piątek, 21 czerwiec 2024 11:39

Afera finansowa z udziałem fundacji kościelnej - ksiądz Michał O. pozostaje w areszcie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Afera finansowa Afera finansowa fot: pixabay

Kontrowersje związane z finansami kościelnych fundacji, ponownie wyszły na jaw, gdy wypłynęła sprawa księdza Michała O., oskarżonego o szereg poważnych przestępstw finansowych. Obejmują one pranie brudnych pieniędzy, przekroczenie uprawnień oraz wyrządzenie szkody majątkowej. Sprawa związana jest, z zarzutami dotyczącymi niewłaściwego zarządzania ogromnymi sumami z Funduszu Sprawiedliwości.

Oskarżenia o nadużycia finansowe

Ksiądz Michał O., znany również ze swojej działalności jako egzorcysta, został aresztowany pod koniec marca, w związku z zarzutami prania brudnych pieniędzy oraz nadużycia dotacji przekazanych przez Fundusz Sprawiedliwości na budowę ośrodka Archipelag w Wilanowie. Prokurator Przemysław Nowak wskazał, że oskarżony w latach 2020 - 2021 współdziałał z Piotrem W., prezesem firmy TISO sp. z o.o., aby ukryć przestępcze pochodzenie środków finansowych w kwocie 3,65 mln zł. Środki te, były przelewane na konto Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, a następnie na rachunek Fundacji Profeto, której prezesem jest Michał O.

Środki zabezpieczenia majątkowego i odpowiedzi oskarżonego

Zarzuty są traktowane przez prokuraturę jako priorytetowe, z uwagi na skalę potencjalnego uszczerbku dla Skarbu Państwa i osób pokrzywdzonych. Prokurator Nowak. podkreślił znaczenie dokładnego zabezpieczenia majątku oskarżonego, w tym nieruchomości, co może pomóc w potencjalnym odzyskaniu środków. Michał O. w odpowiedzi na zarzuty. odmówił składania wyjaśnień i nie przyznał się do popełnienia przestępstw.

Rozwój placówki i kontekst dotacji

Fundacja Profeto, której prezesem jest Michał O., otrzymała od Ministerstwa Sprawiedliwości, kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę, rekordową dotację w wysokości blisko 100 milionów złotych na realizację ośrodka Archipelag. Z tej kwoty wypłacono 66 milionów złotych, na budowę placówki mającej wspierać ofiary przestępstw. Jednak dziennikarze Sebastian Klauziński i Maria Pankowska z OKO.press zwracają uwagę na niejasności dotyczące wykorzystania tych środków, podkreślając, że budowa ośrodka jest wciąż niedokończona, a koszty rosły m.in. z powodu inflacji i wzrostu cen materiałów budowlanych. Ostateczne decyzje w sprawie, będą miały dalekosiężne konsekwencje zarówno dla samego oskarżonego, jak i dla przejrzystości finansowego zarządzania w instytucjach kościelnych oraz ich odpowiedzialności za publiczne środki. Księdzu Michałowi O. grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: TVNWARSZAWA