Skutery elektryczne dla niepełnosprawnych Bydgoszcz
Urządzenia wspomagające osobę z niepełnosprawnością to nie tylko ułatwienie wykonywania codziennych zadań. To też większe poczucie niezależności. Częściowe unieruchomienie sprawia, że jesteśmy zdani na pomoc osób z zewnątrz. Wsparcie bliskich i rodziny często może przynieść ogromną ulgę i sprawić, że codzienność jest odrobinę łatwiejsza. Większość osób, mierzących się z wyzwaniami danej niepełnosprawności, pragnie jednak tak dużo niezależności, jak tylko jest to w danym przypadku możliwe.
Skutery i wózki elektryczne sprawiają, że to poczucie sprawczości i samodzielności można do pewnego stopnia zwiększyć. W praktyce urządzenie sprawia, że zwiedzenie okolicy lub nieco dłuższe wyprawy stają się możliwe albo przy niewielkim zaangażowaniu osoby wspierającej, albo zupełnie bez takiej pomocy. Na komfort życia oraz, o ile to możliwe, na polepszenie się stanu zdrowia, w dużej mierze wpływa stan psychiki. Możliwość swobodniejszego przemieszczania poprawia samopoczucie, a w niektórych sytuacjach jest też w stanie zapobiec depresji, lub przyspieszyć powrót do zdrowia chorego (oczywiście pod okiem specjalisty i przy leczeniu farmakologicznym).
Jak działają nowoczesne skutery i wózki elektryczne dla osób z niepełnosprawnością?
Ich najważniejszą cechą jest bezpieczeństwo. Powinny być tak skonstruowane, żeby użytkowniczki i użytkownicy mogli ich używać w różnych warunkach. Z takich rozwiązań da się skorzystać np. jeśli potrzebujemy przemieszczać się w ramach obiektu. O ich skuteczności świadczy popularność skuterów na Zachodzie, zwłaszcza w USA, gdzie sklepy wielkopowierzchniowe czasem proponują swoim klientom zakupy z użyciem takiego elektrycznego wsparcia.
Elektryczne skutery i wózki inwalidzkie są niezwykle przydatne również w plenerze. Część takich nowoczesnych rozwiązań z powodzeniem radzi sobie nawet z dość długimi trasami, również na podłożu, które nie jest idealnie równe. Dzięki intuicyjnej obsłudze, komfortowemu siedzisku i stabilności, z powodzeniem wykorzystują je osoby, zmagające się z różnymi problemami, związanymi z:
- podeszłym wiekiem;
- otyłością;
- czasowymi i trwałymi niepełnosprawnościami, ograniczającymi mobilność.
Współczesne udogodnienia tego typu nierzadko dają możliwość zamontowania dodatkowych elementów, zwiększających bezpieczeństwo. Chociaż skutery i wózki służą do przemieszczania się po chodniku, a nie po jezdni, przydatne mogą okazać się lusterka, zwiększające pole widzenia użytkownika/użytkowniczki czy światła odblaskowe, poprawiające jego widoczność.
Jeśli planujemy wypożyczenie lub kupno skutera/wózka elektrycznego warto ten pomysł najpierw skonsultować z lekarzem. Natomiast kolejny etap - wybór konkretnego urządzenia - dobrze jest przeprowadzić w asyście specjalisty, który doradzi nam konkretny model, przybliży jego funkcjonalności i pomoże nam w nauce obsługi pojazdu. Takich specjalistów można znaleźć na przykład w sklepie Asklepios Medica w Bydgoszczy.