Mogą też ułatwić dokładniejsza diagnozę już istniejących dolegliwości. Wiele z nich jest nieinwazyjnych, dzięki czemu nie trzeba się bać ich wykonywania. Do jednych z takich badań zalicza się rezonans magnetyczny. Czym dokładnie jest to badanie? Kiedy się zaleca jego wykonanie i gdzie warto się na nie umówić?
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny to bezinwazyjne badanie diagnostyczne obrazowe. Często można spotkać się także ze skrótem MRI, który pochodzi od angielskiej nazwy tego badania, czyli magnetic resonance imaging. W odróżnieniu od badań rentgenowskich, to wskazuje się jako bardziej bezpieczne, gdyż fale magnetyczne nie są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. W czasie badania wykorzystywane są właściwości magnetyczne wody, która znajduje się w ludzkim organizmie. Protony tych cząsteczek pod wpływem pola magnetycznego zmieniają swój stan oddając energię. To pozwala na stworzenie komputerowego obrazu badanej części ciała. Badanie rezonansem w zależności od potrzeb może być wykonane z kontrastem lub bez niego.
Kiedy stosuje się rezonans magnetyczny i gdzie go wykonać?
Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego stosowana jest dość szeroko w medycynie. Bardzo często badanie to zleca się w przypadku chęci określenia stanu narządów wewnętrznych oraz tkanek. Można w ten sposób m.in. sprawdzić, w jakim stanie znajdują się mięśnie czy poszczególne narządy. Przy pomocy tego badania można też sprawdzać układ kostny, w tym znajdujący się w nim szpik.
Jeżeli interesuje cię tego typu badanie, możesz skorzystać z oferty sprawdzonej kliniki, jak np. https://radiomedica.pl/. Jest ono wykonywane na nowoczesnym, specjalistycznym sprzęcie firmy Siemens o natężeniu pola 3T, podczas; gdy w wielu placówkach medycznych oferowany jest sprzęt o natężeniu pola jedynie 1,5T. Pracownicy kliniki przed umówieniem i wykonaniem badania poinformują cię o wszelkich warunkach, jakie muszą być spełnione, a także o przeciwwskazaniach do określonego badania.