czwartek, 23 grudzień 2021 09:05

Niedowaga - kwestia wyglądu czy problem zdrowotny?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
BMI BMI pixabay

Czy jesteś jedną z tych osób, które zawsze były bardzo szczupłe, a inni im zazdrościli? A może niedawno schudłeś i słyszysz związane z tym komplementy?

Niestety, choć wiele osób uznaje spadek wagi za pozytywną zmianę, może on świadczyć o licznych problemach zdrowotnych. Z kolei przewlekła niedowaga tak samo, jak nadwaga może prowadzić do poważnych chorób. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy niedowaga jest Twoim problemem.

BMI — jak sprawdzić, czy mam niedowagę?

Większość z nas ma swobodny dostęp do wagi łazienkowej i bez problemu może kontrolować swoją masę ciała. Skąd wiedzieć, czy jest ona prawidłowa? Na szczęście, dzięki statystykowi Adolfowi Queteleta możemy bez problemu zweryfikować to sami. To on już 200 lat temu wynalazł wzór na wskaźnik BMI, czyli Indeks Masy Ciała (ang. Body Mass Index). Do jego wyliczenia potrzebujesz jedynie swojego wzrostu i aktualnej wagi. Następnie dane podstaw pod poniższy wzór:

BMI = masa/wzrost2

Uwagi

Pamiętaj, żeby masę zawsze podawać w kilogramach, a wzrost w metrach (zamiast 160 cm podstaw do wzoru 1,6 m)

Wskaźnik BMI dotyczy jedynie wzrostu i masy ciała, nie bierze pod uwagę zawartości tkanki tłuszczowej, kości, mięśni i wody w organizmie.

Indeks został opracowany jedynie dla osób dorosłych, w przypadku dzieci należy korzystać z siatki centylowej.

Gdy uzyskałeś już wynik, porównaj go z wartościami poniżej:

< 16,0 wygłodzenie;

16,0–16,9  wychudzenie;

17,0–18,4 niedowaga.

Jeżeli znajdujesz się w którymś z tych przedziałów to oznaka tego, że Twoja waga jest zbyt niska i powinieneś przyjrzeć się swojej diecie.

Ile powinienem jeść, żeby przytyć?

Dla wielu osób, które nie mierzyły się z problemem, jakim jest zbyt niska masa ciała, wydaje się to łatwe. Przecież wystarczy jeść to, na co masz ochotę. Niestety, w praktyce tak to nie działa, a część osób, które z natury są bardzo aktywne, ma wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Na szczęście dość łatwo wyliczysz je z poniższych wzorów.

Zacznij od podstaw — PPM

PPM to Podstawowa Przemiana Materii, czyli niezbędne minimum, jakiego Twój organizm potrzebuje do utrzymania wszystkich funkcji życiowych takich jak np., oddychanie czy bicie serca. Tutaj podobnie jak w poprzednim wzorze wystarczy znać swój wzrost i aktualną wagę. Przejdźmy do kalkulacji:

PPM (kobiety) = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])

PPM (mężczyźni) = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

CPM — nasze minimum kaloryczne

CPM to Całkowita Przemiana Materii, poza utrzymaniem naszego organizmu przy życiu uwzględnia kalorie potrzebne do wszystkich aktywności, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, jakie wykonujemy.

https://bmi22.pl/art/6/zapotrzebowanie-kaloryczne-co-warto-wiedziec

Do wyliczenia naszego CPM niezbędne będzie dobranie odpowiedniego współczynnika aktywności fizycznej. Pomoże Ci w tym lista zamieszczona poniżej:

 • 1,2 – 1,3 – dla pacjenta chorego, leżącego;
 • 1,6 – dla umiarkowanej aktywności fizycznej;
 • 1,75 – aktywny tryb życia;
 • 2 – bardzo aktywny tryb życia;
 • 2,2-2,4 – wyczynowe uprawianie sportu.

Gdy wybierzesz swój współczynnik, wystarczy, że pomnożysz swoje PPM przez współczynnik aktywności fizycznej. Uzyskany wynik jest Twoim CPM, czyli minimalną ilością kalorii, które powinieneś spożywać każdego dnia.

Jak zdrowo przytyć?

Przede wszystkim nie powinieneś popadać w skrajności. Zbyt szybkie przybieranie na wadze jest niebezpieczne dla zdrowia i niesie za sobą ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady, którymi powinieneś kierować się, chcąc zwiększyć swoją masę ciała:

 • Wybierz się do swojego lekarza rodzinnego, by mieć pewność, że Twoja nadwaga nie jest spowodowana chorobą rozwijającą się w Twoim organizmie.
 • Zacznij od wyznaczenia dziennego limitu kalorii i się go trzymaj. Do swojego CPM dodaj 200-300 kalorii, żeby stworzyć dodatni bilans kaloryczny.
 • Dokładnie waż wszystkie produkty. Mierzenie „na oko” niestety się nie sprawdzi i może utrudnić proces wracania do odpowiedniej wagi.
 • Jedz zdrowe produkty. Duża ilość energii z pożywienia może sprawić, że będziemy chcieli zacząć żywić się w fast foodach i kawiarniach. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Najlepszym sposobem na przyjęcie dużej ilości kalorii będą koktajle, orzechy i suszone owoce.
 • Nie odmawiaj sobie aktywności fizycznej! Ruch jest zdrowy i nie warto go ograniczać. Po prostu pamiętaj, by po każdych ćwiczeniach nagrodzić się sytym posiłkiem.
 • Zwiększ ilość posiłków. O wiele łatwiej będzie zjeść 5-6 małych posiłków niż 2 ogromne dania.
 • Nie pij przed posiłkiem - napełniony żołądek będzie miał problem z przyjęciem całego posiłku.

Pamiętaj, że niedożywienie jest gorsze w skutkach niż nadwaga. Jeżeli Twoje parametry wskazują na znaczącą niedowagę lub wychudzenie, poradź się lekarza. Więcej możesz przeczytać to: https://bmi22.pl/art/1/konsultacje-lekarskie

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54