wtorek, 10 sierpień 2021 16:30

Jak dobrze wybrać bronę talerzową?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
brony talerzowe brony talerzowe pixabay

Obecnie nikt już nie wyobraża sobie uprawy gleby jedynie przy pomocy narzędzi ręcznych. Za to wszyscy wiedzą, jak ważne w efektywnych i szybkich pracach są maszyny z silnikiem posiadającym napęd elektryczny lub spalinowy.

Często spotyka się różne rodzaje ciągników, jednak one same nie mogą wiele zdziałać. Najważniejszą rolę grają dołączane do nich urządzenia i akcesoria o najróżniejszych funkcjach. Do najważniejszych bez wątpienia należą brony talerzowe. Do czego jednak służą i jak dobrać je do swoich upraw?

Do czego służą brony talerzowe?

Brona talerzowa jest podłączoną do ciągnika grupą dysków znajdujących się na osi. Podczas pracy ciągnika obracają się one, spulchniając i rozdrabniając glebę, z którą się stykają. Mają wygląd talerzy, co wyjaśnia nazwę brony talerzowej. Brony talerzowe są niezbędne po orce i zasiewach, a także ułatwiają walkę z chwastami i mieszanie rozsianego obornika i nawozów z ziemią Aby jednak dobrze spełniały swoje zadania, muszą być odpowiednio dobrane do uprawianych gruntów.

Zapotrzebowanie mocy i szerokość robocza

Dwoma najważniejszymi parametrami są zapotrzebowanie mocy i szerokość robocza brony talerzowej. Na rynku dostępne są narzędzia mające zapotrzebowanie mocy od 100 do 300 km. Choć rozpiętość ta jest duża, to wybór okazuje się stosunkowo prosty. Czym cięższa i bardziej mokra jest uprawiana gleba, tym zapotrzebowanie mocy powinno być wyższe. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ brony talerzowe o niskim zapotrzebowaniu mocy nie spełnią swojego zadania przy uprawie trudniejszych terenów.

Kolejny parametr to szerokość robocza brony talerzowej, która może wynosić od 3 do nawet 12 m. Szersze narzędzia pokryją większą część uprawianego terenu, jednak będą potrzebowały ciągnika charakteryzującego się wyższą mocą.

Średnica talerzy

Przy zakupie brony warto również zwrócić uwagę na średnicę jej talerzy. Czym jest większa, tym głębiej może pracować narzędzie. Większe talerze są jednak droższe i dla wielu rolników decyzja jest twardym orzechem do zgryzienia. Warto jednak zastanowić się nad zapotrzebowaniem gospodarstwa rolnego i rodzajem uprawianej gleby, co pomoże określić powyższe cechy urządzenia. Dobrze dobrany i współgrający ze sobą sprzęt rolniczy pozwala na komfortową, szybką i efektywną pracę na najróżniejszych uprawach lub terenach zielonych.

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45