czwartek, 01 grudzień 2022 07:00

Jak zorganizować ślub humanistyczny i czym on w ogóle jest?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
jak zorganizować ślub humanistyczny jak zorganizować ślub humanistyczny pixabay

Kiedy pierwszy raz usłyszy się „ślub humanistyczny” trudno sobie to z czymś konkretnym powiązać. Jest to jedna znacznie prostsze, niż może Ci się wydawać. Wiele osób w dzisiejszych czasach nie odczuwa szczególnego związku z Kościołem lub żadną inną wiarą, dlatego też decyduje się na wzięcie ślubu w inny sposób.

 

 Ślub cywilny natomiast jest bardzo sztywny, formalny i brak w nim tego czegoś, czego oczekują osoby od ślubów. Dlatego tez można zdecydować się właśnie na ślub humanistyczny, który pozwala na przeżycie czegoś więcej, niż formalności, jednak nie jest związane z żadną religią.

Ślub humanistyczny – najważniejsze informacje

W ślubie humanistycznym liczy się sama ceremonia, jednak nie jest ona wiążąca prawnie, a przynajmniej w Polsce, gdyż w Irlandii czy Szkocji jest to forma ślubu, która upoważnia małżonków do następstw prawnym względem siebie. Tego rodzaju ślub stawia przede wszystkim na przeżycia Pary Młodej, dzięki czemu jest to bardzo osobista i emocjonalna ceremonia, która pozwala również na wprowadzanie różnego rodzaju scenariuszy, które ją znacznie urozmaicą.

Przebieg tego rodzaju ślubu jest nieco inny. Mistrz ceremonii, czyli osoba „udzielająca ślubu” opowiada historię Pary Młodej. Tego, jak się poznali, co ich łączy i jakie najśmieszniejsze zdarzenia mieli razem w życiu. Często wówczas również najbliżsi Pary Młodej zabierają głos, co jeszcze zwiększa osobiste przeżycia podczas tejże ceremonii.

Bardzo ciekawe jest natomiast składanie przysiąg małżeńskich, gdyż te nie są formułką, którą każdy ma taką samą, lecz sami małżonkowie układają je w taki sposób, by były jak najbardziej osobiste. Wzruszenie i piękno tej chwili gwarantowane. Jest to więc ceremonia niezwykle osobista, która pozwoli wzruszyć się, przeżywać ją i poznać Parę Młodą oraz ich rodziny jeszcze lepiej. Ponadto tego typu małżeństwo może być również zawarte bez ograniczeń co do np. płci, dlatego też ich popularność wzrasta.

Jego organizacja natomiast nie jest tak trudna, jak w przypadku wszystkich formalności związanych z ślubem kościelnym, cywilnym czy międzynarodowym.

Fotograf na ślubie humanistycznym

Jak można się więc domyślić, to osobiste i personalne doświadczenie, jest naprawdę warte tego, by je upamiętnić na fotografiach. Tym bardziej, że sama ceremonia jest poza kościołem, dlatego wyjście w plener, pozwoli uchwycić wszystkie te piękne chwile wraz z pięknem okolicy. Ponadto w trakcie takiej ceremonii wszyscy są skupieni na Parze Młodej, dzięki czemu zdjęcia wychodzą naturalnie i pięknie, zamiast tych wszystkich sztywnych i pozowanych zdjęć, które wcale nie oddają tego, jaka była cała ceremonia. Można więc śmiało stwierdzić, że ślub humanistyczny pozwala na większe możliwości, jeśli chodzi o robienie fotografii. Sama ceremonia natomiast jest równie piękna, a dla niektórych z pewnością nawet piękniejsza, niż ta w tradycyjnym kościele, a goście doświadczą czegoś innego, niż takiego samego wesela, jak setka innych, na których już byli. Dlatego sprawdź, jak zorganizować ślub humanistyczny.

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45