wtorek, 10 sierpień 2021 16:30

Jak dobrze wybrać bronę talerzową?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
brony talerzowe brony talerzowe pixabay

Obecnie nikt już nie wyobraża sobie uprawy gleby jedynie przy pomocy narzędzi ręcznych. Za to wszyscy wiedzą, jak ważne w efektywnych i szybkich pracach są maszyny z silnikiem posiadającym napęd elektryczny lub spalinowy.

Często spotyka się różne rodzaje ciągników, jednak one same nie mogą wiele zdziałać. Najważniejszą rolę grają dołączane do nich urządzenia i akcesoria o najróżniejszych funkcjach. Do najważniejszych bez wątpienia należą brony talerzowe. Do czego jednak służą i jak dobrać je do swoich upraw?

Do czego służą brony talerzowe?

Brona talerzowa jest podłączoną do ciągnika grupą dysków znajdujących się na osi. Podczas pracy ciągnika obracają się one, spulchniając i rozdrabniając glebę, z którą się stykają. Mają wygląd talerzy, co wyjaśnia nazwę brony talerzowej. Brony talerzowe są niezbędne po orce i zasiewach, a także ułatwiają walkę z chwastami i mieszanie rozsianego obornika i nawozów z ziemią Aby jednak dobrze spełniały swoje zadania, muszą być odpowiednio dobrane do uprawianych gruntów.

Zapotrzebowanie mocy i szerokość robocza

Dwoma najważniejszymi parametrami są zapotrzebowanie mocy i szerokość robocza brony talerzowej. Na rynku dostępne są narzędzia mające zapotrzebowanie mocy od 100 do 300 km. Choć rozpiętość ta jest duża, to wybór okazuje się stosunkowo prosty. Czym cięższa i bardziej mokra jest uprawiana gleba, tym zapotrzebowanie mocy powinno być wyższe. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ brony talerzowe o niskim zapotrzebowaniu mocy nie spełnią swojego zadania przy uprawie trudniejszych terenów.

Kolejny parametr to szerokość robocza brony talerzowej, która może wynosić od 3 do nawet 12 m. Szersze narzędzia pokryją większą część uprawianego terenu, jednak będą potrzebowały ciągnika charakteryzującego się wyższą mocą.

Średnica talerzy

Przy zakupie brony warto również zwrócić uwagę na średnicę jej talerzy. Czym jest większa, tym głębiej może pracować narzędzie. Większe talerze są jednak droższe i dla wielu rolników decyzja jest twardym orzechem do zgryzienia. Warto jednak zastanowić się nad zapotrzebowaniem gospodarstwa rolnego i rodzajem uprawianej gleby, co pomoże określić powyższe cechy urządzenia. Dobrze dobrany i współgrający ze sobą sprzęt rolniczy pozwala na komfortową, szybką i efektywną pracę na najróżniejszych uprawach lub terenach zielonych.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54