środa, 29 wrzesień 2021 16:07

Jak opiekować się osobą starszą z dysfunkcją wzroku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dom spokojnej starości dom spokojnej starości pixabay

Osoby starsze często cierpią na problemy związane z bardzo ważnym zmysłem, jakim jest wzrok. Niewidomi i słabowidzący wymagają specyficznej opieki, która wiąże się z wieloma obowiązkami oraz kwestiami, które należy przestrzegać. Dowiedz się, jakie są przyczyny dysfunkcji wzroku oraz jak zajmować się osobą, której ten zmysł osłabł albo zanikł.

 

Rodzaje i przyczyny dysfunkcji wzroku

Niewidomy to osoba, która nie widzi od urodzenia albo utraciła zmysł przed piątym rokiem życia. Najczęściej przyczyną są niewykształcony nerw wzroku albo choroby genetyczne. Podopieczny z ograniczonym zakresem widzenia to słabowidzący. Opieka nad nim wymaga więcej wsparcia niż nad niewidomym, zazwyczaj samodzielnym i przyzwyczajonym do życia bez zmysłu wzroku. Osoba, która przestała widzieć po piątym roku życia to ociemniały. Przyczyną może być wypadek, urazy mechaniczne, zaćma, jaskra albo choroby siatkówki, czy cukrzyca. Nagła utrata wzroku nie tylko powoduje problemy z codziennym funkcjonowaniem, ale może być przyczyną utraty poczucia bezpieczeństwa, izolowania się od bliskich, a nawet depresji.

Opieka nad osobą starszą z dysfunkcją wzroku

Niewidomi, ociemniali oraz słabowidzący seniorzy wymagają odpowiedniej opieki oraz wykazania się empatią i cierpliwością. Najważniejszą rolę pełni komunikacja. Osobie z dysfunkcją wzroku należy wiele rzeczy opisywać i informować o zaistniałych sytuacjach. Ważne, by ostrzegać ją także przed niebezpieczeństwami, jak na przykład gorący napój. Podczas jedzenia możesz informować niewidomą lub ociemniałą osobę, gdzie są poszczególne potrawy, porównując talerz to tarczy zegara. Pamiętaj, aby rzeczy i urządzenia odkładać zawsze w to samo miejsce, tak aby senior zapamiętał gdzie się znajdują. Podczas spacerów zapewnij mu komfort – trzymaj go pod rękę albo zaopatrz w laskę, informuj o krawężnikach i innych przedmiotach oraz przejściach dla pieszych.

Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio zaopiekować się osobą z dysfunkcją wzroku, dobrym rozwiązaniem może być dom spokojnej starości. Obiekt jest dobrze przystosowany dla niewidomych i niedowidzących. Komunikacja wewnątrz budynku jest łatwa, a windy wyposażone są w sygnalizację dźwiękową. Pokoje oraz łazienki zostały tak zaprojektowane, aby nie sprawiały problemu w poruszaniu się osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo domy opieki zapewniają pełne wsparcie zespołu, pielęgniarek oraz lekarzy. Podopieczni otrzymują bransoletki, wyposażone w detektor upadków i przycisk wezwania pomocy. Pokazuje również miejsce przebywania seniora, mierzy tętno oraz przypomina o zażyciu leków. Osoby niewidome i słabowidzące mogą wychodzić na spacery w towarzystwie opiekuna.

Senior z dysfunkcją wzroku wymaga wiele empatii oraz cierpliwości. Pamiętaj, jak ważna jest komunikacja. Dobrym rozwiązaniem jest dom spokojnej starości, gdzie nad dobrem osoby niewidomej lub słabowidzącej będzie czuwała wykwalifikowana kadra.

 

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03