poniedziałek, 28 luty 2022 16:12

Zaburzenia ze spektrum autyzmu – co może Cię zaniepokoić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
diagnoza psychologiczna diagnoza psychologiczna pixabay

Spektrum autyzmu może mieć wpływ na komfort życia oraz relacje społeczne. Wystarczy jednak zrozumieć ten termin i odwiedzić gabinet psychologiczny, aby pomóc dziecku z zaburzeniami. Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

 

Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu?

Spektrum autyzmu stanowi szeroki termin, który obejmuje zaburzenia autystyczne o zróżnicowanym charakterze. Dzieciom, które zmagają się z tymi problemami towarzyszą kłopoty z komunikacją oraz trudności w nawiązywaniu relacji społecznych. Ponadto nie wykazują one wielu zainteresowań. Jednak wizyta u psychologa dziecięcego może być bardzo pomocna.

Jedną z chorób z zakresu spektrum autyzmu jest autyzm dziecięcy. W tym przypadku pacjenci nieprawidłowo oceniają informacje, które do nich docierają. W dodatku miewają problemy ze zrozumieniem zachowań innych. Konsekwencją tych kłopotów bywa lęk spowodowany nawet niewielkimi zmianami w otoczeniu. Dzieci niekiedy zmagają się również z autyzmem atypowym, który objawia się po 3 roku życia.

Podobnymi objawami do autyzmu charakteryzuje się zespół Aspergera, lecz w tym przypadku nie występuje opóźnienie mowy czy obniżenie poziomu intelektualnego. Natomiast zespół Retta to głęboka niepełnosprawność ruchowa przy jednoczesnych problemach z komunikacją. 

Warto pamiętać, że o diagnozie powinien zawsze decydować specjalista. Dlatego po zauważeniu pierwszych objawów należy koniecznie udać się do gabinetu psychologicznego

Objawy autyzmu

Objawy autyzmu można podzielić na komunikacyjne, społeczne i behawioralne. Problemy związane z komunikacją dotyczą unikania kontaktu wzrokowego. W dodatku mimika jest niespójna z wypowiadanymi słowami. Zdarza się, że dzieci dotknięte tym zaburzeniem często powtarzają te same zdania czy nie odpowiadają na zadane pytania, powtarzając ich treść.  

Społeczne zaburzenia objawiają się niechęcią do budowania i pielęgnowania relacji. Dzieci mogą więc nie rozumieć uczuć innych osób, a także nie chcą dzielić się swoimi rzeczami, co może powodować kłótnie podczas zabaw. 

Natomiast czynniki behawioralne związane są z powtarzalnością przeżywanych doświadczeń. Dzieci z takimi zaburzeniami trudno znoszą zmiany i bardzo przywiązują się do mało istotnych rzeczy. Wsparcie psychologa dziecięcego przy każdego rodzaju zaburzeniach będzie wręcz nieocenione. 

Spektrum autyzmu – terapia

Przed wizytą gabinecie psychologicznym warto przygotować się do rozmowy ze specjalistą i wypisać wszystkie niepokojące objawy. Dzięki temu ekspert dużo szybciej określi rodzaj zaburzeń i na tej podstawie zaproponuje skuteczną terapię. Po pewnym czasie dziecko będzie mogło osiągać sukcesy edukacyjne, a w przyszłości również pracować i rozwijać umiejętności. 

Psycholog dziecięcy może zaproponować zajęcia, które mają na celu poprawę zdolności komunikacyjnych, koordynacji wzrokowo-przestrzennej oraz percepcji otoczenia. W przypadku występowania lęków czy znacznych zaburzeń nastroju może być zalecane wsparcie farmakologiczne. 

 

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48