środa, 29 wrzesień 2021 16:07

Jak opiekować się osobą starszą z dysfunkcją wzroku?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dom spokojnej starości dom spokojnej starości pixabay

Osoby starsze często cierpią na problemy związane z bardzo ważnym zmysłem, jakim jest wzrok. Niewidomi i słabowidzący wymagają specyficznej opieki, która wiąże się z wieloma obowiązkami oraz kwestiami, które należy przestrzegać. Dowiedz się, jakie są przyczyny dysfunkcji wzroku oraz jak zajmować się osobą, której ten zmysł osłabł albo zanikł.

 

Rodzaje i przyczyny dysfunkcji wzroku

Niewidomy to osoba, która nie widzi od urodzenia albo utraciła zmysł przed piątym rokiem życia. Najczęściej przyczyną są niewykształcony nerw wzroku albo choroby genetyczne. Podopieczny z ograniczonym zakresem widzenia to słabowidzący. Opieka nad nim wymaga więcej wsparcia niż nad niewidomym, zazwyczaj samodzielnym i przyzwyczajonym do życia bez zmysłu wzroku. Osoba, która przestała widzieć po piątym roku życia to ociemniały. Przyczyną może być wypadek, urazy mechaniczne, zaćma, jaskra albo choroby siatkówki, czy cukrzyca. Nagła utrata wzroku nie tylko powoduje problemy z codziennym funkcjonowaniem, ale może być przyczyną utraty poczucia bezpieczeństwa, izolowania się od bliskich, a nawet depresji.

Opieka nad osobą starszą z dysfunkcją wzroku

Niewidomi, ociemniali oraz słabowidzący seniorzy wymagają odpowiedniej opieki oraz wykazania się empatią i cierpliwością. Najważniejszą rolę pełni komunikacja. Osobie z dysfunkcją wzroku należy wiele rzeczy opisywać i informować o zaistniałych sytuacjach. Ważne, by ostrzegać ją także przed niebezpieczeństwami, jak na przykład gorący napój. Podczas jedzenia możesz informować niewidomą lub ociemniałą osobę, gdzie są poszczególne potrawy, porównując talerz to tarczy zegara. Pamiętaj, aby rzeczy i urządzenia odkładać zawsze w to samo miejsce, tak aby senior zapamiętał gdzie się znajdują. Podczas spacerów zapewnij mu komfort – trzymaj go pod rękę albo zaopatrz w laskę, informuj o krawężnikach i innych przedmiotach oraz przejściach dla pieszych.

Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio zaopiekować się osobą z dysfunkcją wzroku, dobrym rozwiązaniem może być dom spokojnej starości. Obiekt jest dobrze przystosowany dla niewidomych i niedowidzących. Komunikacja wewnątrz budynku jest łatwa, a windy wyposażone są w sygnalizację dźwiękową. Pokoje oraz łazienki zostały tak zaprojektowane, aby nie sprawiały problemu w poruszaniu się osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo domy opieki zapewniają pełne wsparcie zespołu, pielęgniarek oraz lekarzy. Podopieczni otrzymują bransoletki, wyposażone w detektor upadków i przycisk wezwania pomocy. Pokazuje również miejsce przebywania seniora, mierzy tętno oraz przypomina o zażyciu leków. Osoby niewidome i słabowidzące mogą wychodzić na spacery w towarzystwie opiekuna.

Senior z dysfunkcją wzroku wymaga wiele empatii oraz cierpliwości. Pamiętaj, jak ważna jest komunikacja. Dobrym rozwiązaniem jest dom spokojnej starości, gdzie nad dobrem osoby niewidomej lub słabowidzącej będzie czuwała wykwalifikowana kadra.

 

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54