czwartek, 23 wrzesień 2021 17:41

Jak często do dentysty?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe pixabay

Piękny uśmiech dodaje pewności siebie oraz poprawia komfort i jakość życia. A taki efekt można uzyskać tylko posiadając zdrowe i mocne zęby. Konieczne są więc odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Jak często, zatem, należy odwiedzać gabinet dentystyczny?

 

Stomatolog i osoba dorosła 

Najczęściej popełnianym błędem wśród osób dorosłych jest umawianie wizyty w gabinecie dentystycznym, tylko w sytuacji kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego lub pojawiają się dolegliwości bólowe. Chcąc jednak uniknąć przykrych sytuacji lub poważnych schorzeń zębów, należy udawać się tam znacznie częściej. Według specjalistów z Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe, standardowych przeglądów jamy ustnej należy dokonywać co pół roku. Jeszcze częściej powinny pojawiać się u stomatologa osoby z podwyższonym ryzykiem chorób zębów, czyli m.in. kobiety ciężarne, osoby palące papierosy lub nadmiernie spożywające alkohol oraz cierpiące na cukrzycę. Wówczas wizyty mogą być konieczne nawet co 3-4 miesiące.

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

Dbanie o zęby mleczne dziecka jest tak samo ważne jak w przypadku uzębienia stałego. Odwiedziny stomatologa są też niezwykle istotnym elementem nauki prawidłowej higieny jamy ustnej pociech. Dzieci, które od najmłodszych lat (regularnie) wykonują przeglądy, rzadziej zmagają się z próchnicą czy też lękiem przed dentystą. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się po wyrośnięciu pierwszego zęba lub ukończeniu pierwszego roku życia (nawet jeśli maluch nie posiada wtedy jeszcze zębów). Kolejne wizyty należy zaś umawiać z czteromiesięczną częstotliwością - w takim odstępie czasu próchnica nie zdąży narobić zbyt dużych szkód. Warto także wiedzieć, że o higienie jamy ustnej u dzieci trzeba pamiętać od samych narodzin. Wystarczy przecierać gazikiem nasączonym wodą dziąsła po każdym posiłku, żeby ochronić maluszka przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Zabiegi higienizacyjne u stomatologa

W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się nie tylko przeglądy oraz leczy zęby, ale także wykonuje zabiegi higienizacyjne. Są one niezwykle ważne dla profilaktyki schorzeń całej jamy ustnej. Jak często warto je przeprowadzać? Nie istnieją tu sztywne granice, wszystko zależy bowiem od stanu uzębienia oraz stosowanych metod dbania o zęby. Decyzję o konieczności wykonania danego zabiegu zawsze podejmuje stomatolog. W przypadku skalingu (usuwania kamienia) oraz piaskowania najczęściej jest to ok. 6 miesięcy. I ponownie: osoby uzależnione od alkoholu lub nikotyny powinny zgłaszać się na zabiegi częściej. Z wzmacniającej zęby fluoryzacji można z kolei skorzystać co 3 miesiące. Warto na stałe wpisać do swojego grafiku wizyty u dentysty, co pozwoli uniknąć dyskomfortu, bólu i strachu.

 • Gdzie wykonać zabieg HIFU w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg HIFU w Warszawie?

  Zabieg HIFU to jeden z najgłębiej działających zabiegów na rynku kosmetologicznym. Zabieg pozwala dotrzeć do głębokich warstw skóry właściwej dzięki zastosowaniu technologii bazującej na energii ultradźwiękowej.

  Written on wtorek, 26 październik 2021 09:39
 • Dripper do kawy – pyszna kawa bez ekspresu
  Dripper do kawy – pyszna kawa bez ekspresu

  Kawa jest napojem, który uwielbiamy. Około 76% Polaków codziennie sięga po filiżankę kawy – najczęściej oczywiście rano.

  Written on wtorek, 26 październik 2021 09:26
 • Kurtka jesienna - jaką najlepiej wybrać?
  Kurtka jesienna - jaką najlepiej wybrać?

  Jesień to pora roku, która wzbudza sprzeczne emocje. Jedni ją kochają, drudzy podchodzą do niej w dystansem oraz rezerwą. Niezależnie do której grupy należysz, bez wątpienia kurtka jesienna to element garderoby, niezbędny podczas wykonywania codziennych obowiązków lub spacerów w złoto-czerwonej scenerii. 

  Written on wtorek, 26 październik 2021 09:17
 • Zalando Lounge – promocje i rabaty. Dlaczego klub zakupowy jest tak popularny?
  Zalando Lounge – promocje i rabaty. Dlaczego klub zakupowy jest tak popularny?

  Zalando – jeden z większych sklepów internetowych odzieżowych w Europie – jest znaną witryną. Nawet osoby, które niekoniecznie odnajdują się w świecie zakupowym, kojarzą tę nazwę.

  Written on piątek, 15 październik 2021 16:04
 • Depilacja laserowa bikini: dlaczego epilacja to dobry pomysł?
  Depilacja laserowa bikini: dlaczego epilacja to dobry pomysł?

  Depilacja laserowa to najskuteczniejsza metoda usuwania niechcianego owłosienia, a co najważniejsze – trwały sposób na depilację wrażliwych okolic bikini.

  Written on poniedziałek, 04 październik 2021 09:52