Naturalne plony i przygotowane dzięki nim zdrowe posiłki to nie jedyna korzyść pracy w ogrodzie. Pomyśl o satysfakcji z pierwszej wyrwanej marchewki, nie wspominając o ruchu na świeżym powietrzu. Sprawdź, o czym pamiętać zakładając własny warzywnik.
O czym pamiętać sadząc warzywa?
Wybierając miejsce na swój warzywnik, postaraj się, aby było ono po południowej stronie ogrodu. Umożliwi to optymalną ekspozycję roślin na światło słoneczne. Jeśli to możliwe, unikaj sąsiedztwa dużych drzew, które nie tylko zacieniają obszar, ale i zabierają z gleby wodę i wartości odżywcze. Zanim przystąpisz do przygotowywania gleby i siania warzyw, pozbądź się kretów ze swojej działki. Dlaczego to takie ważne? Krety budując korytarze, uszkadzają korzenie roślin, które przecież od teraz stają się Twoim oczkiem w głowie. Warto więc sięgnąć po skuteczny środek na krety.
Przygotowując glebę, sprawdź, czy nie jest ona zbyt zbita lub zbyt luźna. Pamiętaj, że jakość podłoża to podstawa. Do zbyt luźnej ziemi, dodaj odrobinę ciężkiej, natomiast do zbyt zbitej – torf lub kompost. Sadząc warzywa, nie rozmieszczaj ich zbyt gęsto w grządkach, bardzo istotny jest tu swobodny wzrost. Nie pozwól także, aby Twój warzywnik zarósł chwastami, staraj się więc wyrywać je na bieżąco.
Spiżarnia pełna przetworów
Uprawiane samodzielnie warzywa to zawsze powód do dumy, bez względu na ich kształt i rozmiar. Wyobraź sobie spiżarnię pełną przetworów, które przygotowałeś, i korzystanie z własnych zbiorów. Tworząc to magiczne pomieszczenie, zadbaj o przemyślną organizację. Im więcej regałów i półek, tym lepiej. Zacznij od gruntownego sprzątania, jeśli wcześniej magazynowałeś już tam żywność, możliwe, że borykasz się z plagą moli spożywczych. To małe motyle, które rozmnażając się w Twojej spiżarni, niszczą zapasy żywnościowe.
Zwalczanie moli spożywczych wymaga kompleksowego działania. W poszukiwaniu rozwiniętych motyli oraz ich larw, zmuszony jesteś dokładnie sprawdzić każdą torebkę z kaszą, herbatą, ziarnami i bakaliami. Niestety zlokalizowanie w kuchni lub spiżarni moli spożywczych, wielokrotnie wiąże się z koniecznością wyrzucenia znacznej części magazynowanego jedzenia. Na szczęście nie dotyczy to szklanych słoików. Właśnie dlatego idealną formą przechowywania uprawianych w pocie czoła warzyw jest przygotowanie z nich przetworów.