Tymczasem nie jest to prawda – księgowość muszą prowadzić wszystkie zarejestrowane fundacje i stowarzyszenia. Jest tak nawet wtedy, gdy utrzymują się jedynie ze składek członkowskich. Takie działanie ma na celu stałe uzyskiwanie i udostępnianie właściwym instytucjom dokładnego i przejrzystego obrazu sytuacji finansowej organizacji. Jej założyciele mogą do tych czynności zaangażować biuro rachunkowe Profito lub podjąć się samodzielnego prowadzenia księgowości.
Jak wygląda księgowość w organizacji pozarządowej?
Księgowość w organizacji pozarządowej może być prowadzona za pomocą księgi głównej lub uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Ponadto raz w roku fundacje i stowarzyszenia są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania zawierającego bilans, rachunek wyników oraz informację dodatkową. Organizacje, które nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców wysyłają taki dokument do Krajowej Administracji Skarbowej. Te, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują sprawozdanie do KRS. Księgowość w fundacji lub stowarzyszeniu może być prowadzona ręcznie, co jest jednak bardzo pracochłonne. Dużo większym powodzeniem cieszą się komputerowe programy finansowo-księgowe, które zapewniają szybką i wygodną pracę.
Jakie organizację pozarządowe nie muszą prowadzić księgowości?
Księgowości nie muszą prowadzić organizacje kościelne – kościelne osoby prawne. Podlegają one wewnętrznym przepisom kościelnym. Jest tak jedynie wtedy, gdy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie mają statusu organizacji pożytku publicznego. Jeśli tak się stanie, będą zobowiązane do prowadzenia księgowości.
Jakie są zalety prowadzenia księgowości przez organizacje pozarządowe?
Prowadzenie księgowości przez stowarzyszenia i fundacje to nie tylko konieczność rozliczania się z urzędami państwowymi. Czynność ta zdecydowanie ułatwia rozliczanie się z otrzymanych dotacji, pomaga w ocenie sytuacji finansowej organizacji oraz czyni jej działalność przejrzystą. Ten ostatni aspekt wpływa na pozytywną ocenę stowarzyszenia lub fundacji, co łatwo może się przełożyć na osiągnięcie założonych celów. W prowadzeniu księgowości może pomóc biuro rachunkowe, którego doświadczeni pracownicy zadbają o każdy szczegół oraz udzielą organizacji pozarządowej niezbędnych porad.