środa, 29 wrzesień 2021 16:07

Jak opiekować się osobą starszą z dysfunkcją wzroku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dom spokojnej starości dom spokojnej starości pixabay

Osoby starsze często cierpią na problemy związane z bardzo ważnym zmysłem, jakim jest wzrok. Niewidomi i słabowidzący wymagają specyficznej opieki, która wiąże się z wieloma obowiązkami oraz kwestiami, które należy przestrzegać. Dowiedz się, jakie są przyczyny dysfunkcji wzroku oraz jak zajmować się osobą, której ten zmysł osłabł albo zanikł.

 

Rodzaje i przyczyny dysfunkcji wzroku

Niewidomy to osoba, która nie widzi od urodzenia albo utraciła zmysł przed piątym rokiem życia. Najczęściej przyczyną są niewykształcony nerw wzroku albo choroby genetyczne. Podopieczny z ograniczonym zakresem widzenia to słabowidzący. Opieka nad nim wymaga więcej wsparcia niż nad niewidomym, zazwyczaj samodzielnym i przyzwyczajonym do życia bez zmysłu wzroku. Osoba, która przestała widzieć po piątym roku życia to ociemniały. Przyczyną może być wypadek, urazy mechaniczne, zaćma, jaskra albo choroby siatkówki, czy cukrzyca. Nagła utrata wzroku nie tylko powoduje problemy z codziennym funkcjonowaniem, ale może być przyczyną utraty poczucia bezpieczeństwa, izolowania się od bliskich, a nawet depresji.

Opieka nad osobą starszą z dysfunkcją wzroku

Niewidomi, ociemniali oraz słabowidzący seniorzy wymagają odpowiedniej opieki oraz wykazania się empatią i cierpliwością. Najważniejszą rolę pełni komunikacja. Osobie z dysfunkcją wzroku należy wiele rzeczy opisywać i informować o zaistniałych sytuacjach. Ważne, by ostrzegać ją także przed niebezpieczeństwami, jak na przykład gorący napój. Podczas jedzenia możesz informować niewidomą lub ociemniałą osobę, gdzie są poszczególne potrawy, porównując talerz to tarczy zegara. Pamiętaj, aby rzeczy i urządzenia odkładać zawsze w to samo miejsce, tak aby senior zapamiętał gdzie się znajdują. Podczas spacerów zapewnij mu komfort – trzymaj go pod rękę albo zaopatrz w laskę, informuj o krawężnikach i innych przedmiotach oraz przejściach dla pieszych.

Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio zaopiekować się osobą z dysfunkcją wzroku, dobrym rozwiązaniem może być dom spokojnej starości. Obiekt jest dobrze przystosowany dla niewidomych i niedowidzących. Komunikacja wewnątrz budynku jest łatwa, a windy wyposażone są w sygnalizację dźwiękową. Pokoje oraz łazienki zostały tak zaprojektowane, aby nie sprawiały problemu w poruszaniu się osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo domy opieki zapewniają pełne wsparcie zespołu, pielęgniarek oraz lekarzy. Podopieczni otrzymują bransoletki, wyposażone w detektor upadków i przycisk wezwania pomocy. Pokazuje również miejsce przebywania seniora, mierzy tętno oraz przypomina o zażyciu leków. Osoby niewidome i słabowidzące mogą wychodzić na spacery w towarzystwie opiekuna.

Senior z dysfunkcją wzroku wymaga wiele empatii oraz cierpliwości. Pamiętaj, jak ważna jest komunikacja. Dobrym rozwiązaniem jest dom spokojnej starości, gdzie nad dobrem osoby niewidomej lub słabowidzącej będzie czuwała wykwalifikowana kadra.

 

 • Gdzie wykonać zabieg HIFU w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg HIFU w Warszawie?

  Zabieg HIFU to jeden z najgłębiej działających zabiegów na rynku kosmetologicznym. Zabieg pozwala dotrzeć do głębokich warstw skóry właściwej dzięki zastosowaniu technologii bazującej na energii ultradźwiękowej.

  Written on wtorek, 26 październik 2021 09:39
 • Dripper do kawy – pyszna kawa bez ekspresu
  Dripper do kawy – pyszna kawa bez ekspresu

  Kawa jest napojem, który uwielbiamy. Około 76% Polaków codziennie sięga po filiżankę kawy – najczęściej oczywiście rano.

  Written on wtorek, 26 październik 2021 09:26
 • Kurtka jesienna - jaką najlepiej wybrać?
  Kurtka jesienna - jaką najlepiej wybrać?

  Jesień to pora roku, która wzbudza sprzeczne emocje. Jedni ją kochają, drudzy podchodzą do niej w dystansem oraz rezerwą. Niezależnie do której grupy należysz, bez wątpienia kurtka jesienna to element garderoby, niezbędny podczas wykonywania codziennych obowiązków lub spacerów w złoto-czerwonej scenerii. 

  Written on wtorek, 26 październik 2021 09:17
 • Zalando Lounge – promocje i rabaty. Dlaczego klub zakupowy jest tak popularny?
  Zalando Lounge – promocje i rabaty. Dlaczego klub zakupowy jest tak popularny?

  Zalando – jeden z większych sklepów internetowych odzieżowych w Europie – jest znaną witryną. Nawet osoby, które niekoniecznie odnajdują się w świecie zakupowym, kojarzą tę nazwę.

  Written on piątek, 15 październik 2021 16:04
 • Depilacja laserowa bikini: dlaczego epilacja to dobry pomysł?
  Depilacja laserowa bikini: dlaczego epilacja to dobry pomysł?

  Depilacja laserowa to najskuteczniejsza metoda usuwania niechcianego owłosienia, a co najważniejsze – trwały sposób na depilację wrażliwych okolic bikini.

  Written on poniedziałek, 04 październik 2021 09:52