środa, 11 maj 2022 11:09

Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
odbiór mieszkania - Warszawa odbiór mieszkania - Warszawa pixabay

Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

 

Techniczny odbiór domu lub mieszkania powinien nastąpić jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego. Uchroni nas to przed koniecznością pokrywania kosztów napraw, które nie wniknęły z naszej winy. Można też wówczas sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową i naszymi założeniami, by uniknąć przykrego rozczarowania. Aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:

Powierzchnia mieszkania

W pierwszej kolejności zapytaj dewelopera o to, z jakich norm korzystał podczas ustalania metrażu mieszkania. Na podstawie tej wiedzy można ustalić, czy wielkość mieszkania jest zgodna z założeniami projektowymi. Sprawdź też poszczególne pomieszczenia i czy ich rozmieszczenie jest zgodne z tym, co widziałeś na planie. Nie zapomnij o innych pomieszczeniach takie jak schowek, garaż lub piwnica. 

Wentylacja

To bardzo istotny element, ponieważ niewłaściwa wentylacja może powodować w przyszłości wiele problemów takie jak wilgoć w mieszkaniu, co może skutkować powstawaniem pleśni. Możesz skontrolować to za pomocą zapalonej zapałki, której płomień powinien zwracać się w kierunku kratki wentylacyjnej. Jeśli tak się dzieje, z wentylacją wszystko powinno być w porządku. 

Woda, prąd i gaz

Sprawdź, czy wszystkie gniazdka działają poprawnie i czy zostały rozmieszczone w odpowiedni, zgodny z założeniami sposób. Skontroluj też, czy wszędzie został doprowadzony dopływ wody.

Drzwi i okna

Sprawdź, czy wszystkie drzwi i okna płynnie otwierają się i zamykają. Drzwi powinny być na wysokości, która umożliwi późniejsze położenie płytek i paneli. Nie zapominaj o drzwiach wejściowych, szczególnie w sytuacji, gdy miały być one antywłamaniowe. Powinieneś otrzymać do nich specjalny certyfikat, który potwierdzi, że spełniają taką funkcję. 

Ściany i posadzki

Choć na pozór wszystko może wydawać się w porządku, warto dokładnie skontrolować wszystkie ściany i posadzki, by uniknąć rozczarowań i kosztownych napraw. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia, czy wszystkie powierzchnie są równe, w czym może pomóc Ci poziomica. W przypadku balkonu istotne jest ujście dla deszczówki, by woda nie zbierała się i nie zalegała na posadzce. Przyjrzyj się dokładnie ścianom, by wykluczyć ewentualne pęknięcia i pęcherze powietrza i zacieki. Sprawdź też kąty łączenia ścian. Jeśli nie są równe, możesz ponieść dodatkowe koszty za wyrównania od fachowca, który kładzie kafelki. 

Tekst powstał przy współpracy z OdbioryMieszkan.eu - Rzetelny odbiór mieszkania - Warszawa

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54