poniedziałek, 28 luty 2022 16:12

Zaburzenia ze spektrum autyzmu – co może Cię zaniepokoić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
diagnoza psychologiczna diagnoza psychologiczna pixabay

Spektrum autyzmu może mieć wpływ na komfort życia oraz relacje społeczne. Wystarczy jednak zrozumieć ten termin i odwiedzić gabinet psychologiczny, aby pomóc dziecku z zaburzeniami. Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

 

Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu?

Spektrum autyzmu stanowi szeroki termin, który obejmuje zaburzenia autystyczne o zróżnicowanym charakterze. Dzieciom, które zmagają się z tymi problemami towarzyszą kłopoty z komunikacją oraz trudności w nawiązywaniu relacji społecznych. Ponadto nie wykazują one wielu zainteresowań. Jednak wizyta u psychologa dziecięcego może być bardzo pomocna.

Jedną z chorób z zakresu spektrum autyzmu jest autyzm dziecięcy. W tym przypadku pacjenci nieprawidłowo oceniają informacje, które do nich docierają. W dodatku miewają problemy ze zrozumieniem zachowań innych. Konsekwencją tych kłopotów bywa lęk spowodowany nawet niewielkimi zmianami w otoczeniu. Dzieci niekiedy zmagają się również z autyzmem atypowym, który objawia się po 3 roku życia.

Podobnymi objawami do autyzmu charakteryzuje się zespół Aspergera, lecz w tym przypadku nie występuje opóźnienie mowy czy obniżenie poziomu intelektualnego. Natomiast zespół Retta to głęboka niepełnosprawność ruchowa przy jednoczesnych problemach z komunikacją. 

Warto pamiętać, że o diagnozie powinien zawsze decydować specjalista. Dlatego po zauważeniu pierwszych objawów należy koniecznie udać się do gabinetu psychologicznego

Objawy autyzmu

Objawy autyzmu można podzielić na komunikacyjne, społeczne i behawioralne. Problemy związane z komunikacją dotyczą unikania kontaktu wzrokowego. W dodatku mimika jest niespójna z wypowiadanymi słowami. Zdarza się, że dzieci dotknięte tym zaburzeniem często powtarzają te same zdania czy nie odpowiadają na zadane pytania, powtarzając ich treść.  

Społeczne zaburzenia objawiają się niechęcią do budowania i pielęgnowania relacji. Dzieci mogą więc nie rozumieć uczuć innych osób, a także nie chcą dzielić się swoimi rzeczami, co może powodować kłótnie podczas zabaw. 

Natomiast czynniki behawioralne związane są z powtarzalnością przeżywanych doświadczeń. Dzieci z takimi zaburzeniami trudno znoszą zmiany i bardzo przywiązują się do mało istotnych rzeczy. Wsparcie psychologa dziecięcego przy każdego rodzaju zaburzeniach będzie wręcz nieocenione. 

Spektrum autyzmu – terapia

Przed wizytą gabinecie psychologicznym warto przygotować się do rozmowy ze specjalistą i wypisać wszystkie niepokojące objawy. Dzięki temu ekspert dużo szybciej określi rodzaj zaburzeń i na tej podstawie zaproponuje skuteczną terapię. Po pewnym czasie dziecko będzie mogło osiągać sukcesy edukacyjne, a w przyszłości również pracować i rozwijać umiejętności. 

Psycholog dziecięcy może zaproponować zajęcia, które mają na celu poprawę zdolności komunikacyjnych, koordynacji wzrokowo-przestrzennej oraz percepcji otoczenia. W przypadku występowania lęków czy znacznych zaburzeń nastroju może być zalecane wsparcie farmakologiczne. 

 

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54