środa, 29 wrzesień 2021 16:07

Jak opiekować się osobą starszą z dysfunkcją wzroku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dom spokojnej starości dom spokojnej starości pixabay

Osoby starsze często cierpią na problemy związane z bardzo ważnym zmysłem, jakim jest wzrok. Niewidomi i słabowidzący wymagają specyficznej opieki, która wiąże się z wieloma obowiązkami oraz kwestiami, które należy przestrzegać. Dowiedz się, jakie są przyczyny dysfunkcji wzroku oraz jak zajmować się osobą, której ten zmysł osłabł albo zanikł.

 

Rodzaje i przyczyny dysfunkcji wzroku

Niewidomy to osoba, która nie widzi od urodzenia albo utraciła zmysł przed piątym rokiem życia. Najczęściej przyczyną są niewykształcony nerw wzroku albo choroby genetyczne. Podopieczny z ograniczonym zakresem widzenia to słabowidzący. Opieka nad nim wymaga więcej wsparcia niż nad niewidomym, zazwyczaj samodzielnym i przyzwyczajonym do życia bez zmysłu wzroku. Osoba, która przestała widzieć po piątym roku życia to ociemniały. Przyczyną może być wypadek, urazy mechaniczne, zaćma, jaskra albo choroby siatkówki, czy cukrzyca. Nagła utrata wzroku nie tylko powoduje problemy z codziennym funkcjonowaniem, ale może być przyczyną utraty poczucia bezpieczeństwa, izolowania się od bliskich, a nawet depresji.

Opieka nad osobą starszą z dysfunkcją wzroku

Niewidomi, ociemniali oraz słabowidzący seniorzy wymagają odpowiedniej opieki oraz wykazania się empatią i cierpliwością. Najważniejszą rolę pełni komunikacja. Osobie z dysfunkcją wzroku należy wiele rzeczy opisywać i informować o zaistniałych sytuacjach. Ważne, by ostrzegać ją także przed niebezpieczeństwami, jak na przykład gorący napój. Podczas jedzenia możesz informować niewidomą lub ociemniałą osobę, gdzie są poszczególne potrawy, porównując talerz to tarczy zegara. Pamiętaj, aby rzeczy i urządzenia odkładać zawsze w to samo miejsce, tak aby senior zapamiętał gdzie się znajdują. Podczas spacerów zapewnij mu komfort – trzymaj go pod rękę albo zaopatrz w laskę, informuj o krawężnikach i innych przedmiotach oraz przejściach dla pieszych.

Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio zaopiekować się osobą z dysfunkcją wzroku, dobrym rozwiązaniem może być dom spokojnej starości. Obiekt jest dobrze przystosowany dla niewidomych i niedowidzących. Komunikacja wewnątrz budynku jest łatwa, a windy wyposażone są w sygnalizację dźwiękową. Pokoje oraz łazienki zostały tak zaprojektowane, aby nie sprawiały problemu w poruszaniu się osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo domy opieki zapewniają pełne wsparcie zespołu, pielęgniarek oraz lekarzy. Podopieczni otrzymują bransoletki, wyposażone w detektor upadków i przycisk wezwania pomocy. Pokazuje również miejsce przebywania seniora, mierzy tętno oraz przypomina o zażyciu leków. Osoby niewidome i słabowidzące mogą wychodzić na spacery w towarzystwie opiekuna.

Senior z dysfunkcją wzroku wymaga wiele empatii oraz cierpliwości. Pamiętaj, jak ważna jest komunikacja. Dobrym rozwiązaniem jest dom spokojnej starości, gdzie nad dobrem osoby niewidomej lub słabowidzącej będzie czuwała wykwalifikowana kadra.

 

 • Voucher do SPA pod choinkę - Najlepszy prezent na Święta!
  Voucher do SPA pod choinkę - Najlepszy prezent na Święta!

  Święta zbliżają się wielkimi krokami i nie masz pojęcia, jaki prezent wręczyć bliskiej osobie?

  Written on czwartek, 02 grudzień 2021 16:13
 • W tych branżach brakuje pracowników w Warszawie!
  W tych branżach brakuje pracowników w Warszawie!

  Zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie Co więcej, po pandemii widoczne są zasadnicze braki w niektórych branżach, przez co pracodawcy dosłownie walczą o każdego kandydata na pracownika.

  Written on wtorek, 30 listopad 2021 12:21
 • Usługi wysokościowe - kiedy jest konieczny wynajem podnośnika koszowego?
  Usługi wysokościowe - kiedy jest konieczny wynajem podnośnika koszowego?

  Podnośnik koszowy to uniwersalne urządzenie, bez którego prace na wysokościach byłyby znacznie bardziej skomplikowane i zajmowałyby dużo więcej czasu. W jakich sytuacjach warto wybrać usługi podnośnikiem koszowym?

  Written on wtorek, 30 listopad 2021 12:18
 • Montaż instalacji elektrycznej
  Montaż instalacji elektrycznej

  Instalację elektryczną w domu należy zaprojektować i zamontować tak, by była bezpieczna i nie powodowała zagrożenia dla dzieci i innych domowników. Montując instalację należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  Written on wtorek, 30 listopad 2021 12:14
 • Jaki powinien być idealny magazyn dla kobiet?
  Jaki powinien być idealny magazyn dla kobiet?

  Współczesne kobiety żyją intensywnie i oczekują, że wiele rozwiązań będzie dostosowanych do ich zmieniających się potrzeb.

  Written on piątek, 26 listopad 2021 16:43