wtorek, 01 marzec 2022 17:17

Jak dbać o higienę intymną w czasie ciąży?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
higiena intymna w ciąży higiena intymna w ciąży pexels

Utrzymanie prawidłowej higieny intymnej podczas ciąży jest niezwykle ważne. Infekcje bakteryjne lub grzybicze mogą stanowić zagrożenie dla jej przebiegu oraz dla zdrowia noworodka.

Zdarza się, że maluch bezpośrednio po porodzie musi otrzymać antybiotyki, które pomogą mu w walce z infekcją, której nabawił się właśnie poprzez kontakt z drogami rodnymi matki. Jak więc dbać o higienę intymną w ciąży?

Używaj płynu do higieny intymnej przeznaczonego dla ciężarnych

Podczas ciąży bardzo ważne jest używanie kosmetyków skierowanych do pań w stanie błogosławionym. Mają one specjalnie dobrany skład, który wspiera naturalną florę bakteryjną. Szczególnie ważny jest dodatek probiotyków i prebiotyków. Dzięki nim płyn wspiera utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej. Bardzo cenne są też kosmetyki z dodatkami, które wspierają regenerację skóry oraz łagodzą podrażnienia np. z kwasem hialuronowym czy alantainą. Substancje te są szczególnie cenne podczas połogu. Dzięki nim można szybciej poradzić sobie z odczuwanym bólem oraz dyskomfortem. Dobrze dobrany kosmetyk zdecydowanie podniesie Twój codzienny komfort, więc nie powinnaś na nim oszczędzać lub wybierać produktów, które wzbudzają Twoje wątpliwości. 

Używanie wkładek

Jeśli regularnie zaglądasz na blog o zdrowiu, taki jak http://mediprint.pl/,  to na pewno wiesz już, że warto używać wkładek higienicznych. Podczas ciąży z pewnością będziesz miała upławy o różnej intensywności. Pod jej koniec mogą one być naprawdę intensywne. Możesz też zauważyć powolne odchodzenie czopa śluzowego. Niezależnie od charakteru wydzieliny jest ona siedliskiem bakterii. Dlatego właśnie powinno się używać wkładek higienicznych, które powinny być zmieniane przy każdej wizycie w toalecie. Dzięki temu będziesz skracała czas kontaktu bakterii z Twoim ciałem. Warto też pamiętać, że używanie ich chroni bieliznę przed odbarwieniami i równocześnie pozwala obserwować kolor wydzieliny. To bardzo ważne, bo jej brązowe, zielone lub czerwone zabarwienie powinno wzbudzić niepokój. Jeśli zauważysz je u siebie, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Niepokojący jest także jasny śluz z widocznymi krwawymi smugami. O nim także powinnaś poinformować lekarza.

Uważaj na basenie

Jeśli lubisz pływać i nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to nie powinnaś rezygnować z aktywności. Pływanie czy aqua aerobik dla ciężarnych to pomogą Ci utrzymać dobrą formę i sprawią, że będziesz czuła się lepiej dzięki produkowanym podczas ruchu endorfinom. Musisz jednak pamiętać, że w wodzie łatwo jest złapać infekcję układu moczowego - bakteryjną lub grzybiczą. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z zabawy w wodzie. Po prostu pamiętaj, by po każdej kąpieli dokładnie się umyć, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc intymnych. Może to zmniejszyć ryzyko infekcji, choć nie wykluczy jej całkowicie. Dopiero w przypadku nawracających infekcji powinnaś zastanowić się nad zmianą basenu, z którego korzystasz. Infekcję układu moczowego w ciąży często należy leczyć przy pomocy doustnego antybiotyku, więc bezpieczniej jest minimalizować jej ryzyko.

 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45
 • Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary
  Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary

  W piątek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformował o zatrzymaniu 50 - letniego mężczyzny, podejrzewanego o zabójstwo swojej 84 - letniej matki. Ciało kobiety, znaleziono w bloku mieszkalnym na warszawskim Mokotowie. Trwa śledztwo, mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności, tego tragicznego wydarzenia.

  Napisano piątek, 17 maj 2024 08:06
 • Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37
  Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37

  Nadzór budowlany, odgrywa ważną rolę w procesie budowy budynków, ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwa i zgodność realizowanych inwestycji, z aktualnie obowiązującymi przepisami. Przypadek budynku przy ulicy Śródziemnomorskiej 37, na warszawskim Mokotowie jest przykładem skomplikowanej drogi, jaką niekiedy musi przejść projekt deweloperski, od momentu planowania, po finalne oddanie do użytku.

  Napisano środa, 15 maj 2024 17:21
 • Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli  
  Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli  

  W lipcu tego roku, niektórych mieszkańców stolicy, czeka znacząca zmiana, dotycząca organizacji wsparcia na rynku pracy. Urząd Pracy m.st. Warszawy, przenosi swoje usługi do nowego obiektu, co nie tylko oznacza zmianę adresu, ale również wyznacza nowe standardy w obsłudze klientów. Nowe "Centrum Kariery", zlokalizowane przy ulicy Kasprzaka 18/20 w dzielnicy Wola, ma stać się symbolem nowoczesnej i efektywnej pomocy, dla wszystkich poszukujących pracy, doradztwa zawodowego, szkoleń czy wsparcia w zakładaniu własnej działalności.

  Napisano wtorek, 14 maj 2024 16:40
 • To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control
  To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control

  Codziennie spędzasz godziny przed ekranami komputerów, smartfonów czy tabletów? Twoje oczy są więc narażone na niekorzystne działanie światła niebieskiego. Taka ekspozycja może prowadzić do poważnych dolegliwości. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się szkła Blue Control. Zanim się na nie zdecydujesz, sprawdź, jak działają!

  Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:08