piątek, 03 maj 2024 09:39

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w Warszawie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa Warszawa fot; pixabay

3 maja, data uchwalenia Konstytucji, jest obchodzona w Polsce z wielką pompą i uroczystościami, mającymi podkreślić wagę tego wydarzenia oraz niepodległość i suwerenność państwa. W tym roku, oprócz tradycyjnych obchodów, Prezydent RP Andrzej Duda, dokonał ważnych mianowań w strukturach dowódczych Wojska Polskiego, co jest znaczącym wydarzeniem w kontekście współczesnych wyzwań bezpieczeństwa.

Nowe twarze na kluczowych stanowiskach

Przed godziną 9 rano , Prezydent Andrzej Duda wręczył akty mianowania, nowym dowódcom w Siłach Zbrojnych RP. Gen. broni Marek Sokołowski, otrzymał mianowanie na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztof Stańczyk został mianowany na dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej. Prezydent podkreślił, że nie było wątpliwości co do kwalifikacji nominowanych do objęcia tych kluczowych stanowisk, nazywając je "zasłużonymi nominacjami". Ponadto, gen. broni Sławomir Wojciechowski, otrzymał awans na stopień generała Wojska Polskiego, co dodatkowo podkreśla znaczenie tej ceremonii dla kierownictwa wojskowego kraju.

Znaczenie Konstytucji 3 Maja i obchody rocznicowe

Prezydent Duda, w swoim wystąpieniu, przypomniał o znaczeniu Konstytucji 3 Maja, która przez 233 lata była symbolem niezłomności i dążeń Polaków do niepodległości, niezależnie od politycznej mapy Europy. Wspomniał również o "wielkiej odpowiedzialności" związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa oraz o konieczności utrzymania suwerenności Polski. W ramach obchodów rocznicy Konstytucji, o godzinie 9.30 odbyła się msza w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, której prezydent uczestniczył razem z małżonką, Agatą Kornhauser - Dudą. Następnie, o godzinie 11, na Zamku Królewskim, miało miejsce wręczenie odznaczeń państwowych, co jest jednym z elementów kultywowania tradycji narodowej i uhonorowania osób zasłużonych dla państwa.

Mianowania w wojsku oraz obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja są wyrazem ciągłości tradycji i nowoczesności w polskim państwie. Prezydent Duda, poprzez te działania, podkreślił rolę sił zbrojnych w zabezpieczaniu suwerenności kraju oraz znaczenie historycznych dokumentów dla tożsamości narodowej. W kontekście niepewnych czasów, jakie wspomniał prezydent, nowe mianowania oraz projektowane zmiany w prawie mają na celu zwiększenie gotowości Polski do obrony swoich granic, co stanowi o priorytetach obecnej polityki wewnętrznej i zewnętrznej państwa.

Źródło: Polsat News