wtorek, 17 sierpień 2021 16:34

Czy organizacje pozarządowe muszą prowadzić księgowość?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
biuro rachunkowe Profito biuro rachunkowe Profito pixabay

Osoby, które zakładają organizację pozarządową często zastanawiają się nad tym, czy muszą prowadzić księgowość. Wychodzą z mylnego przekonania, że jeśli nie jest to działalność gospodarcza, przepisy o rachunkowości ich nie dotyczą.

Tymczasem nie jest to prawda – księgowość muszą prowadzić wszystkie zarejestrowane fundacje i stowarzyszenia. Jest tak nawet wtedy, gdy utrzymują się jedynie ze składek członkowskich. Takie działanie ma na celu stałe uzyskiwanie i udostępnianie właściwym instytucjom dokładnego i przejrzystego obrazu sytuacji finansowej organizacji. Jej założyciele mogą do tych czynności zaangażować biuro rachunkowe Profito lub podjąć się samodzielnego prowadzenia księgowości.

Jak wygląda księgowość w organizacji pozarządowej?

Księgowość w organizacji pozarządowej może być prowadzona za pomocą księgi głównej lub uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Ponadto raz w roku fundacje i stowarzyszenia są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania zawierającego bilans, rachunek wyników oraz informację dodatkową. Organizacje, które nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców wysyłają taki dokument do Krajowej Administracji Skarbowej. Te, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują sprawozdanie do KRS. Księgowość w fundacji lub stowarzyszeniu może być prowadzona ręcznie, co jest jednak bardzo pracochłonne. Dużo większym powodzeniem cieszą się komputerowe programy finansowo-księgowe, które zapewniają szybką i wygodną pracę.

Jakie organizację pozarządowe nie muszą prowadzić księgowości?

Księgowości nie muszą prowadzić organizacje kościelne – kościelne osoby prawne. Podlegają one wewnętrznym przepisom kościelnym. Jest tak jedynie wtedy, gdy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie mają statusu organizacji pożytku publicznego. Jeśli tak się stanie, będą zobowiązane do prowadzenia księgowości.

Jakie są zalety prowadzenia księgowości przez organizacje pozarządowe?

Prowadzenie księgowości przez stowarzyszenia i fundacje to nie tylko konieczność rozliczania się z urzędami państwowymi. Czynność ta zdecydowanie ułatwia rozliczanie się z otrzymanych dotacji, pomaga w ocenie sytuacji finansowej organizacji oraz czyni jej działalność przejrzystą. Ten ostatni aspekt wpływa na pozytywną ocenę stowarzyszenia lub fundacji, co łatwo może się przełożyć na osiągnięcie założonych celów. W prowadzeniu księgowości może pomóc biuro rachunkowe, którego doświadczeni pracownicy zadbają o każdy szczegół oraz udzielą organizacji pozarządowej niezbędnych porad.

 • Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?
  Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?

  Przeprowadzka może doprowadzić do wielu problemów i trudności zwłaszcza wtedy, kiedy nie masz doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Co zrobić aby przebiegła szybko i sprawnie?

  Written on czwartek, 20 styczeń 2022 17:44
 • Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?
  Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?

  Rozkloszowane spódnice pozostają w modzie już od kilku sezonów i nic nie zapowiada zmiany w tym temacie. To jeden z ulubionych fasonów, noszony przez kobiety niezależnie od pory roku. Świetnie wyglądają latem z lekkimi bluzeczkami i zimą, w połączeniu z golfami. Jak nosić rozkloszowane spódnice?

  Written on środa, 19 styczeń 2022 12:59
 • Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!
  Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!

  Botki, czy to białe, czy czarne, koniecznie muszą znaleźć się w damskiej szafie, choćby w pojedynczym egzemplarzu. To ponadczasowe obuwie, które pasuje do wielu stylizacji.  Możesz znaleźć zarówno modele basicowe, jak i z modnymi detalami, aplikacjami i zdobieniami. Podpowiadamy, do jakich ubrań najlepiej je nosić i z czym warto zestawić.

  Written on wtorek, 18 styczeń 2022 10:39
 • Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?
  Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

  Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

  Written on środa, 12 styczeń 2022 10:20
 • Do czego służą gadżety reklamowe?
  Do czego służą gadżety reklamowe?

  Odpowiednio użyte gadżety reklamowe potrafią przynieść wiele korzyści firmie. Kiedy ich używać? Jak wdrożyć artykuły promocyjne, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy? Co będzie odpowiednim artykułem promocyjnym i kiedy je podarować potencjalnym klientom?

  Written on poniedziałek, 10 styczeń 2022 10:20