czwartek, 23 wrzesień 2021 17:41

Jak często do dentysty?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe pixabay

Piękny uśmiech dodaje pewności siebie oraz poprawia komfort i jakość życia. A taki efekt można uzyskać tylko posiadając zdrowe i mocne zęby. Konieczne są więc odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Jak często, zatem, należy odwiedzać gabinet dentystyczny?

 

Stomatolog i osoba dorosła 

Najczęściej popełnianym błędem wśród osób dorosłych jest umawianie wizyty w gabinecie dentystycznym, tylko w sytuacji kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego lub pojawiają się dolegliwości bólowe. Chcąc jednak uniknąć przykrych sytuacji lub poważnych schorzeń zębów, należy udawać się tam znacznie częściej. Według specjalistów z Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe, standardowych przeglądów jamy ustnej należy dokonywać co pół roku. Jeszcze częściej powinny pojawiać się u stomatologa osoby z podwyższonym ryzykiem chorób zębów, czyli m.in. kobiety ciężarne, osoby palące papierosy lub nadmiernie spożywające alkohol oraz cierpiące na cukrzycę. Wówczas wizyty mogą być konieczne nawet co 3-4 miesiące.

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

Dbanie o zęby mleczne dziecka jest tak samo ważne jak w przypadku uzębienia stałego. Odwiedziny stomatologa są też niezwykle istotnym elementem nauki prawidłowej higieny jamy ustnej pociech. Dzieci, które od najmłodszych lat (regularnie) wykonują przeglądy, rzadziej zmagają się z próchnicą czy też lękiem przed dentystą. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się po wyrośnięciu pierwszego zęba lub ukończeniu pierwszego roku życia (nawet jeśli maluch nie posiada wtedy jeszcze zębów). Kolejne wizyty należy zaś umawiać z czteromiesięczną częstotliwością - w takim odstępie czasu próchnica nie zdąży narobić zbyt dużych szkód. Warto także wiedzieć, że o higienie jamy ustnej u dzieci trzeba pamiętać od samych narodzin. Wystarczy przecierać gazikiem nasączonym wodą dziąsła po każdym posiłku, żeby ochronić maluszka przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Zabiegi higienizacyjne u stomatologa

W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się nie tylko przeglądy oraz leczy zęby, ale także wykonuje zabiegi higienizacyjne. Są one niezwykle ważne dla profilaktyki schorzeń całej jamy ustnej. Jak często warto je przeprowadzać? Nie istnieją tu sztywne granice, wszystko zależy bowiem od stanu uzębienia oraz stosowanych metod dbania o zęby. Decyzję o konieczności wykonania danego zabiegu zawsze podejmuje stomatolog. W przypadku skalingu (usuwania kamienia) oraz piaskowania najczęściej jest to ok. 6 miesięcy. I ponownie: osoby uzależnione od alkoholu lub nikotyny powinny zgłaszać się na zabiegi częściej. Z wzmacniającej zęby fluoryzacji można z kolei skorzystać co 3 miesiące. Warto na stałe wpisać do swojego grafiku wizyty u dentysty, co pozwoli uniknąć dyskomfortu, bólu i strachu.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03