wtorek, 02 lipiec 2024 08:22

Warszawska Starówka wkrótce świętuje 71. rocznicę odbudowy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa - Plac Zamkowy Warszawa - Plac Zamkowy fot: Sylwester Niedzielski

Stare Miasto w Warszawie, co roku przyciąga tłumy turystów i miłośników historii. Na kilka dni w lipcu, dzięki obchodom kolejnej rocznicy odbudowy, przekształci się w prawdziwe kulturalne epicentrum stolicy. W dniach 19 - 21 lipca, Stare Miasto będzie obchodziło swoje 71. urodziny, oferując mieszkańcom i gościom blisko 100 wydarzeń kulturalnych, które organizowane będą, przez 40 różnych instytucji.

Trzydniowe świętowanie na warszawskim Starówku

Tradycja obchodów rocznicy odbudowy Rynku Starego Miasta, zapoczątkowana podczas 70. urodzin tej zabytkowej części miasta, z powodzeniem jest kontynuowana. W ubiegłym roku huczne świętowanie przyciągnęło tłumy, co pokazało ogromne zainteresowanie mieszkańców kulturą. Nadspodziewanie wysoka frekwencja, zainspirowała organizatorów do dalszego działania i rozwijania tej inicjatywy.

Karolina Ziębińska, dyrektor Muzeum Warszawy i koordynatorka obchodów, z radością przyjęła entuzjazm warszawiaków i odwiedzających. W ramach Grupy Starówka, nieformalnej sieci instytucji staromiejskich, zaplanowano bogaty program, obejmujący m.in. koncerty, spacery tematyczne, warsztaty artystyczne, oprowadzania, gry miejskie i spotkania z historią i sztuką.

Główne atrakcje tegorocznych obchodów

Podczas trzydniowych obchodów, uczestnicy będą mieli okazję, wziąć udział w różnorodnych formach artystycznego wyrazu. Znaczącym wydarzeniem będzie świętowanie 50. rocznicy zawieszenia zegara zamkowego na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego oraz koncert kultowego zespołu Molesta Ewenement. W ramach 30. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce, wystąpi również Aga Zaryan Quintet.

Niedziela, 21 lipca, zacznie się od wielokulturowego śniadania organizowanego przez kubańsko - polskiego muzyka José Torresa. To śniadanie, serwowane w stylu latynoskim, będzie częścią cyklu "Niematerialna Warszawa - Śniadania z piosenką nowowarszawską".

Dostępność i organizacja

Z myślą o szerokiej dostępności, większość wydarzeń będzie bezpłatna, chociaż na niektóre z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Informacje o programie, interaktywna mapa instytucji oraz szczegóły dotyczące rejestracji dostępne są na stronie internetowej Grupy Starówka.

Źródło: UM Warszawa