wtorek, 17 sierpień 2021 16:34

Czy organizacje pozarządowe muszą prowadzić księgowość?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
biuro rachunkowe Profito biuro rachunkowe Profito pixabay

Osoby, które zakładają organizację pozarządową często zastanawiają się nad tym, czy muszą prowadzić księgowość. Wychodzą z mylnego przekonania, że jeśli nie jest to działalność gospodarcza, przepisy o rachunkowości ich nie dotyczą.

Tymczasem nie jest to prawda – księgowość muszą prowadzić wszystkie zarejestrowane fundacje i stowarzyszenia. Jest tak nawet wtedy, gdy utrzymują się jedynie ze składek członkowskich. Takie działanie ma na celu stałe uzyskiwanie i udostępnianie właściwym instytucjom dokładnego i przejrzystego obrazu sytuacji finansowej organizacji. Jej założyciele mogą do tych czynności zaangażować biuro rachunkowe Profito lub podjąć się samodzielnego prowadzenia księgowości.

Jak wygląda księgowość w organizacji pozarządowej?

Księgowość w organizacji pozarządowej może być prowadzona za pomocą księgi głównej lub uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Ponadto raz w roku fundacje i stowarzyszenia są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania zawierającego bilans, rachunek wyników oraz informację dodatkową. Organizacje, które nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców wysyłają taki dokument do Krajowej Administracji Skarbowej. Te, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują sprawozdanie do KRS. Księgowość w fundacji lub stowarzyszeniu może być prowadzona ręcznie, co jest jednak bardzo pracochłonne. Dużo większym powodzeniem cieszą się komputerowe programy finansowo-księgowe, które zapewniają szybką i wygodną pracę.

Jakie organizację pozarządowe nie muszą prowadzić księgowości?

Księgowości nie muszą prowadzić organizacje kościelne – kościelne osoby prawne. Podlegają one wewnętrznym przepisom kościelnym. Jest tak jedynie wtedy, gdy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie mają statusu organizacji pożytku publicznego. Jeśli tak się stanie, będą zobowiązane do prowadzenia księgowości.

Jakie są zalety prowadzenia księgowości przez organizacje pozarządowe?

Prowadzenie księgowości przez stowarzyszenia i fundacje to nie tylko konieczność rozliczania się z urzędami państwowymi. Czynność ta zdecydowanie ułatwia rozliczanie się z otrzymanych dotacji, pomaga w ocenie sytuacji finansowej organizacji oraz czyni jej działalność przejrzystą. Ten ostatni aspekt wpływa na pozytywną ocenę stowarzyszenia lub fundacji, co łatwo może się przełożyć na osiągnięcie założonych celów. W prowadzeniu księgowości może pomóc biuro rachunkowe, którego doświadczeni pracownicy zadbają o każdy szczegół oraz udzielą organizacji pozarządowej niezbędnych porad.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54