sobota, 30 kwiecień 2022 07:56

Warzywnik w ogrodzie – postaw na samowystarczalność

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
środek na krety środek na krety pixabay

W obliczu niepokojących doniesień na temat jakości sprzedawanych w dyskontach warzyw i owoców warto zastanowić się nad rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie.

Naturalne plony i przygotowane dzięki nim zdrowe posiłki to nie jedyna korzyść pracy w ogrodzie. Pomyśl o satysfakcji z pierwszej wyrwanej marchewki, nie wspominając o ruchu na świeżym powietrzu. Sprawdź, o czym pamiętać zakładając własny warzywnik.

O czym pamiętać sadząc warzywa?

Wybierając miejsce na swój warzywnik, postaraj się, aby było ono po południowej stronie ogrodu. Umożliwi to optymalną ekspozycję roślin na światło słoneczne. Jeśli to możliwe, unikaj sąsiedztwa dużych drzew, które nie tylko zacieniają obszar, ale i zabierają z gleby wodę i wartości odżywcze. Zanim przystąpisz do przygotowywania gleby i siania warzyw, pozbądź się kretów ze swojej działki. Dlaczego to takie ważne? Krety budując korytarze, uszkadzają korzenie roślin, które przecież od teraz stają się Twoim oczkiem w głowie. Warto więc sięgnąć po skuteczny środek na krety.

Przygotowując glebę, sprawdź, czy nie jest ona zbyt zbita lub zbyt luźna. Pamiętaj, że jakość podłoża to podstawa. Do zbyt luźnej ziemi, dodaj odrobinę ciężkiej, natomiast do zbyt zbitej – torf lub kompost. Sadząc warzywa, nie rozmieszczaj ich zbyt gęsto w grządkach, bardzo istotny jest tu swobodny wzrost. Nie pozwól także, aby Twój warzywnik zarósł chwastami, staraj się więc wyrywać je na bieżąco.

Spiżarnia pełna przetworów

Uprawiane samodzielnie warzywa to zawsze powód do dumy, bez względu na ich kształt i rozmiar. Wyobraź sobie spiżarnię pełną przetworów, które przygotowałeś,  i korzystanie z własnych zbiorów. Tworząc to magiczne pomieszczenie, zadbaj o przemyślną organizację. Im więcej regałów i półek, tym lepiej. Zacznij od gruntownego sprzątania, jeśli wcześniej magazynowałeś już tam żywność, możliwe, że borykasz się z plagą moli spożywczych. To małe motyle, które rozmnażając się w Twojej spiżarni, niszczą zapasy żywnościowe.

Zwalczanie moli spożywczych wymaga kompleksowego działania.  W poszukiwaniu rozwiniętych motyli oraz ich larw, zmuszony jesteś dokładnie sprawdzić każdą torebkę z kaszą, herbatą, ziarnami i bakaliami. Niestety zlokalizowanie w kuchni lub spiżarni moli spożywczych, wielokrotnie wiąże się z koniecznością wyrzucenia znacznej części magazynowanego jedzenia. Na szczęście nie dotyczy to szklanych słoików. Właśnie dlatego idealną formą przechowywania uprawianych w pocie czoła warzyw jest przygotowanie z nich przetworów.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54