poniedziałek, 24 czerwiec 2024 09:21

Warszawskie Linie Turystyczne - tradycja i nowoczesność na trasach stolicy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
WLT - Warszawa WLT - Warszawa fot: pixabay

Warszawskie Linie Turystyczne (WLT), są znanym i cenionym elementem miejskiej oferty turystycznej stolicy Polski. Od 15 lat mieszkańcy oraz turyści, cieszą się możliwością poznawania Warszawy z pokładu historycznych pojazdów i promów. Od tramwajów zabytkowych, przez autobusy, aż po rejsy statkiem, WLT oferuje szeroki zakres atrakcji, które przyciągają pasjonatów historii, miłośników miejskich eskapad oraz rodziny z dziećmi.

Promy przez Wisłę

We flocie WLT znajdują się trzy promy: Słonka, Pliszka i Wilga, które oferują bezpłatne przeprawy przez Wisłę, łącząc strategiczne punkty miasta. Słonka kursuje między Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą, Pliszka pomiędzy nabrzeżem Mostu Poniatowskiego, a plażą pod Stadionem Narodowym, a Wilga z Podzamcza na Pragę do ZOO. Od lipca do września, promy są dostępne codziennie, umożliwiając łatwy dostęp do największych atrakcji turystycznych po obu stronach rzeki.

Czar starych tramwajów

Linie tramwajowe T i 36 stanowią oś czasową w historii warszawskiej komunikacji miejskiej. Linia T, znana jako „tetka”, obsługiwana jest przez zabytkowy tabor, który co weekend łączy Pragę - Północ z Ochotą, mijając przy tym takie punkty jak Trakt Królewski, czy Pałac Kultury. Tramwaj linii 36, kursujący zarówno w tygodniu, jak i w weekendy, prowadzi przez zabytkowe części miasta, oferując widoki na starą architekturę i zielone przestrzenie Warszawy.

Kolej wąskotorowa i rejsy statkiem

Alternatywną formą podróży poza centrum miasta, jest kolej wąskotorowa do Runowa, którą można połączyć z przejazdem autobusem linii 51. Pociągi tej malowniczej kolei zatrzymują się w miejscach idealnych na rodzinne pikniki i spacery. Dodatkowo, statek Zefir umożliwia rejsy do Serocka, oferując relaks na wodzie i piękne widoki, w tym na ruiny mostu z XIX wieku.

Autobusy - podróż przez dekady

Autobusy linii 100, kursujące w weekendy i święta, prowadzą przez najciekawsze miejsca w Warszawie. Flota obejmuje zarówno zabytkowe „ogórki” z lat 70., jak i nowsze modele. Trasa przechodzi obok kluczowych atrakcji turystycznych, takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Łazienki Królewskie, co czyni ją popularną wśród turystów i mieszkańców miasta.

Bilety i dostępność

Korzystanie z atrakcji WLT jest możliwe z użyciem zwykłego biletu ZTM. Co istotne, w pojazdach zabytkowych spotkać można konduktorów z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy pomagają w kasowaniu biletów. Bilety na rejsy statkiem, można nabywać w specjalnych punktach lub przez internet, co ułatwia planowanie wizyty.

WLT jako kluczowy element turystyki w Warszawie

Warszawskie Linie Turystyczne, nie tylko ułatwiają eksplorację miasta, ale także w znaczący sposób przyczyniają się do ożywienia i promocji jego historycznego dziedzictwa. Umożliwiają mieszkańcom i gościom stolicy podróże w czasie, zapewniając jednocześnie komfortowe i atrakcyjne formy poznawania Warszawy. Ciesząc się niesłabnącą popularnością, są dowodem na to, jak nowoczesność może harmonijnie współgrać z tradycją.

Źródło: UM Warszawa