poniedziałek, 17 maj 2021 07:54

Jak często można robić badanie densytometryczne kości?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
densytometria kości densytometria kości pixabay

Badanie densytometryczne pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości, której obniżenie to jeden z czynników determinujących diagnostykę osteoporozy.

Choroba ta często nie daje żadnych objawów, aż do wystąpienia nagłego złamania po stosunkowo niedużym urazie. Densytometria jest badaniem bezpiecznym i bezinwazyjnym. Jaka jest zalecana częstotliwość jego przeprowadzania?

Kiedy należy wykonać badanie gęstości kości?

Densytometrię wykonuje się przede wszystkim u osób ze złamaniami osteoporotycznymi kości, np. szyjki kości udowej. Badanie to należy przeprowadzać także w przypadku występowania chorób i stanów, które wynikają bezpośrednio z niskiej lub utraconej masy kostnej. Dotyczy to bardzo wielu pacjentów, np. z predyspozycjami genetycznymi, niedoborami pokarmowymi czy niedoborami hormonalnymi.

Badanie gęstości kości przeprowadza się u kobiet po menopauzie, a także u osób z chorobami nerek, chorobami reumatycznymi czy chorobami układu pokarmowego. Densytometria zalecana jest w przypadku przyjmowania niektórych leków, a także celem monitorowania skuteczności leczenia preparatami zwiększającymi gęstość mineralną kości (czytaj więcej w artykule: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/)

Jak przebiega densytometria?

Badanie gęstości kości nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta i jest stosunkowo krótkie, ponieważ trwa około 15 minut. Obecnie najczęściej stosuje się metodę dwuwiązkowej absorbcjometrii rentgeneowskiej, w której wykorzystywana jest niewielka dawka promieniowania rentgenowskiego. Promienie X naświetlają wybrany obszar szkieletu, zwykle w jednej z trzech okolic.

Najczęściej pomiary dotyczą bliższego odcinka kości udowej lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a w przypadku braku innej możliwości - kości przedramienia. Naświetlanie całego szkieletu przeprowadza się rzadziej, zwykle u dzieci. Po dokonaniu pomiaru pochłoniętej wiązki i odpowiednim przekształceniu, wynik badania przedstawiany jest jako gęstość powierzchniowa kości. Densytometria radziej przeprowadza się także metodą ultradźwiękową lub poprzez tomografię ultradźwiękową.

Jaka częstotliwość badania gęstości kości jest optymalna?

Jeżeli wyniki badań są prawidłowe i osteoporoza nie została potwierdzona, zaleca się wykonywanie densytometrii co dwa lata. W przypadku rozpoznania odstępstw od normy, terminy kolejnych badań powinien ustalić lekarz prowadzący. Nie istnieją przeciwwskazania do częstszego przeprowadzania densytometrii, jednak demineralizacja kości postępuje stopniowo i zwykle nie ma potrzeby powtarzania tej procedury w krótkich odstępach czasu.

U mężczyzn po 60. roku życia i kobiet po 50. roku życia, a także innych osób z czynnikami ryzykami złamań osteoporotycznych, częstotliwość może być większa. Kolejne badania densytometryczne powinny być jednak wykonywane na tym samym aparacie, ponieważ zwiększa do pewność powtarzalności wyników.

  • Policjanci zatrzymali dwie osoby z dużą ilością narkotyków
    Policjanci zatrzymali dwie osoby z dużą ilością narkotyków

    Funkcjonariusze z Bemowa, dokonali zatrzymania dwójki młodych osób podejrzanych o posiadanie znacznych ilości substancji odurzających. W wyniku przeprowadzonej interwencji, ujawniono szeroki asortyment narkotyków. Oboje zatrzymani, zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola.

    Napisano piątek, 22 listopad 2024 10:33
  • Kierowca taksówki w Warszawie oskarżony o gwałt!
    Kierowca taksówki w Warszawie oskarżony o gwałt!

    Do poważnego przestępstwa doszło w nocy z 17 na 18 listopada na Białołęce w Warszawie. Kierowca taksówki, zamówionej przez popularną aplikację, został aresztowany pod zarzutem zgwałcenia 30-letniej kobiety. Podejrzany, 42-letni obywatel Gruzji, miał wykorzystać stan bezradności ofiary, która znajdowała się pod wpływem leków i alkoholu.

    Napisano czwartek, 21 listopad 2024 10:45
  • Zakupy spożywcze – wygoda i jakość na wyciągnięcie ręki
    Zakupy spożywcze – wygoda i jakość na wyciągnięcie ręki

    Zakupy spożywcze stały się nieodłącznym elementem codzienności, a dzięki rozwojowi technologii możemy teraz cieszyć się nimi w jeszcze bardziej komfortowy sposób. Internetowe sklepy spożywcze, takie jak E.Leclerc Warszawa, oferują wygodne rozwiązania, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Jakie korzyści płyną z zakupów online i dlaczego warto wybrać delikatesy internetowe?

    Napisano środa, 20 listopad 2024 18:50
  • Przyjaciele Kawy i Sage w Warszawie - nowy wymiar kawowego doświadczenia
    Przyjaciele Kawy i Sage w Warszawie - nowy wymiar kawowego doświadczenia

    Na mapie warszawskich smakoszy pojawiło się wyjątkowe miejsce, które z pewnością przyciągnie również uwagę prawdziwych koneserów kawy i entuzjastów nowoczesnych technologii. Specjalistyczny sklep Przyjaciele Kawy, znany z pasji do najwyższej jakości ziaren oraz zaawansowanego sprzętu do parzenia, rozpoczął współpracę z marką Sage, producentem prestiżowych ekspresów, cieszących się uznaniem na całym świecie.

    Napisano środa, 20 listopad 2024 11:53
  • Kolejarze organizują protest w Warszawie
    Kolejarze organizują protest w Warszawie

    Dziś w Warszawie,  odbędzie się protest Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych, który zwróci uwagę na kwestie bezpieczeństwa, konkurencyjności oraz przyszłości polskiego transportu kolejowego. Protest ma miejsce przed Ministerstwem Infrastruktury i potrwa do 13:30.

    Napisano środa, 20 listopad 2024 09:46