czwartek, 23 wrzesień 2021 17:41

Jak często do dentysty?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe pixabay

Piękny uśmiech dodaje pewności siebie oraz poprawia komfort i jakość życia. A taki efekt można uzyskać tylko posiadając zdrowe i mocne zęby. Konieczne są więc odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Jak często, zatem, należy odwiedzać gabinet dentystyczny?

 

Stomatolog i osoba dorosła 

Najczęściej popełnianym błędem wśród osób dorosłych jest umawianie wizyty w gabinecie dentystycznym, tylko w sytuacji kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego lub pojawiają się dolegliwości bólowe. Chcąc jednak uniknąć przykrych sytuacji lub poważnych schorzeń zębów, należy udawać się tam znacznie częściej. Według specjalistów z Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe, standardowych przeglądów jamy ustnej należy dokonywać co pół roku. Jeszcze częściej powinny pojawiać się u stomatologa osoby z podwyższonym ryzykiem chorób zębów, czyli m.in. kobiety ciężarne, osoby palące papierosy lub nadmiernie spożywające alkohol oraz cierpiące na cukrzycę. Wówczas wizyty mogą być konieczne nawet co 3-4 miesiące.

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

Dbanie o zęby mleczne dziecka jest tak samo ważne jak w przypadku uzębienia stałego. Odwiedziny stomatologa są też niezwykle istotnym elementem nauki prawidłowej higieny jamy ustnej pociech. Dzieci, które od najmłodszych lat (regularnie) wykonują przeglądy, rzadziej zmagają się z próchnicą czy też lękiem przed dentystą. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się po wyrośnięciu pierwszego zęba lub ukończeniu pierwszego roku życia (nawet jeśli maluch nie posiada wtedy jeszcze zębów). Kolejne wizyty należy zaś umawiać z czteromiesięczną częstotliwością - w takim odstępie czasu próchnica nie zdąży narobić zbyt dużych szkód. Warto także wiedzieć, że o higienie jamy ustnej u dzieci trzeba pamiętać od samych narodzin. Wystarczy przecierać gazikiem nasączonym wodą dziąsła po każdym posiłku, żeby ochronić maluszka przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Zabiegi higienizacyjne u stomatologa

W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się nie tylko przeglądy oraz leczy zęby, ale także wykonuje zabiegi higienizacyjne. Są one niezwykle ważne dla profilaktyki schorzeń całej jamy ustnej. Jak często warto je przeprowadzać? Nie istnieją tu sztywne granice, wszystko zależy bowiem od stanu uzębienia oraz stosowanych metod dbania o zęby. Decyzję o konieczności wykonania danego zabiegu zawsze podejmuje stomatolog. W przypadku skalingu (usuwania kamienia) oraz piaskowania najczęściej jest to ok. 6 miesięcy. I ponownie: osoby uzależnione od alkoholu lub nikotyny powinny zgłaszać się na zabiegi częściej. Z wzmacniającej zęby fluoryzacji można z kolei skorzystać co 3 miesiące. Warto na stałe wpisać do swojego grafiku wizyty u dentysty, co pozwoli uniknąć dyskomfortu, bólu i strachu.

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48