bardzo osobista i emocjonalna ceremonia, która pozwala również na wprowadzanie różnego rodzaju scenariuszy, które ją znacznie urozmaicą.

Przebieg tego rodzaju ślubu jest nieco inny. Mistrz ceremonii, czyli osoba „udzielająca ślubu” opowiada historię Pary Młodej. Tego, jak się poznali, co ich łączy i jakie najśmieszniejsze zdarzenia mieli razem w życiu. Często wówczas również najbliżsi Pary Młodej zabierają głos, co jeszcze zwiększa osobiste przeżycia podczas tejże ceremonii.

Bardzo ciekawe jest natomiast składanie przysiąg małżeńskich, gdyż te nie są formułką, którą każdy ma taką samą, lecz sami małżonkowie układają je w taki sposób, by były jak najbardziej osobiste. Wzruszenie i piękno tej chwili gwarantowane. Jest to więc ceremonia niezwykle osobista, która pozwoli wzruszyć się, przeżywać ją i poznać Parę Młodą oraz ich rodziny jeszcze lepiej. Ponadto tego typu małżeństwo może być również zawarte bez ograniczeń co do np. płci, dlatego też ich popularność wzrasta.

Jego organizacja natomiast nie jest tak trudna, jak w przypadku wszystkich formalności związanych z ślubem kościelnym, cywilnym czy międzynarodowym.

Fotograf na ślubie humanistycznym

Jak można się więc domyślić, to osobiste i personalne doświadczenie, jest naprawdę warte tego, by je upamiętnić na fotografiach. Tym bardziej, że sama ceremonia jest poza kościołem, dlatego wyjście w plener, pozwoli uchwycić wszystkie te piękne chwile wraz z pięknem okolicy. Ponadto w trakcie takiej ceremonii wszyscy są skupieni na Parze Młodej, dzięki czemu zdjęcia wychodzą naturalnie i pięknie, zamiast tych wszystkich sztywnych i pozowanych zdjęć, które wcale nie oddają tego, jaka była cała ceremonia. Można więc śmiało stwierdzić, że ślub humanistyczny pozwala na większe możliwości, jeśli chodzi o robienie fotografii. Sama ceremonia natomiast jest równie piękna, a dla niektórych z pewnością nawet piękniejsza, niż ta w tradycyjnym kościele, a goście doświadczą czegoś innego, niż takiego samego wesela, jak setka innych, na których już byli. Dlatego sprawdź, jak zorganizować ślub humanistyczny.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54