wtorek, 24 sierpień 2021 16:45

Czy wiesz jak legalnie przechowywać paliwo?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
globe-zbiorniki globe-zbiorniki pixabay

Czy magazynowanie oleju napędowego na własny użytek jest legalne? Czy wystarczy, jeśli rolnik albo przedsiębiorca zaopatrzy się w beczkę do przechowywania paliwa i postawi ją na własnej posesji? Otóż nie.

Przechowywanie oleju napędowego jest określone przepisami prawnymi, a zbiornik na paliwo musi spełniać określone wymagania i posiadać odpowiednie parametry. Według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów magazynowanie płynnych paliw klasy III jest możliwe tylko wtedy, gdy znajduje się ono w zbiorniku dwupłaszczyznowym na paliwo 5000l lub mniejszym.

Zbiornik dwupłaszczyznowy na paliwo – co to takiego?

To nic innego jak zbiornik z dwiema ścianami, które dzieli bardzo mała przestrzeń. Wewnętrzna część zbiornika na olej napędowy nazywana jest właściwą, bo to w niej magazynowane jest paliwo. Druga część, czyli płaszcz zewnętrzny musi być w stanie zmieścić minimum 110% objętości paliwa z pierwszego zbiornika. Wszelkie zawory, które zawiera zbiornik muszą być umieszczone w części zewnętrznej lub tak, aby przenikanie paliwa do gruntu nie było możliwe.

Gdzie można przechowywać zbiornik na paliwo?

Oprócz wytycznych dotyczących rodzaju zbiornika, prawo określa także miejsce, w którym może być on przechowywany. Zbiornik na paliwo 2500 l lub każdy inny, w którym znajdują się paliwa płynne klasy III musi znajdować się minimum 10m dalej niż budynki mieszkalne, 5m od obiektów budowlanych lub sąsiednich działek oraz minimum 3m od linii energetycznej. Co więcej, powinien on stać na płaskiej, stabilnej i równej powierzchni, która nie jest wykonana z palnego materiału.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na paliwo?

Jeśli wiemy już jaki zbiornik musimy kupić, warto również sprawdzić czy miejsce, z którego on pochodzi jest odpowiednie. Każdy zbiornik na olej napędowy musi bowiem posiadać niezbędne certyfikaty oraz atesty, które są gwarancją tego, że produkt jest bezpieczny, charakteryzuje się najwyższą jakością oraz jest zgodny z obowiązującymi normami. Wybierz sprawdzone rozwiązanie w sklepie https://globe-zbiorniki.pl

Jak widać przechowywanie oleju napędowego wiąże się z wieloma zasadami, których należy przestrzegać. Warto się do nich stosować, ponieważ w przeciwnym razie czekają nas wysokie konsekwencje finansowe. Jednorazowa inwestycja w zbiornik z atestem z pewnością będzie bardziej korzystnym rozwiązaniem.

 • Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?
  Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?

  Przeprowadzka może doprowadzić do wielu problemów i trudności zwłaszcza wtedy, kiedy nie masz doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Co zrobić aby przebiegła szybko i sprawnie?

  Written on czwartek, 20 styczeń 2022 17:44
 • Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?
  Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?

  Rozkloszowane spódnice pozostają w modzie już od kilku sezonów i nic nie zapowiada zmiany w tym temacie. To jeden z ulubionych fasonów, noszony przez kobiety niezależnie od pory roku. Świetnie wyglądają latem z lekkimi bluzeczkami i zimą, w połączeniu z golfami. Jak nosić rozkloszowane spódnice?

  Written on środa, 19 styczeń 2022 12:59
 • Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!
  Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!

  Botki, czy to białe, czy czarne, koniecznie muszą znaleźć się w damskiej szafie, choćby w pojedynczym egzemplarzu. To ponadczasowe obuwie, które pasuje do wielu stylizacji.  Możesz znaleźć zarówno modele basicowe, jak i z modnymi detalami, aplikacjami i zdobieniami. Podpowiadamy, do jakich ubrań najlepiej je nosić i z czym warto zestawić.

  Written on wtorek, 18 styczeń 2022 10:39
 • Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?
  Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

  Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

  Written on środa, 12 styczeń 2022 10:20
 • Do czego służą gadżety reklamowe?
  Do czego służą gadżety reklamowe?

  Odpowiednio użyte gadżety reklamowe potrafią przynieść wiele korzyści firmie. Kiedy ich używać? Jak wdrożyć artykuły promocyjne, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy? Co będzie odpowiednim artykułem promocyjnym i kiedy je podarować potencjalnym klientom?

  Written on poniedziałek, 10 styczeń 2022 10:20