wtorek, 24 sierpień 2021 16:45

Czy wiesz jak legalnie przechowywać paliwo?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
globe-zbiorniki globe-zbiorniki pixabay

Czy magazynowanie oleju napędowego na własny użytek jest legalne? Czy wystarczy, jeśli rolnik albo przedsiębiorca zaopatrzy się w beczkę do przechowywania paliwa i postawi ją na własnej posesji? Otóż nie.

Przechowywanie oleju napędowego jest określone przepisami prawnymi, a zbiornik na paliwo musi spełniać określone wymagania i posiadać odpowiednie parametry. Według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów magazynowanie płynnych paliw klasy III jest możliwe tylko wtedy, gdy znajduje się ono w zbiorniku dwupłaszczyznowym na paliwo 5000l lub mniejszym.

Zbiornik dwupłaszczyznowy na paliwo – co to takiego?

To nic innego jak zbiornik z dwiema ścianami, które dzieli bardzo mała przestrzeń. Wewnętrzna część zbiornika na olej napędowy nazywana jest właściwą, bo to w niej magazynowane jest paliwo. Druga część, czyli płaszcz zewnętrzny musi być w stanie zmieścić minimum 110% objętości paliwa z pierwszego zbiornika. Wszelkie zawory, które zawiera zbiornik muszą być umieszczone w części zewnętrznej lub tak, aby przenikanie paliwa do gruntu nie było możliwe.

Gdzie można przechowywać zbiornik na paliwo?

Oprócz wytycznych dotyczących rodzaju zbiornika, prawo określa także miejsce, w którym może być on przechowywany. Zbiornik na paliwo 2500 l lub każdy inny, w którym znajdują się paliwa płynne klasy III musi znajdować się minimum 10m dalej niż budynki mieszkalne, 5m od obiektów budowlanych lub sąsiednich działek oraz minimum 3m od linii energetycznej. Co więcej, powinien on stać na płaskiej, stabilnej i równej powierzchni, która nie jest wykonana z palnego materiału.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na paliwo?

Jeśli wiemy już jaki zbiornik musimy kupić, warto również sprawdzić czy miejsce, z którego on pochodzi jest odpowiednie. Każdy zbiornik na olej napędowy musi bowiem posiadać niezbędne certyfikaty oraz atesty, które są gwarancją tego, że produkt jest bezpieczny, charakteryzuje się najwyższą jakością oraz jest zgodny z obowiązującymi normami. Wybierz sprawdzone rozwiązanie w sklepie https://globe-zbiorniki.pl

Jak widać przechowywanie oleju napędowego wiąże się z wieloma zasadami, których należy przestrzegać. Warto się do nich stosować, ponieważ w przeciwnym razie czekają nas wysokie konsekwencje finansowe. Jednorazowa inwestycja w zbiornik z atestem z pewnością będzie bardziej korzystnym rozwiązaniem.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54