wtorek, 17 sierpień 2021 16:34

Czy organizacje pozarządowe muszą prowadzić księgowość?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
biuro rachunkowe Profito biuro rachunkowe Profito pixabay

Osoby, które zakładają organizację pozarządową często zastanawiają się nad tym, czy muszą prowadzić księgowość. Wychodzą z mylnego przekonania, że jeśli nie jest to działalność gospodarcza, przepisy o rachunkowości ich nie dotyczą.

Tymczasem nie jest to prawda – księgowość muszą prowadzić wszystkie zarejestrowane fundacje i stowarzyszenia. Jest tak nawet wtedy, gdy utrzymują się jedynie ze składek członkowskich. Takie działanie ma na celu stałe uzyskiwanie i udostępnianie właściwym instytucjom dokładnego i przejrzystego obrazu sytuacji finansowej organizacji. Jej założyciele mogą do tych czynności zaangażować biuro rachunkowe Profito lub podjąć się samodzielnego prowadzenia księgowości.

Jak wygląda księgowość w organizacji pozarządowej?

Księgowość w organizacji pozarządowej może być prowadzona za pomocą księgi głównej lub uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Ponadto raz w roku fundacje i stowarzyszenia są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania zawierającego bilans, rachunek wyników oraz informację dodatkową. Organizacje, które nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców wysyłają taki dokument do Krajowej Administracji Skarbowej. Te, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują sprawozdanie do KRS. Księgowość w fundacji lub stowarzyszeniu może być prowadzona ręcznie, co jest jednak bardzo pracochłonne. Dużo większym powodzeniem cieszą się komputerowe programy finansowo-księgowe, które zapewniają szybką i wygodną pracę.

Jakie organizację pozarządowe nie muszą prowadzić księgowości?

Księgowości nie muszą prowadzić organizacje kościelne – kościelne osoby prawne. Podlegają one wewnętrznym przepisom kościelnym. Jest tak jedynie wtedy, gdy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie mają statusu organizacji pożytku publicznego. Jeśli tak się stanie, będą zobowiązane do prowadzenia księgowości.

Jakie są zalety prowadzenia księgowości przez organizacje pozarządowe?

Prowadzenie księgowości przez stowarzyszenia i fundacje to nie tylko konieczność rozliczania się z urzędami państwowymi. Czynność ta zdecydowanie ułatwia rozliczanie się z otrzymanych dotacji, pomaga w ocenie sytuacji finansowej organizacji oraz czyni jej działalność przejrzystą. Ten ostatni aspekt wpływa na pozytywną ocenę stowarzyszenia lub fundacji, co łatwo może się przełożyć na osiągnięcie założonych celów. W prowadzeniu księgowości może pomóc biuro rachunkowe, którego doświadczeni pracownicy zadbają o każdy szczegół oraz udzielą organizacji pozarządowej niezbędnych porad.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03