wtorek, 01 marzec 2022 17:17

Jak dbać o higienę intymną w czasie ciąży?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
higiena intymna w ciąży higiena intymna w ciąży pexels

Utrzymanie prawidłowej higieny intymnej podczas ciąży jest niezwykle ważne. Infekcje bakteryjne lub grzybicze mogą stanowić zagrożenie dla jej przebiegu oraz dla zdrowia noworodka.

Zdarza się, że maluch bezpośrednio po porodzie musi otrzymać antybiotyki, które pomogą mu w walce z infekcją, której nabawił się właśnie poprzez kontakt z drogami rodnymi matki. Jak więc dbać o higienę intymną w ciąży?

Używaj płynu do higieny intymnej przeznaczonego dla ciężarnych

Podczas ciąży bardzo ważne jest używanie kosmetyków skierowanych do pań w stanie błogosławionym. Mają one specjalnie dobrany skład, który wspiera naturalną florę bakteryjną. Szczególnie ważny jest dodatek probiotyków i prebiotyków. Dzięki nim płyn wspiera utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej. Bardzo cenne są też kosmetyki z dodatkami, które wspierają regenerację skóry oraz łagodzą podrażnienia np. z kwasem hialuronowym czy alantainą. Substancje te są szczególnie cenne podczas połogu. Dzięki nim można szybciej poradzić sobie z odczuwanym bólem oraz dyskomfortem. Dobrze dobrany kosmetyk zdecydowanie podniesie Twój codzienny komfort, więc nie powinnaś na nim oszczędzać lub wybierać produktów, które wzbudzają Twoje wątpliwości. 

Używanie wkładek

Jeśli regularnie zaglądasz na blog o zdrowiu, taki jak http://mediprint.pl/,  to na pewno wiesz już, że warto używać wkładek higienicznych. Podczas ciąży z pewnością będziesz miała upławy o różnej intensywności. Pod jej koniec mogą one być naprawdę intensywne. Możesz też zauważyć powolne odchodzenie czopa śluzowego. Niezależnie od charakteru wydzieliny jest ona siedliskiem bakterii. Dlatego właśnie powinno się używać wkładek higienicznych, które powinny być zmieniane przy każdej wizycie w toalecie. Dzięki temu będziesz skracała czas kontaktu bakterii z Twoim ciałem. Warto też pamiętać, że używanie ich chroni bieliznę przed odbarwieniami i równocześnie pozwala obserwować kolor wydzieliny. To bardzo ważne, bo jej brązowe, zielone lub czerwone zabarwienie powinno wzbudzić niepokój. Jeśli zauważysz je u siebie, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Niepokojący jest także jasny śluz z widocznymi krwawymi smugami. O nim także powinnaś poinformować lekarza.

Uważaj na basenie

Jeśli lubisz pływać i nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to nie powinnaś rezygnować z aktywności. Pływanie czy aqua aerobik dla ciężarnych to pomogą Ci utrzymać dobrą formę i sprawią, że będziesz czuła się lepiej dzięki produkowanym podczas ruchu endorfinom. Musisz jednak pamiętać, że w wodzie łatwo jest złapać infekcję układu moczowego - bakteryjną lub grzybiczą. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z zabawy w wodzie. Po prostu pamiętaj, by po każdej kąpieli dokładnie się umyć, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc intymnych. Może to zmniejszyć ryzyko infekcji, choć nie wykluczy jej całkowicie. Dopiero w przypadku nawracających infekcji powinnaś zastanowić się nad zmianą basenu, z którego korzystasz. Infekcję układu moczowego w ciąży często należy leczyć przy pomocy doustnego antybiotyku, więc bezpieczniej jest minimalizować jej ryzyko.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54