środa, 01 maj 2024 10:05

Próba podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa Warszawa fot: Sylwester Niedzielski

Dzisiejszej nocy, doszło do próby podpalenia Synagogi Nożyków, znajdującej się przy ulicy Twardej 6 w Warszawie. Zdarzenie to, zgłoszono Komendzie Stołecznej Policji. Synagoga ta, jest jedyną działającą przedwojenną synagogą w stolicy i od lat jest ważnym obiektem dla polskiej społeczności żydowskiej.

Nocny incydent - okoliczności

Komenda Stołeczna Policji, przyjęła zgłoszenie o incydencie i rozpoczęła działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Jak informuje komisarz Jacek Wiśniewski, policja traktuje sprawę bardzo poważnie i prowadzi intensywne działania, mające na celu ustalenie sprawców oraz motywu. Według relacji rabina Schudricha, do próby podpalenia doszło przy użyciu koktajlu Mołotowa, jednak na szczęście nikt nie ucierpiał. Radosław Sikorski, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podkreślił w swoim wpisie na platformie X, że zdarzenie mogło mieć na celu zakłócenie rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, sugerując, że mogą za tym stać te same osoby, które wcześniej dopuszczały się aktów wandalizmu, jak rysowanie gwiazd Dawida w Paryżu.

Synagoga Nożyków - obiekt z historią

Synagoga Nożyków, wybudowana w 1902 roku, jest jedynym przedwojennym miejscem kultu żydowskiego w Warszawie, które przetrwało II wojnę światową. Od 2008 roku obiekt przechodził liczne remonty, w tym wymianę pokrycia dachowego oraz renowację uszkodzonej konstrukcji drewnianej. Budynek ten służy lokalnej społeczności żydowskiej, a także jest ważnym punktem na mapie kulturowej stolicy.

Zarówno lokalne władze, jak i społeczność żydowska, wyrażają zaniepokojenie próbą podpalenia synagogi, co jest atakiem nie tylko na konkretne miejsce, ale także na wartości tolerancji i współistnienia różnych kultur i religii. Policja obiecuje dokładne śledztwo i zapewnienie, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Źródło: TVN24