wtorek, 01 marzec 2022 17:17

Jak dbać o higienę intymną w czasie ciąży?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
higiena intymna w ciąży higiena intymna w ciąży pexels

Utrzymanie prawidłowej higieny intymnej podczas ciąży jest niezwykle ważne. Infekcje bakteryjne lub grzybicze mogą stanowić zagrożenie dla jej przebiegu oraz dla zdrowia noworodka.

Zdarza się, że maluch bezpośrednio po porodzie musi otrzymać antybiotyki, które pomogą mu w walce z infekcją, której nabawił się właśnie poprzez kontakt z drogami rodnymi matki. Jak więc dbać o higienę intymną w ciąży?

Używaj płynu do higieny intymnej przeznaczonego dla ciężarnych

Podczas ciąży bardzo ważne jest używanie kosmetyków skierowanych do pań w stanie błogosławionym. Mają one specjalnie dobrany skład, który wspiera naturalną florę bakteryjną. Szczególnie ważny jest dodatek probiotyków i prebiotyków. Dzięki nim płyn wspiera utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej. Bardzo cenne są też kosmetyki z dodatkami, które wspierają regenerację skóry oraz łagodzą podrażnienia np. z kwasem hialuronowym czy alantainą. Substancje te są szczególnie cenne podczas połogu. Dzięki nim można szybciej poradzić sobie z odczuwanym bólem oraz dyskomfortem. Dobrze dobrany kosmetyk zdecydowanie podniesie Twój codzienny komfort, więc nie powinnaś na nim oszczędzać lub wybierać produktów, które wzbudzają Twoje wątpliwości. 

Używanie wkładek

Jeśli regularnie zaglądasz na blog o zdrowiu, taki jak http://mediprint.pl/,  to na pewno wiesz już, że warto używać wkładek higienicznych. Podczas ciąży z pewnością będziesz miała upławy o różnej intensywności. Pod jej koniec mogą one być naprawdę intensywne. Możesz też zauważyć powolne odchodzenie czopa śluzowego. Niezależnie od charakteru wydzieliny jest ona siedliskiem bakterii. Dlatego właśnie powinno się używać wkładek higienicznych, które powinny być zmieniane przy każdej wizycie w toalecie. Dzięki temu będziesz skracała czas kontaktu bakterii z Twoim ciałem. Warto też pamiętać, że używanie ich chroni bieliznę przed odbarwieniami i równocześnie pozwala obserwować kolor wydzieliny. To bardzo ważne, bo jej brązowe, zielone lub czerwone zabarwienie powinno wzbudzić niepokój. Jeśli zauważysz je u siebie, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Niepokojący jest także jasny śluz z widocznymi krwawymi smugami. O nim także powinnaś poinformować lekarza.

Uważaj na basenie

Jeśli lubisz pływać i nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to nie powinnaś rezygnować z aktywności. Pływanie czy aqua aerobik dla ciężarnych to pomogą Ci utrzymać dobrą formę i sprawią, że będziesz czuła się lepiej dzięki produkowanym podczas ruchu endorfinom. Musisz jednak pamiętać, że w wodzie łatwo jest złapać infekcję układu moczowego - bakteryjną lub grzybiczą. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z zabawy w wodzie. Po prostu pamiętaj, by po każdej kąpieli dokładnie się umyć, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc intymnych. Może to zmniejszyć ryzyko infekcji, choć nie wykluczy jej całkowicie. Dopiero w przypadku nawracających infekcji powinnaś zastanowić się nad zmianą basenu, z którego korzystasz. Infekcję układu moczowego w ciąży często należy leczyć przy pomocy doustnego antybiotyku, więc bezpieczniej jest minimalizować jej ryzyko.

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48