czwartek, 27 maj 2021 18:15

Zaplanuj remont pozytywnie!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Aziralili Agnieszka Dirks Aziralili Agnieszka Dirks

Co powinno skłonić nas do podjęcia decyzji o remoncie? Czy tylko chęć odświeżenia farby, czy może zmiana kolorów w pomieszczeniach? Zdaniem Aziralili Agnieszki Dirks – ekspertki Pozytywnych Przestrzeni Pro i Sztuki Pozytywnej chodzi o „coś” więcej.

Podstawowym czynnikiem, który powinien na nas wpłynąć żebyśmy się zdecydowali na remont jest nasze samopoczucie i stan zdrowia. Ten aspekt jest niezwykle istotny w dobie pandemii.

Dlaczego najlepszym czasem na przeprowadzenie remontu jest okres wiosenno–letni?

Miesiące wiosenno-letnie są najlepsze ze względów zdrowotnych. Jest ciepło i jesteśmy po sezonie zamknięcia, więc możemy zrobić taką małą retrospekcję. Warto zadać sobie pytania - jak się czuliśmy w tych pomieszczeniach? Co nam przeszkadzało, a co denerwowało i rozpraszało? Z kolei, z drugiej strony, robiąc jakikolwiek remont tj. malowanie, czyszczenie, czy większe działania związane z chemicznymi preparatami w okresie ciepłym można, to wszystko szybciej wywietrzyć. Jest to niezwykle istotne i wskazane dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlaczego? Wówczas ta szkodliwość, toksyczność przeróżnych substancji spada. Oddychamy czystszym powietrzem.

Od czego najlepiej zacząć remont? Czy samemu można zrobić analizę wyjściową planu remontu?

To jest bardzo dobre pytanie, ponieważ czasem chcielibyśmy coś zmienić, jednak często ciężko sprecyzować co to miałoby być. Zawsze podpowiadam swoim klientom, że wtedy najlepiej wsłuchać się w siebie. Zastanowić się, jakie odczucia mieliśmy w danym pomieszczeniu, co nas drażniło w danym miejscu lub, gdzie występował największy dyskomfort. Może to były kolory na ścianach bądź niewygodna kanapa. Czynników może być wiele. Najlepiej, jeśli przyjrzymy się poszczególnym strefom naszego domu. W którym pomieszczeniu czujemy się niekomfortowo? Który pokój nas przytłacza? Gdzie znajduje się miejsce największego dyskomfortu psychicznego lub fizycznego? Taką analizę najlepiej  jest zrobić z drugą osobą, ekspertem, który doradzi i pomoże w ocenieniu strefy, która wymaga natychmiastowej interwencji.

Jakie przyjąć kolejne etapy realizacji remontu?

Kiedy już wiemy, która strefa jest dla nas najbardziej dyskomfortowa, zastanówmy się, co w tym pomieszczeniu nam nie pasuje. Być może są to kolory, ustawienie mebli czy tkaniny tekstyliów.  Kolejnym etapem jest zrobienie planu związanego z naszym aktualnym budżetem. Zastanówmy się, czy całe pomieszczenie wymaga zmiany od podstaw, czy wystarczy nam tylko odświeżenie koloru ścian, być może wymiana wyłącznie mebli. Obecnie panuje trend nadawania przedmiotom tzw. „drugiego życia”. Być może nasze meble wymagają jedynie odświeżenia, a budżet możemy spożytkować na inne inwestycje. Wykonanie kosztorysu i zastanowienie się nad przestrzenią czasową, kiedy zaczniemy robić remont jest równie ważne.

Na czym się skoncentrować jeśli w danym momencie nie mamy budżetu na wszystkie nasze planowane zmiany?

W przypadku miejsca zamieszkania najważniejsze jest nasze zdrowie. Chodzi o to, że przestrzeń, w której przebywamy i spędzamy większość życia musi być takim bezpiecznym gniazdem. Cieszę się, że w Polsce wzrasta świadomość w tej kwestii. Coraz częściej, zdajemy sobie sprawę z tego, że „jesteśmy tym, gdzie przebywamy”. Ważne, aby w tym naszym gniazdku organizm mógł się regenerować, odpoczywać i nabierać sił. Dlatego, od zawsze powtarzam - zacznijmy od zdrowia. Jeśli dobrze funkcjonujemy w przestrzeni dziennej, to skupmy się na przestrzeni nocnej. Niezmiernie ważny jest materac lub łóżko, na którym śpimy. To w łóżku spędzamy połowę naszego życia, to jest nasz naturalny cykl życia. A jedną z najważniejszych rzeczy jest, to by nie spać na materacu, który jest toksyczny, stary, nie będzie miał sprężyn, które uwierają. Podstawową rzeczą jest się zdrowo i dobrze wyspać ponieważ w nocy organizm sam wchodzi w fazę regeneracji i musimy mu dać możliwość, by go wtedy nie truć. Więc jeśli nie mamy dużego budżetu, to skupmy się na miejscu do spania, żeby dawało nam odpowiednio zdrowy wypoczynek.

A co najlepiej zrobić po zakończeniu remontu?

Kiedy już skończymy remont w naszym mieszkaniu tak naprawdę najlepiej jest wyjechać. Zostawić mieszkanie chociaż na jeden, dwa dni, przewietrzyć je. Jeśli pozwolimy nowym produktom się wywietrzyć, to toksyczność w pomieszczeniu również się zmniejszy.

 • Jak często do dentysty?
  Jak często do dentysty?

  Piękny uśmiech dodaje pewności siebie oraz poprawia komfort i jakość życia. A taki efekt można uzyskać tylko posiadając zdrowe i mocne zęby. Konieczne są więc odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Jak często, zatem, należy odwiedzać gabinet dentystyczny?

  Written on czwartek, 23 wrzesień 2021 17:41
 • Torebki David Jones. Jesienne propozycje
  Torebki David Jones. Jesienne propozycje

  Modne akcesoria i dodatki stanowią doskonałe uzupełnienie dla każdej stylizacji.

  Written on piątek, 10 wrzesień 2021 18:59
 • Kominiarz radzi – jak przygotować dom przed nadejściem sezonu grzewczego?
  Kominiarz radzi – jak przygotować dom przed nadejściem sezonu grzewczego?

  Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią początek sezonu grzewczego. Zanim jednak grzejniki w naszych domach zostaną uruchomione – pora pomyśleć o przeglądzie instalacji grzewczej. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda przegląd kominiarski. Podpowiadamy również, gdzie znaleźć kominiarza w Warszawie.

  Written on poniedziałek, 06 wrzesień 2021 14:19
 • Mezoterapia - rodzaje, wskazania i przeciwwskazania
  Mezoterapia - rodzaje, wskazania i przeciwwskazania

  Niezwykle piękna i gładka skóra jest marzeniem wielu osób. Niestety upływ czasu jest nieubłagany. Wśród wielu sposobów pielęgnacji, kremów, masek i peelingów, salony kosmetyczne oferują wiele zabiegów, które w jeszcze lepszy sposób mogą przywrócić młodzieńczy blask skóry.

  Written on poniedziałek, 06 wrzesień 2021 14:15
 • IntroHL nauka jazdy u egzaminatorów – dowiedz się więcej!
  IntroHL nauka jazdy u egzaminatorów – dowiedz się więcej!

  Decyzja o wyborze szkoły jazdy wymaga odpowiedniej analizy dostępnych ofert i czasu do namysłu. To od niej zależy w dużej mierze wynik egzaminu państwowego. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat oferty OSK IntroHL – nauka jazdy u egzaminatorów!

  Written on czwartek, 02 wrzesień 2021 08:15