poniedziałek, 28 luty 2022 16:12

Zaburzenia ze spektrum autyzmu – co może Cię zaniepokoić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
diagnoza psychologiczna diagnoza psychologiczna pixabay

Spektrum autyzmu może mieć wpływ na komfort życia oraz relacje społeczne. Wystarczy jednak zrozumieć ten termin i odwiedzić gabinet psychologiczny, aby pomóc dziecku z zaburzeniami. Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

 

Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu?

Spektrum autyzmu stanowi szeroki termin, który obejmuje zaburzenia autystyczne o zróżnicowanym charakterze. Dzieciom, które zmagają się z tymi problemami towarzyszą kłopoty z komunikacją oraz trudności w nawiązywaniu relacji społecznych. Ponadto nie wykazują one wielu zainteresowań. Jednak wizyta u psychologa dziecięcego może być bardzo pomocna.

Jedną z chorób z zakresu spektrum autyzmu jest autyzm dziecięcy. W tym przypadku pacjenci nieprawidłowo oceniają informacje, które do nich docierają. W dodatku miewają problemy ze zrozumieniem zachowań innych. Konsekwencją tych kłopotów bywa lęk spowodowany nawet niewielkimi zmianami w otoczeniu. Dzieci niekiedy zmagają się również z autyzmem atypowym, który objawia się po 3 roku życia.

Podobnymi objawami do autyzmu charakteryzuje się zespół Aspergera, lecz w tym przypadku nie występuje opóźnienie mowy czy obniżenie poziomu intelektualnego. Natomiast zespół Retta to głęboka niepełnosprawność ruchowa przy jednoczesnych problemach z komunikacją. 

Warto pamiętać, że o diagnozie powinien zawsze decydować specjalista. Dlatego po zauważeniu pierwszych objawów należy koniecznie udać się do gabinetu psychologicznego

Objawy autyzmu

Objawy autyzmu można podzielić na komunikacyjne, społeczne i behawioralne. Problemy związane z komunikacją dotyczą unikania kontaktu wzrokowego. W dodatku mimika jest niespójna z wypowiadanymi słowami. Zdarza się, że dzieci dotknięte tym zaburzeniem często powtarzają te same zdania czy nie odpowiadają na zadane pytania, powtarzając ich treść.  

Społeczne zaburzenia objawiają się niechęcią do budowania i pielęgnowania relacji. Dzieci mogą więc nie rozumieć uczuć innych osób, a także nie chcą dzielić się swoimi rzeczami, co może powodować kłótnie podczas zabaw. 

Natomiast czynniki behawioralne związane są z powtarzalnością przeżywanych doświadczeń. Dzieci z takimi zaburzeniami trudno znoszą zmiany i bardzo przywiązują się do mało istotnych rzeczy. Wsparcie psychologa dziecięcego przy każdego rodzaju zaburzeniach będzie wręcz nieocenione. 

Spektrum autyzmu – terapia

Przed wizytą gabinecie psychologicznym warto przygotować się do rozmowy ze specjalistą i wypisać wszystkie niepokojące objawy. Dzięki temu ekspert dużo szybciej określi rodzaj zaburzeń i na tej podstawie zaproponuje skuteczną terapię. Po pewnym czasie dziecko będzie mogło osiągać sukcesy edukacyjne, a w przyszłości również pracować i rozwijać umiejętności. 

Psycholog dziecięcy może zaproponować zajęcia, które mają na celu poprawę zdolności komunikacyjnych, koordynacji wzrokowo-przestrzennej oraz percepcji otoczenia. W przypadku występowania lęków czy znacznych zaburzeń nastroju może być zalecane wsparcie farmakologiczne. 

 

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03