środa, 29 wrzesień 2021 16:07

Jak opiekować się osobą starszą z dysfunkcją wzroku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dom spokojnej starości dom spokojnej starości pixabay

Osoby starsze często cierpią na problemy związane z bardzo ważnym zmysłem, jakim jest wzrok. Niewidomi i słabowidzący wymagają specyficznej opieki, która wiąże się z wieloma obowiązkami oraz kwestiami, które należy przestrzegać. Dowiedz się, jakie są przyczyny dysfunkcji wzroku oraz jak zajmować się osobą, której ten zmysł osłabł albo zanikł.

 

Rodzaje i przyczyny dysfunkcji wzroku

Niewidomy to osoba, która nie widzi od urodzenia albo utraciła zmysł przed piątym rokiem życia. Najczęściej przyczyną są niewykształcony nerw wzroku albo choroby genetyczne. Podopieczny z ograniczonym zakresem widzenia to słabowidzący. Opieka nad nim wymaga więcej wsparcia niż nad niewidomym, zazwyczaj samodzielnym i przyzwyczajonym do życia bez zmysłu wzroku. Osoba, która przestała widzieć po piątym roku życia to ociemniały. Przyczyną może być wypadek, urazy mechaniczne, zaćma, jaskra albo choroby siatkówki, czy cukrzyca. Nagła utrata wzroku nie tylko powoduje problemy z codziennym funkcjonowaniem, ale może być przyczyną utraty poczucia bezpieczeństwa, izolowania się od bliskich, a nawet depresji.

Opieka nad osobą starszą z dysfunkcją wzroku

Niewidomi, ociemniali oraz słabowidzący seniorzy wymagają odpowiedniej opieki oraz wykazania się empatią i cierpliwością. Najważniejszą rolę pełni komunikacja. Osobie z dysfunkcją wzroku należy wiele rzeczy opisywać i informować o zaistniałych sytuacjach. Ważne, by ostrzegać ją także przed niebezpieczeństwami, jak na przykład gorący napój. Podczas jedzenia możesz informować niewidomą lub ociemniałą osobę, gdzie są poszczególne potrawy, porównując talerz to tarczy zegara. Pamiętaj, aby rzeczy i urządzenia odkładać zawsze w to samo miejsce, tak aby senior zapamiętał gdzie się znajdują. Podczas spacerów zapewnij mu komfort – trzymaj go pod rękę albo zaopatrz w laskę, informuj o krawężnikach i innych przedmiotach oraz przejściach dla pieszych.

Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio zaopiekować się osobą z dysfunkcją wzroku, dobrym rozwiązaniem może być dom spokojnej starości. Obiekt jest dobrze przystosowany dla niewidomych i niedowidzących. Komunikacja wewnątrz budynku jest łatwa, a windy wyposażone są w sygnalizację dźwiękową. Pokoje oraz łazienki zostały tak zaprojektowane, aby nie sprawiały problemu w poruszaniu się osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo domy opieki zapewniają pełne wsparcie zespołu, pielęgniarek oraz lekarzy. Podopieczni otrzymują bransoletki, wyposażone w detektor upadków i przycisk wezwania pomocy. Pokazuje również miejsce przebywania seniora, mierzy tętno oraz przypomina o zażyciu leków. Osoby niewidome i słabowidzące mogą wychodzić na spacery w towarzystwie opiekuna.

Senior z dysfunkcją wzroku wymaga wiele empatii oraz cierpliwości. Pamiętaj, jak ważna jest komunikacja. Dobrym rozwiązaniem jest dom spokojnej starości, gdzie nad dobrem osoby niewidomej lub słabowidzącej będzie czuwała wykwalifikowana kadra.

 

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48