sobota, 30 kwiecień 2022 07:56

Warzywnik w ogrodzie – postaw na samowystarczalność

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
środek na krety środek na krety pixabay

W obliczu niepokojących doniesień na temat jakości sprzedawanych w dyskontach warzyw i owoców warto zastanowić się nad rozpoczęciem uprawy w swoim ogrodzie.

Naturalne plony i przygotowane dzięki nim zdrowe posiłki to nie jedyna korzyść pracy w ogrodzie. Pomyśl o satysfakcji z pierwszej wyrwanej marchewki, nie wspominając o ruchu na świeżym powietrzu. Sprawdź, o czym pamiętać zakładając własny warzywnik.

O czym pamiętać sadząc warzywa?

Wybierając miejsce na swój warzywnik, postaraj się, aby było ono po południowej stronie ogrodu. Umożliwi to optymalną ekspozycję roślin na światło słoneczne. Jeśli to możliwe, unikaj sąsiedztwa dużych drzew, które nie tylko zacieniają obszar, ale i zabierają z gleby wodę i wartości odżywcze. Zanim przystąpisz do przygotowywania gleby i siania warzyw, pozbądź się kretów ze swojej działki. Dlaczego to takie ważne? Krety budując korytarze, uszkadzają korzenie roślin, które przecież od teraz stają się Twoim oczkiem w głowie. Warto więc sięgnąć po skuteczny środek na krety.

Przygotowując glebę, sprawdź, czy nie jest ona zbyt zbita lub zbyt luźna. Pamiętaj, że jakość podłoża to podstawa. Do zbyt luźnej ziemi, dodaj odrobinę ciężkiej, natomiast do zbyt zbitej – torf lub kompost. Sadząc warzywa, nie rozmieszczaj ich zbyt gęsto w grządkach, bardzo istotny jest tu swobodny wzrost. Nie pozwól także, aby Twój warzywnik zarósł chwastami, staraj się więc wyrywać je na bieżąco.

Spiżarnia pełna przetworów

Uprawiane samodzielnie warzywa to zawsze powód do dumy, bez względu na ich kształt i rozmiar. Wyobraź sobie spiżarnię pełną przetworów, które przygotowałeś,  i korzystanie z własnych zbiorów. Tworząc to magiczne pomieszczenie, zadbaj o przemyślną organizację. Im więcej regałów i półek, tym lepiej. Zacznij od gruntownego sprzątania, jeśli wcześniej magazynowałeś już tam żywność, możliwe, że borykasz się z plagą moli spożywczych. To małe motyle, które rozmnażając się w Twojej spiżarni, niszczą zapasy żywnościowe.

Zwalczanie moli spożywczych wymaga kompleksowego działania.  W poszukiwaniu rozwiniętych motyli oraz ich larw, zmuszony jesteś dokładnie sprawdzić każdą torebkę z kaszą, herbatą, ziarnami i bakaliami. Niestety zlokalizowanie w kuchni lub spiżarni moli spożywczych, wielokrotnie wiąże się z koniecznością wyrzucenia znacznej części magazynowanego jedzenia. Na szczęście nie dotyczy to szklanych słoików. Właśnie dlatego idealną formą przechowywania uprawianych w pocie czoła warzyw jest przygotowanie z nich przetworów.

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48