Stomatolog i osoba dorosła
Najczęściej popełnianym błędem wśród osób dorosłych jest umawianie wizyty w gabinecie dentystycznym, tylko w sytuacji kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego lub pojawiają się dolegliwości bólowe. Chcąc jednak uniknąć przykrych sytuacji lub poważnych schorzeń zębów, należy udawać się tam znacznie częściej. Według specjalistów z Dental Cresco - Stomatolog Warszawa Praga Południe, standardowych przeglądów jamy ustnej należy dokonywać co pół roku. Jeszcze częściej powinny pojawiać się u stomatologa osoby z podwyższonym ryzykiem chorób zębów, czyli m.in. kobiety ciężarne, osoby palące papierosy lub nadmiernie spożywające alkohol oraz cierpiące na cukrzycę. Wówczas wizyty mogą być konieczne nawet co 3-4 miesiące.
Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?
Dbanie o zęby mleczne dziecka jest tak samo ważne jak w przypadku uzębienia stałego. Odwiedziny stomatologa są też niezwykle istotnym elementem nauki prawidłowej higieny jamy ustnej pociech. Dzieci, które od najmłodszych lat (regularnie) wykonują przeglądy, rzadziej zmagają się z próchnicą czy też lękiem przed dentystą. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się po wyrośnięciu pierwszego zęba lub ukończeniu pierwszego roku życia (nawet jeśli maluch nie posiada wtedy jeszcze zębów). Kolejne wizyty należy zaś umawiać z czteromiesięczną częstotliwością - w takim odstępie czasu próchnica nie zdąży narobić zbyt dużych szkód. Warto także wiedzieć, że o higienie jamy ustnej u dzieci trzeba pamiętać od samych narodzin. Wystarczy przecierać gazikiem nasączonym wodą dziąsła po każdym posiłku, żeby ochronić maluszka przed próchnicą i chorobami dziąseł.
Zabiegi higienizacyjne u stomatologa
W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się nie tylko przeglądy oraz leczy zęby, ale także wykonuje zabiegi higienizacyjne. Są one niezwykle ważne dla profilaktyki schorzeń całej jamy ustnej. Jak często warto je przeprowadzać? Nie istnieją tu sztywne granice, wszystko zależy bowiem od stanu uzębienia oraz stosowanych metod dbania o zęby. Decyzję o konieczności wykonania danego zabiegu zawsze podejmuje stomatolog. W przypadku skalingu (usuwania kamienia) oraz piaskowania najczęściej jest to ok. 6 miesięcy. I ponownie: osoby uzależnione od alkoholu lub nikotyny powinny zgłaszać się na zabiegi częściej. Z wzmacniającej zęby fluoryzacji można z kolei skorzystać co 3 miesiące. Warto na stałe wpisać do swojego grafiku wizyty u dentysty, co pozwoli uniknąć dyskomfortu, bólu i strachu.