środa, 23 luty 2022 12:22

Jak stymulować rozwój ruchowy niemowlaka?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
buty do nauki chodzenia buty do nauki chodzenia pexels

Rozwój niemowląt w pierwszym roku życia przebiega intensywnie. Właśnie dlatego warto wtedy stosować specjalne metody stymulacji – zarówno ruchowej, jak i umysłowej dziecka. W jaki sposób wspierać rozwój ruchowy niemowlęcia?

 

Dlaczego stymulacja rozwoju ruchowego niemowląt jest ważna?

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Zadaniem rodzica lub opiekuna jest zatem pomoc maluchowi w jej zaspokajaniu.

Aktywność fizyczna u niemowlęcia stanowi ważny bodziec, ponieważ w najmłodszym wieku rozwój ruchowy i psychiczny są ze sobą połączone. Właśnie dlatego ograniczanie aktywności motorycznej może negatywnie wpływać na procesy zachodzące w całym ciele maluszka. 

Korzyści związane ze stymulacją rozwoju ruchowego:

  • Dotlenienie i lepszy rozwój mózgu,
  • Większa koncentracja,
  • Szybsze uczenie się,
  • Dobre samopoczucie psychiczne,
  • Wsparcie dla rozwoju kości i mięśni,
  • Skuteczna przemiana materii,
  • Poprawa jakości snu.

Stymulacja rozwoju ruchowego niemowlęcia – metody

Rozwój ruchowy niemowlęcia można stymulować na wiele sposobów już od pierwszych tygodni życia. Jakie metody warto zastosować?

Wsparcie dla ruchu

Gdy maluszek nie może jeszcze samodzielnie się poruszać, rodzice mogą wspomagać jego rozwój ruchowy poprzez odpowiednie układanie go i poruszanie jego ciałem. 

Zaleca się układanie dziecka na brzuszku, co wspomaga podnoszenie główki i wspiera jej kontrolowanie, a przez to ma pozytywny wpływ na prawidłowe napięcie mięśniowe. Natomiast podczas przewijania warto turlać dziecko na boki zamiast podnoszenia pupy.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Już od około 4. tygodnia życia dziecko może skoncentrować swój wzrok na przedmiotach. To dobry moment, by rozpocząć u niego stymulację koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Należy wtedy pamiętać o częstym mówieniu do dziecka, uśmiechaniu się, a także o stosowaniu zabawek, najlepiej w kontrastowych kolorach, które lepiej przyciągają wzrok. Bodźce powinny być prezentowane symetrycznie – z każdej strony.

Zabawy ruchowe 

Warto korzystać z różnorodnych zabaw ruchowych i zachęcać dziecko do aktywności we własnym zakresie.

W tym celu sprawdzają się kolorowe zabawki wydające dźwięki, maty do zabaw. Świetnym sposobem na wsparcie rozwoju ruchowego jest też wspólna kąpiel. Eksperci odradzają jednak stosowanie chodzików.

Nauka raczkowania

Od około 9. miesiąca życia dziecko zaczyna raczkować. To ważny etap, ponieważ dochodzi wtedy do intensywnej stymulacji mięśni tułowia. 

Aby zachęcić dziecko do raczkowania, warto jak najczęściej spędzać z nim czas na podłodze i motywować go do ruchu, na przykład przez zabawki. Duże znaczenie mają również wygodne ubranka oraz podłoże – na twardych podłogach można ułożyć maty piankowe dla dzieci.

Pierwsze kroki

Zazwyczaj dziecko zaczyna chodzić wtedy, gdy ma roczek. Warto pamiętać o tym, że maluch powinien samodzielnie się przemieszczać, dlatego najlepiej nie prowadzić go za rączki, ale pozwalać mu na poznawanie otoczenia we własnym zakresie, co wspiera rozwój mięśni i zmysłu równowagi.

Bardzo pomocne będą także wygodne buty do nauki chodzenia dla dziecka. Ze względu na swoją specjalną konstrukcję stabilizują małe stópki. Dziecko nie powinno jednak chodzić w nich stale – warto pamiętać o tym, że nauka chodzenia powinna odbywać się na różnych podłożach, na przykład po dywanie, trawie, piasku, by stymulować rozwój układu ruchu.

  • Przebudowa placu Centralnego w Warszawie
    Przebudowa placu Centralnego w Warszawie

    Aktualnie trwają intensywne prace nad przebudową placu Centralnego, przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To ambitny projekt mający na celu stworzenie nowoczesnej, zielonej przestrzeni w sercu stolicy. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że inwestycja ta jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć ostatnich lat. Plac Centralny, ma stać się symbolicznym łącznikiem między dawną a przyszłą Warszawą.

    Napisano piątek, 11 październik 2024 11:05
  • Wsparcie dla zdrowia psychicznego w Warszawie
    Wsparcie dla zdrowia psychicznego w Warszawie

    10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Także Warszawa podkreśla swoją szeroką ofertę pomocy psychicznej, kierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Miasto rozwija programy wsparcia, które mają na celu pomoc w radzeniu sobie z kryzysami psychicznymi, a także wzmacnianie umiejętności społecznych i odporności psychicznej młodych osób.

    Napisano czwartek, 10 październik 2024 10:59
  • Wypadek na Woli - kierowca zbiegł z miejsca wypadku
    Wypadek na Woli - kierowca zbiegł z miejsca wypadku

    Na warszawskiej Woli, w środę rano, doszło do tragicznego wypadku. 47-letni mężczyzna został potrącony przez samochód osobowy na rondzie Tybetu, w wyniku czego doznał poważnych obrażeń. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, a poszukiwania trwają.

    Napisano środa, 09 październik 2024 09:10
  • Zatrzymanie złodziei samochodów w Alejach Jerozolimskich
    Zatrzymanie złodziei samochodów w Alejach Jerozolimskich

    W ubiegłym tygodniu, warszawska policja zatrzymała trzech mężczyzn podejrzanych o kradzieże samochodów. Akcja miała miejsce w Alejach Jerozolimskich i przebiegła w dynamicznych okolicznościach. Początkowo policja nie ujawniała szczegółów, jednak teraz opublikowała oficjalny komunikat. Zatrzymani mężczyźni są podejrzani o przestępstwa samochodowe, w tym kradzieże na terenie Polski i Czech.

    Napisano wtorek, 08 październik 2024 08:47
  • Mężczyzna ranny po bójce na Bulwarach Wiślanych
    Mężczyzna ranny po bójce na Bulwarach Wiślanych

    W piątek w nocy, w rejonie mostu Świętokrzyskiego, doszło do kolejnej niepokojącej sytuacji. Policja zatrzymała 46-letniego mężczyznę po bójce, która zakończyła się poważnymi obrażeniami drugiego uczestnika. Mężczyzna został zraniony szkłem z rozbitej butelki i trafił do szpitala. Funkcjonariusze przez wiele godzin zabezpieczali miejsce zdarzenia.

    Napisano poniedziałek, 07 październik 2024 09:11