wtorek, 24 sierpień 2021 16:45

Czy wiesz jak legalnie przechowywać paliwo?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
globe-zbiorniki globe-zbiorniki pixabay

Czy magazynowanie oleju napędowego na własny użytek jest legalne? Czy wystarczy, jeśli rolnik albo przedsiębiorca zaopatrzy się w beczkę do przechowywania paliwa i postawi ją na własnej posesji? Otóż nie.

Przechowywanie oleju napędowego jest określone przepisami prawnymi, a zbiornik na paliwo musi spełniać określone wymagania i posiadać odpowiednie parametry. Według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów magazynowanie płynnych paliw klasy III jest możliwe tylko wtedy, gdy znajduje się ono w zbiorniku dwupłaszczyznowym na paliwo 5000l lub mniejszym.

Zbiornik dwupłaszczyznowy na paliwo – co to takiego?

To nic innego jak zbiornik z dwiema ścianami, które dzieli bardzo mała przestrzeń. Wewnętrzna część zbiornika na olej napędowy nazywana jest właściwą, bo to w niej magazynowane jest paliwo. Druga część, czyli płaszcz zewnętrzny musi być w stanie zmieścić minimum 110% objętości paliwa z pierwszego zbiornika. Wszelkie zawory, które zawiera zbiornik muszą być umieszczone w części zewnętrznej lub tak, aby przenikanie paliwa do gruntu nie było możliwe.

Gdzie można przechowywać zbiornik na paliwo?

Oprócz wytycznych dotyczących rodzaju zbiornika, prawo określa także miejsce, w którym może być on przechowywany. Zbiornik na paliwo 2500 l lub każdy inny, w którym znajdują się paliwa płynne klasy III musi znajdować się minimum 10m dalej niż budynki mieszkalne, 5m od obiektów budowlanych lub sąsiednich działek oraz minimum 3m od linii energetycznej. Co więcej, powinien on stać na płaskiej, stabilnej i równej powierzchni, która nie jest wykonana z palnego materiału.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na paliwo?

Jeśli wiemy już jaki zbiornik musimy kupić, warto również sprawdzić czy miejsce, z którego on pochodzi jest odpowiednie. Każdy zbiornik na olej napędowy musi bowiem posiadać niezbędne certyfikaty oraz atesty, które są gwarancją tego, że produkt jest bezpieczny, charakteryzuje się najwyższą jakością oraz jest zgodny z obowiązującymi normami. Wybierz sprawdzone rozwiązanie w sklepie https://globe-zbiorniki.pl

Jak widać przechowywanie oleju napędowego wiąże się z wieloma zasadami, których należy przestrzegać. Warto się do nich stosować, ponieważ w przeciwnym razie czekają nas wysokie konsekwencje finansowe. Jednorazowa inwestycja w zbiornik z atestem z pewnością będzie bardziej korzystnym rozwiązaniem.

 • Torebki na co dzień, czyli totalny must have. Propozycje idealne do każdej stylizacji!
  Torebki na co dzień, czyli totalny must have. Propozycje idealne do każdej stylizacji!

  Torebki: są tak różnorodne, że wpiszą się w styl i estetykę każdej kobiety. Które torebki na co dzień, a które modele na wyjątkowe okazje?

  Written on wtorek, 09 sierpień 2022 09:31
 • Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy
  Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy

  Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka często bywa niełatwy. Co wobec tego należy brać pod uwagę, kiedy trzeba kupić wózek dziecięcy? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wózków dziecięcych, to przeczytaj poniższy artykuł.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 09:07
 • Sposoby na upał w biurze
  Sposoby na upał w biurze

  Upalne dni dają się we znaki, a prognozy pogody sugerują, że wysokie temperatury szybko nie przeminą. Jak radzić sobie z taką sytuacją, szczególnie kiedy spędzamy długie godziny w pracy w pomieszczeniu bez klimatyzacji?

  Written on czwartek, 28 lipiec 2022 16:27
 • Jak i gdzie zamówić tort na Mokotowie?
  Jak i gdzie zamówić tort na Mokotowie?

  Warszawa to jeden z największych w Polsce rynków cukierniczych. Każda dzielnica ma swoje cukiernie – Mokotów nie jest tu żadnym wyjątkiem. W większości takich miejsc nie ma problemu z zamówieniem tortu. O czym trzeba przy tej okazji pamiętać?

  Written on środa, 27 lipiec 2022 14:12
 • Kurs protetyka stomatologiczna – rozwijaj swoje umiejętności!
  Kurs protetyka stomatologiczna – rozwijaj swoje umiejętności!

  Każda dziedzina związana bezpośrednio ze stanem naszego zdrowia wciąż się rozwija. Stale słyszymy o coraz to nowych metodach zwalczania chorób, czy przeprowadzania zabiegów.

  Written on piątek, 22 lipiec 2022 10:28