wtorek, 17 sierpień 2021 16:34

Czy organizacje pozarządowe muszą prowadzić księgowość?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
biuro rachunkowe Profito biuro rachunkowe Profito pixabay

Osoby, które zakładają organizację pozarządową często zastanawiają się nad tym, czy muszą prowadzić księgowość. Wychodzą z mylnego przekonania, że jeśli nie jest to działalność gospodarcza, przepisy o rachunkowości ich nie dotyczą.

Tymczasem nie jest to prawda – księgowość muszą prowadzić wszystkie zarejestrowane fundacje i stowarzyszenia. Jest tak nawet wtedy, gdy utrzymują się jedynie ze składek członkowskich. Takie działanie ma na celu stałe uzyskiwanie i udostępnianie właściwym instytucjom dokładnego i przejrzystego obrazu sytuacji finansowej organizacji. Jej założyciele mogą do tych czynności zaangażować biuro rachunkowe Profito lub podjąć się samodzielnego prowadzenia księgowości.

Jak wygląda księgowość w organizacji pozarządowej?

Księgowość w organizacji pozarządowej może być prowadzona za pomocą księgi głównej lub uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Ponadto raz w roku fundacje i stowarzyszenia są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania zawierającego bilans, rachunek wyników oraz informację dodatkową. Organizacje, które nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców wysyłają taki dokument do Krajowej Administracji Skarbowej. Te, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują sprawozdanie do KRS. Księgowość w fundacji lub stowarzyszeniu może być prowadzona ręcznie, co jest jednak bardzo pracochłonne. Dużo większym powodzeniem cieszą się komputerowe programy finansowo-księgowe, które zapewniają szybką i wygodną pracę.

Jakie organizację pozarządowe nie muszą prowadzić księgowości?

Księgowości nie muszą prowadzić organizacje kościelne – kościelne osoby prawne. Podlegają one wewnętrznym przepisom kościelnym. Jest tak jedynie wtedy, gdy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie mają statusu organizacji pożytku publicznego. Jeśli tak się stanie, będą zobowiązane do prowadzenia księgowości.

Jakie są zalety prowadzenia księgowości przez organizacje pozarządowe?

Prowadzenie księgowości przez stowarzyszenia i fundacje to nie tylko konieczność rozliczania się z urzędami państwowymi. Czynność ta zdecydowanie ułatwia rozliczanie się z otrzymanych dotacji, pomaga w ocenie sytuacji finansowej organizacji oraz czyni jej działalność przejrzystą. Ten ostatni aspekt wpływa na pozytywną ocenę stowarzyszenia lub fundacji, co łatwo może się przełożyć na osiągnięcie założonych celów. W prowadzeniu księgowości może pomóc biuro rachunkowe, którego doświadczeni pracownicy zadbają o każdy szczegół oraz udzielą organizacji pozarządowej niezbędnych porad.

 • Czym zajmuje się agencja detektywistyczna?
  Czym zajmuje się agencja detektywistyczna?

  Choć usługi detektywistyczne najczęściej kojarzą się nam z serialami kryminalnymi oraz nagłaśnianymi w mediach sprawami, to w zasadzie pracownicy zajmują się szeregiem różnych problemów, a zlecenia klientów bywają czasem dużym wyzwaniem.

  Written on wtorek, 28 czerwiec 2022 09:11
 • Papier do pakowania - warto pakować elegancko
  Papier do pakowania - warto pakować elegancko

  Coraz więcej osób przenosi swoje biznesy do sieci.

  Written on wtorek, 21 czerwiec 2022 16:58
 • Polka u ginekologa
  Polka u ginekologa

  Polki nie są zbyt sumienne, jeśli chodzi o profilaktykę dotyczącą kobiecego zdrowia. Brakuje nam systematyczności, ale przede wszystkim świadomości, że badania profilaktyczne służą zachowaniu zdrowia.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 15:29
 • Pozwolenie na budowę – jak je uzyskać i czym różni się od zgłoszenia?
  Pozwolenie na budowę – jak je uzyskać i czym różni się od zgłoszenia?

  Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która stanowi niezbędny dokument, aby móc rozpocząć i przeprowadzić proces budowlany. Procedura ta jest czasochłonna i potrwać może nawet kilka miesięcy, dlatego niektórzy decydują się na zgłoszenie budowy.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 10:52
 • Dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne PCV?
  Dlaczego warto wybrać drzwi zewnętrzne PCV?

  Drzwi PCV to doskonały wybór dla tych, którzy chcą nadać swojemu domowi elegancji. Ale jakie są inne korzyści z wyboru drzwi PCV? W tym artykule przyjrzymy się niektórym powodom, dla których drzwi PCV mogą być dla Ciebie właściwym wyborem.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 07:27