poniedziałek, 17 maj 2021 07:54

Jak często można robić badanie densytometryczne kości?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
densytometria kości densytometria kości pixabay

Badanie densytometryczne pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości, której obniżenie to jeden z czynników determinujących diagnostykę osteoporozy.

Choroba ta często nie daje żadnych objawów, aż do wystąpienia nagłego złamania po stosunkowo niedużym urazie. Densytometria jest badaniem bezpiecznym i bezinwazyjnym. Jaka jest zalecana częstotliwość jego przeprowadzania?

Kiedy należy wykonać badanie gęstości kości?

Densytometrię wykonuje się przede wszystkim u osób ze złamaniami osteoporotycznymi kości, np. szyjki kości udowej. Badanie to należy przeprowadzać także w przypadku występowania chorób i stanów, które wynikają bezpośrednio z niskiej lub utraconej masy kostnej. Dotyczy to bardzo wielu pacjentów, np. z predyspozycjami genetycznymi, niedoborami pokarmowymi czy niedoborami hormonalnymi.

Badanie gęstości kości przeprowadza się u kobiet po menopauzie, a także u osób z chorobami nerek, chorobami reumatycznymi czy chorobami układu pokarmowego. Densytometria zalecana jest w przypadku przyjmowania niektórych leków, a także celem monitorowania skuteczności leczenia preparatami zwiększającymi gęstość mineralną kości (czytaj więcej w artykule: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/)

Jak przebiega densytometria?

Badanie gęstości kości nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta i jest stosunkowo krótkie, ponieważ trwa około 15 minut. Obecnie najczęściej stosuje się metodę dwuwiązkowej absorbcjometrii rentgeneowskiej, w której wykorzystywana jest niewielka dawka promieniowania rentgenowskiego. Promienie X naświetlają wybrany obszar szkieletu, zwykle w jednej z trzech okolic.

Najczęściej pomiary dotyczą bliższego odcinka kości udowej lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a w przypadku braku innej możliwości - kości przedramienia. Naświetlanie całego szkieletu przeprowadza się rzadziej, zwykle u dzieci. Po dokonaniu pomiaru pochłoniętej wiązki i odpowiednim przekształceniu, wynik badania przedstawiany jest jako gęstość powierzchniowa kości. Densytometria radziej przeprowadza się także metodą ultradźwiękową lub poprzez tomografię ultradźwiękową.

Jaka częstotliwość badania gęstości kości jest optymalna?

Jeżeli wyniki badań są prawidłowe i osteoporoza nie została potwierdzona, zaleca się wykonywanie densytometrii co dwa lata. W przypadku rozpoznania odstępstw od normy, terminy kolejnych badań powinien ustalić lekarz prowadzący. Nie istnieją przeciwwskazania do częstszego przeprowadzania densytometrii, jednak demineralizacja kości postępuje stopniowo i zwykle nie ma potrzeby powtarzania tej procedury w krótkich odstępach czasu.

U mężczyzn po 60. roku życia i kobiet po 50. roku życia, a także innych osób z czynnikami ryzykami złamań osteoporotycznych, częstotliwość może być większa. Kolejne badania densytometryczne powinny być jednak wykonywane na tym samym aparacie, ponieważ zwiększa do pewność powtarzalności wyników.

  • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
    Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

    Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

    Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
  • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

    Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
  • Czerwona bransoletka
    Czerwona bransoletka

    Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

    Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
  • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
    Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

    Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

    Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
  • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
    Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

    Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

    Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54