czwartek, 27 maj 2021 18:15

Zaplanuj remont pozytywnie!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Aziralili Agnieszka Dirks Aziralili Agnieszka Dirks

Co powinno skłonić nas do podjęcia decyzji o remoncie? Czy tylko chęć odświeżenia farby, czy może zmiana kolorów w pomieszczeniach? Zdaniem Aziralili Agnieszki Dirks – ekspertki Pozytywnych Przestrzeni Pro i Sztuki Pozytywnej chodzi o „coś” więcej.

Podstawowym czynnikiem, który powinien na nas wpłynąć żebyśmy się zdecydowali na remont jest nasze samopoczucie i stan zdrowia. Ten aspekt jest niezwykle istotny w dobie pandemii.

Dlaczego najlepszym czasem na przeprowadzenie remontu jest okres wiosenno–letni?

Miesiące wiosenno-letnie są najlepsze ze względów zdrowotnych. Jest ciepło i jesteśmy po sezonie zamknięcia, więc możemy zrobić taką małą retrospekcję. Warto zadać sobie pytania - jak się czuliśmy w tych pomieszczeniach? Co nam przeszkadzało, a co denerwowało i rozpraszało? Z kolei, z drugiej strony, robiąc jakikolwiek remont tj. malowanie, czyszczenie, czy większe działania związane z chemicznymi preparatami w okresie ciepłym można, to wszystko szybciej wywietrzyć. Jest to niezwykle istotne i wskazane dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlaczego? Wówczas ta szkodliwość, toksyczność przeróżnych substancji spada. Oddychamy czystszym powietrzem.

Od czego najlepiej zacząć remont? Czy samemu można zrobić analizę wyjściową planu remontu?

To jest bardzo dobre pytanie, ponieważ czasem chcielibyśmy coś zmienić, jednak często ciężko sprecyzować co to miałoby być. Zawsze podpowiadam swoim klientom, że wtedy najlepiej wsłuchać się w siebie. Zastanowić się, jakie odczucia mieliśmy w danym pomieszczeniu, co nas drażniło w danym miejscu lub, gdzie występował największy dyskomfort. Może to były kolory na ścianach bądź niewygodna kanapa. Czynników może być wiele. Najlepiej, jeśli przyjrzymy się poszczególnym strefom naszego domu. W którym pomieszczeniu czujemy się niekomfortowo? Który pokój nas przytłacza? Gdzie znajduje się miejsce największego dyskomfortu psychicznego lub fizycznego? Taką analizę najlepiej  jest zrobić z drugą osobą, ekspertem, który doradzi i pomoże w ocenieniu strefy, która wymaga natychmiastowej interwencji.

Jakie przyjąć kolejne etapy realizacji remontu?

Kiedy już wiemy, która strefa jest dla nas najbardziej dyskomfortowa, zastanówmy się, co w tym pomieszczeniu nam nie pasuje. Być może są to kolory, ustawienie mebli czy tkaniny tekstyliów.  Kolejnym etapem jest zrobienie planu związanego z naszym aktualnym budżetem. Zastanówmy się, czy całe pomieszczenie wymaga zmiany od podstaw, czy wystarczy nam tylko odświeżenie koloru ścian, być może wymiana wyłącznie mebli. Obecnie panuje trend nadawania przedmiotom tzw. „drugiego życia”. Być może nasze meble wymagają jedynie odświeżenia, a budżet możemy spożytkować na inne inwestycje. Wykonanie kosztorysu i zastanowienie się nad przestrzenią czasową, kiedy zaczniemy robić remont jest równie ważne.

Na czym się skoncentrować jeśli w danym momencie nie mamy budżetu na wszystkie nasze planowane zmiany?

W przypadku miejsca zamieszkania najważniejsze jest nasze zdrowie. Chodzi o to, że przestrzeń, w której przebywamy i spędzamy większość życia musi być takim bezpiecznym gniazdem. Cieszę się, że w Polsce wzrasta świadomość w tej kwestii. Coraz częściej, zdajemy sobie sprawę z tego, że „jesteśmy tym, gdzie przebywamy”. Ważne, aby w tym naszym gniazdku organizm mógł się regenerować, odpoczywać i nabierać sił. Dlatego, od zawsze powtarzam - zacznijmy od zdrowia. Jeśli dobrze funkcjonujemy w przestrzeni dziennej, to skupmy się na przestrzeni nocnej. Niezmiernie ważny jest materac lub łóżko, na którym śpimy. To w łóżku spędzamy połowę naszego życia, to jest nasz naturalny cykl życia. A jedną z najważniejszych rzeczy jest, to by nie spać na materacu, który jest toksyczny, stary, nie będzie miał sprężyn, które uwierają. Podstawową rzeczą jest się zdrowo i dobrze wyspać ponieważ w nocy organizm sam wchodzi w fazę regeneracji i musimy mu dać możliwość, by go wtedy nie truć. Więc jeśli nie mamy dużego budżetu, to skupmy się na miejscu do spania, żeby dawało nam odpowiednio zdrowy wypoczynek.

A co najlepiej zrobić po zakończeniu remontu?

Kiedy już skończymy remont w naszym mieszkaniu tak naprawdę najlepiej jest wyjechać. Zostawić mieszkanie chociaż na jeden, dwa dni, przewietrzyć je. Jeśli pozwolimy nowym produktom się wywietrzyć, to toksyczność w pomieszczeniu również się zmniejszy.

 • Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?
  Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?

  Przeprowadzka może doprowadzić do wielu problemów i trudności zwłaszcza wtedy, kiedy nie masz doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Co zrobić aby przebiegła szybko i sprawnie?

  Written on czwartek, 20 styczeń 2022 17:44
 • Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?
  Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?

  Rozkloszowane spódnice pozostają w modzie już od kilku sezonów i nic nie zapowiada zmiany w tym temacie. To jeden z ulubionych fasonów, noszony przez kobiety niezależnie od pory roku. Świetnie wyglądają latem z lekkimi bluzeczkami i zimą, w połączeniu z golfami. Jak nosić rozkloszowane spódnice?

  Written on środa, 19 styczeń 2022 12:59
 • Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!
  Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!

  Botki, czy to białe, czy czarne, koniecznie muszą znaleźć się w damskiej szafie, choćby w pojedynczym egzemplarzu. To ponadczasowe obuwie, które pasuje do wielu stylizacji.  Możesz znaleźć zarówno modele basicowe, jak i z modnymi detalami, aplikacjami i zdobieniami. Podpowiadamy, do jakich ubrań najlepiej je nosić i z czym warto zestawić.

  Written on wtorek, 18 styczeń 2022 10:39
 • Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?
  Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

  Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

  Written on środa, 12 styczeń 2022 10:20
 • Do czego służą gadżety reklamowe?
  Do czego służą gadżety reklamowe?

  Odpowiednio użyte gadżety reklamowe potrafią przynieść wiele korzyści firmie. Kiedy ich używać? Jak wdrożyć artykuły promocyjne, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy? Co będzie odpowiednim artykułem promocyjnym i kiedy je podarować potencjalnym klientom?

  Written on poniedziałek, 10 styczeń 2022 10:20