piątek, 14 czerwiec 2024 08:25

Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa -  Sejm Warszawa - Sejm fot: Sylwester Niedzielski

Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

Śledztwo i materiał dowodowy

Prok. Anna Adamiak, rzecznik Prokuratora Generalnego, poinformowała, że w toku prowadzonego postępowania, przez Prokuraturę Rejonową Warszawa - Praga Południe, zgromadzono wystarczający materiał dowodowy. Uzyskano m.in. opinię sądowo - lekarską oraz opinię biegłego specjalisty z zakresu techniki samochodowej i rekonstrukcji wypadków. Materiały te, uzasadniają podejrzenie, że poseł nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, przewidziane w art. 177 par. 1 kodeksu karnego, co doprowadziło do wypadku.

Reakcje i obrona posła Szłapki

Po zdarzeniu Adam Szłapka zadeklarował, że nie ukrywał przed policją swojej tożsamości poselskiej, a także udzielił pomocy poszkodowanej, powiadomił służby i nawiązał kontakt z rodziną dziewczyny. W rozmowach z mediami, zapewniał również o swojej gotowości do zrzeczenia się immunitetu, aby umożliwić prowadzenie dalszych działań prawnych. "Zrzeknę się od razu jak dostanę odpowiednie pismo od marszałka Sejmu" – zapowiedział Szłapka, podkreślając swoje zainteresowanie jak najszybszym wyjaśnieniem sprawy.

Procedura w Sejmie

Teraz, gdy wniosek o uchylenie immunitetu wpłynął do Sejmu, marszałek Szymon Hołownia, musi formalnie zbadać dokument, a następnie skontaktować się z posłem w celu potwierdzenia jego deklaracji o zrzeczeniu się immunitetu. Decyzja ta, otworzy drogę do dalszych postępowań prawnych, które mogą być kluczowe dla wyjaśnienia wszystkich okoliczności wypadku.

Źródło: TVNWARSZAWA