piątek, 11 luty 2022 19:37

Kiedy stosować lek z biotyną?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Biotyna jako lek Biotyna jako lek Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Osoby skarżące się na wypadanie włosów, zwykle słyszą, że powinny zażywać preparaty z biotyną, ponieważ ta substancja dobrze wpływa na kondycję włosów. W jakich jeszcze sytuacja warto przyjmować lek z biotyną?

 

Wiele osób słyszało, że biotyna korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci. Dlatego biotyna w tabletkach jest chętnie stosowana przez osoby, które chcą zadbać o swój wygląd. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie jest ta substancja i jakie mogą być oznaki niedoboru biotyny. O czym musisz wiedzieć, zanim wybierzesz lek na włosy z biotyną?

Czym jest biotyna?

Biotyna, inaczej witamina B7 lub H, należy do witamin z grupy B. Bierze ona udział w syntezie aminokwasów, kwasów tłuszczowych i cukrów. Choć jest powszechnie znana jako witamina mająca wpływ na stan skóry, włosów i paznokci, biotyna wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki zawartości cząsteczek siarki, które biorą udział w budowie keratyny, świetnie wpływa na stan włosów i paznokci. Warto też pamiętać, że biotyna może opóźniać proces siwienia włosów. Z kolei obecność witaminy B7 w komórkach sprawia, że skóra jest mocna i odporna na uszkodzenia. Biotyna pomaga też w przypadku problemów z trądzikiem i nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. 

Biotyna wpływa nie tylko na wygląd, ale też na prawidłową pracę całego organizmu. Stabilizuje poziom glukozy, przyspiesza przemianę materii, wzmacnia też pracę tarczycy i trzustki. Razem z witaminą K pełni ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi. Pozwala też zapobiegać drętwieniu kończyn i skurczom. Biotyna wpływa też pozytywnie na stan psychiczny. Szczególnie istotna jest w sytuacjach stresowych, ponieważ wtedy wzrasta zapotrzebowanie na witaminę B7.

Kiedy stosować lek z biotyną?

Piękne włosy i gładka cera to marzenie wielu osób, a w osiągnięciu takich efektów niezastąpiona jest biotyna. Znajdziemy ją w takich produktach spożywczych jak: podroby, drożdże, soja, soczewica i żółtko jaja. W niewielkich ilościach występuje też w nabiale, rybach i niektórych warzywach. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania warto jednak przyjmować preparaty z biotyną w tabletkach. Biotyna jako lek dobrze się sprawdza w wielu sytuacjach. Jest pomocna między innymi po zakończonej antybiotykoterapii. Powinny też po nią sięgnąć osoby, które chciałyby poprawić stan swoich włosów, paznokci i skóry. Wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu włosów i paznokci, stany zapalne skóry – jeśli zmagasz się z tymi problemami, biotyna może pomóc. Wcześniej warto jednak skonsultować się z lekarzem i zrobić niezbędne badania, aby wykluczyć inne przyczyny występujących dolegliwości.

Co może świadczyć o niedoborze biotyny?

Niedobory biotyny nie występują często, jednak kiedy to nastąpi, zwykle wiąże się z dokuczliwymi objawami. Dotyczą one nie tylko wyglądu skóry i włosów, ale też samopoczucia. Wśród objawów niedoboru biotyny są m.in.:

  • senność, 
  • chroniczne zmęczenie,
  • apatia,
  • stany lękowe,
  • drętwienie dłoni,
  • wypadające włosy,
  • rozdwajające się paznokcie,
  • zmiany skórne (trądzik, łojotok, łupież, łuszczenie się skóry).

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy wykonać badanie laboratoryjne, aby sprawdzić poziom witaminy H w organizmie. Mimo nieprzyjemnych dolegliwości po zastosowaniu leku z biotyną już po kilku dniach można zauważyć efekty. Warto pamiętać, że przyjmowanie biotyny może wpływać na wyniki niektórych badań, między innymi tarczycowych. Dlatego zaleca się, aby przed wykonaniem planowanych badań laboratoryjnych odstawić preparaty z biotyną, na kilka dni przed badaniem.

  • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
    Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

    Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

    Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
  • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
  • Czerwona bransoletka
    Czerwona bransoletka

    Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
  • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
    Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

    Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

    Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
  • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
    Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

    Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

    Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54