środa, 23 luty 2022 12:22

Jak stymulować rozwój ruchowy niemowlaka?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
buty do nauki chodzenia buty do nauki chodzenia pexels

Rozwój niemowląt w pierwszym roku życia przebiega intensywnie. Właśnie dlatego warto wtedy stosować specjalne metody stymulacji – zarówno ruchowej, jak i umysłowej dziecka. W jaki sposób wspierać rozwój ruchowy niemowlęcia?

 

Dlaczego stymulacja rozwoju ruchowego niemowląt jest ważna?

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Zadaniem rodzica lub opiekuna jest zatem pomoc maluchowi w jej zaspokajaniu.

Aktywność fizyczna u niemowlęcia stanowi ważny bodziec, ponieważ w najmłodszym wieku rozwój ruchowy i psychiczny są ze sobą połączone. Właśnie dlatego ograniczanie aktywności motorycznej może negatywnie wpływać na procesy zachodzące w całym ciele maluszka. 

Korzyści związane ze stymulacją rozwoju ruchowego:

 • Dotlenienie i lepszy rozwój mózgu,
 • Większa koncentracja,
 • Szybsze uczenie się,
 • Dobre samopoczucie psychiczne,
 • Wsparcie dla rozwoju kości i mięśni,
 • Skuteczna przemiana materii,
 • Poprawa jakości snu.

Stymulacja rozwoju ruchowego niemowlęcia – metody

Rozwój ruchowy niemowlęcia można stymulować na wiele sposobów już od pierwszych tygodni życia. Jakie metody warto zastosować?

Wsparcie dla ruchu

Gdy maluszek nie może jeszcze samodzielnie się poruszać, rodzice mogą wspomagać jego rozwój ruchowy poprzez odpowiednie układanie go i poruszanie jego ciałem. 

Zaleca się układanie dziecka na brzuszku, co wspomaga podnoszenie główki i wspiera jej kontrolowanie, a przez to ma pozytywny wpływ na prawidłowe napięcie mięśniowe. Natomiast podczas przewijania warto turlać dziecko na boki zamiast podnoszenia pupy.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Już od około 4. tygodnia życia dziecko może skoncentrować swój wzrok na przedmiotach. To dobry moment, by rozpocząć u niego stymulację koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Należy wtedy pamiętać o częstym mówieniu do dziecka, uśmiechaniu się, a także o stosowaniu zabawek, najlepiej w kontrastowych kolorach, które lepiej przyciągają wzrok. Bodźce powinny być prezentowane symetrycznie – z każdej strony.

Zabawy ruchowe 

Warto korzystać z różnorodnych zabaw ruchowych i zachęcać dziecko do aktywności we własnym zakresie.

W tym celu sprawdzają się kolorowe zabawki wydające dźwięki, maty do zabaw. Świetnym sposobem na wsparcie rozwoju ruchowego jest też wspólna kąpiel. Eksperci odradzają jednak stosowanie chodzików.

Nauka raczkowania

Od około 9. miesiąca życia dziecko zaczyna raczkować. To ważny etap, ponieważ dochodzi wtedy do intensywnej stymulacji mięśni tułowia. 

Aby zachęcić dziecko do raczkowania, warto jak najczęściej spędzać z nim czas na podłodze i motywować go do ruchu, na przykład przez zabawki. Duże znaczenie mają również wygodne ubranka oraz podłoże – na twardych podłogach można ułożyć maty piankowe dla dzieci.

Pierwsze kroki

Zazwyczaj dziecko zaczyna chodzić wtedy, gdy ma roczek. Warto pamiętać o tym, że maluch powinien samodzielnie się przemieszczać, dlatego najlepiej nie prowadzić go za rączki, ale pozwalać mu na poznawanie otoczenia we własnym zakresie, co wspiera rozwój mięśni i zmysłu równowagi.

Bardzo pomocne będą także wygodne buty do nauki chodzenia dla dziecka. Ze względu na swoją specjalną konstrukcję stabilizują małe stópki. Dziecko nie powinno jednak chodzić w nich stale – warto pamiętać o tym, że nauka chodzenia powinna odbywać się na różnych podłożach, na przykład po dywanie, trawie, piasku, by stymulować rozwój układu ruchu.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54