sobota, 30 kwiecień 2022 07:56

Warzywnik w ogrodzie – postaw na samowystarczalność

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
środek na krety środek na krety pixabay

W obliczu niepokojących doniesień na temat jakości sprzedawanych w dyskontach warzyw i owoców warto zastanowić się nad rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie.

Naturalne plony i przygotowane dzięki nim zdrowe posiłki to nie jedyna korzyść pracy w ogrodzie. Pomyśl o satysfakcji z pierwszej wyrwanej marchewki, nie wspominając o ruchu na świeżym powietrzu. Sprawdź, o czym pamiętać zakładając własny warzywnik.

O czym pamiętać sadząc warzywa?

Wybierając miejsce na swój warzywnik, postaraj się, aby było ono po południowej stronie ogrodu. Umożliwi to optymalną ekspozycję roślin na światło słoneczne. Jeśli to możliwe, unikaj sąsiedztwa dużych drzew, które nie tylko zacieniają obszar, ale i zabierają z gleby wodę i wartości odżywcze. Zanim przystąpisz do przygotowywania gleby i siania warzyw, pozbądź się kretów ze swojej działki. Dlaczego to takie ważne? Krety budując korytarze, uszkadzają korzenie roślin, które przecież od teraz stają się Twoim oczkiem w głowie. Warto więc sięgnąć po skuteczny środek na krety.

Przygotowując glebę, sprawdź, czy nie jest ona zbyt zbita lub zbyt luźna. Pamiętaj, że jakość podłoża to podstawa. Do zbyt luźnej ziemi, dodaj odrobinę ciężkiej, natomiast do zbyt zbitej – torf lub kompost. Sadząc warzywa, nie rozmieszczaj ich zbyt gęsto w grządkach, bardzo istotny jest tu swobodny wzrost. Nie pozwól także, aby Twój warzywnik zarósł chwastami, staraj się więc wyrywać je na bieżąco.

Spiżarnia pełna przetworów

Uprawiane samodzielnie warzywa to zawsze powód do dumy, bez względu na ich kształt i rozmiar. Wyobraź sobie spiżarnię pełną przetworów, które przygotowałeś,  i korzystanie z własnych zbiorów. Tworząc to magiczne pomieszczenie, zadbaj o przemyślną organizację. Im więcej regałów i półek, tym lepiej. Zacznij od gruntownego sprzątania, jeśli wcześniej magazynowałeś już tam żywność, możliwe, że borykasz się z plagą moli spożywczych. To małe motyle, które rozmnażając się w Twojej spiżarni, niszczą zapasy żywnościowe.

Zwalczanie moli spożywczych wymaga kompleksowego działania.  W poszukiwaniu rozwiniętych motyli oraz ich larw, zmuszony jesteś dokładnie sprawdzić każdą torebkę z kaszą, herbatą, ziarnami i bakaliami. Niestety zlokalizowanie w kuchni lub spiżarni moli spożywczych, wielokrotnie wiąże się z koniecznością wyrzucenia znacznej części magazynowanego jedzenia. Na szczęście nie dotyczy to szklanych słoików. Właśnie dlatego idealną formą przechowywania uprawianych w pocie czoła warzyw jest przygotowanie z nich przetworów.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03