czwartek, 23 wrzesień 2021 17:41

Jak często do dentysty?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe pixabay

Piękny uśmiech dodaje pewności siebie oraz poprawia komfort i jakość życia. A taki efekt można uzyskać tylko posiadając zdrowe i mocne zęby. Konieczne są więc odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Jak często, zatem, należy odwiedzać gabinet dentystyczny?

 

Stomatolog i osoba dorosła 

Najczęściej popełnianym błędem wśród osób dorosłych jest umawianie wizyty w gabinecie dentystycznym, tylko w sytuacji kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego lub pojawiają się dolegliwości bólowe. Chcąc jednak uniknąć przykrych sytuacji lub poważnych schorzeń zębów, należy udawać się tam znacznie częściej. Według specjalistów z Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe, standardowych przeglądów jamy ustnej należy dokonywać co pół roku. Jeszcze częściej powinny pojawiać się u stomatologa osoby z podwyższonym ryzykiem chorób zębów, czyli m.in. kobiety ciężarne, osoby palące papierosy lub nadmiernie spożywające alkohol oraz cierpiące na cukrzycę. Wówczas wizyty mogą być konieczne nawet co 3-4 miesiące.

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

Dbanie o zęby mleczne dziecka jest tak samo ważne jak w przypadku uzębienia stałego. Odwiedziny stomatologa są też niezwykle istotnym elementem nauki prawidłowej higieny jamy ustnej pociech. Dzieci, które od najmłodszych lat (regularnie) wykonują przeglądy, rzadziej zmagają się z próchnicą czy też lękiem przed dentystą. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się po wyrośnięciu pierwszego zęba lub ukończeniu pierwszego roku życia (nawet jeśli maluch nie posiada wtedy jeszcze zębów). Kolejne wizyty należy zaś umawiać z czteromiesięczną częstotliwością - w takim odstępie czasu próchnica nie zdąży narobić zbyt dużych szkód. Warto także wiedzieć, że o higienie jamy ustnej u dzieci trzeba pamiętać od samych narodzin. Wystarczy przecierać gazikiem nasączonym wodą dziąsła po każdym posiłku, żeby ochronić maluszka przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Zabiegi higienizacyjne u stomatologa

W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się nie tylko przeglądy oraz leczy zęby, ale także wykonuje zabiegi higienizacyjne. Są one niezwykle ważne dla profilaktyki schorzeń całej jamy ustnej. Jak często warto je przeprowadzać? Nie istnieją tu sztywne granice, wszystko zależy bowiem od stanu uzębienia oraz stosowanych metod dbania o zęby. Decyzję o konieczności wykonania danego zabiegu zawsze podejmuje stomatolog. W przypadku skalingu (usuwania kamienia) oraz piaskowania najczęściej jest to ok. 6 miesięcy. I ponownie: osoby uzależnione od alkoholu lub nikotyny powinny zgłaszać się na zabiegi częściej. Z wzmacniającej zęby fluoryzacji można z kolei skorzystać co 3 miesiące. Warto na stałe wpisać do swojego grafiku wizyty u dentysty, co pozwoli uniknąć dyskomfortu, bólu i strachu.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54