Cisza oraz zieleń sprawiają, że każdego roku przybywa chętnych do zamieszkania w tej części Warszawy. Żoliborz Oficerski zaliczany jest do grona atrakcyjnych miejsc do osiedlenia się na stałe. Sprawdzamy, na czym polega fenomen popularnego osiedla.
Historia najstarszej części Żoliborza
Obszar ten obejmuje tereny nadwiślane i ulice Felińskiego, Krasińskiego, Generała Zajączka oraz Aleję Wojska Polskiego. Historia Żoliborza Oficerskiego jako osiedla sięga do okresu międzywojennego, czyli 1922-1923 roku. Architektami najstarszej części dzielnicy byli Romuald Gutt, Rudolf Świerczyński, Kazimierz Tołłoczko, Marian Lalewicz i Tadeusz Tołwiński. Stworzyli oni wizję tzw. angielskiego miasta-ogrodu, gdzie dominuje zieleń, a uliczki zatapiają się w drzewach.
Z dawnych ulic Żoliborza Oficerskiego przetrwała do dziś ul. Śmiała. W tym miejscu można zobaczyć resztki symetrycznej zabudowy, którą tworzą wille. Przy ulicy Czarnieckiego (daw. Sosnkowskiego) mieściła się rusznikarnia i magazyn broni, a w czasie powstania mieścił się tu szpital polowy oraz kuchnia polowa. Przy ulicy Kaniowskiej mieszkał generał Józef Haller, a przy Fortecznej ulokowano tajna radiostacja pod kierownictwem Stanisława Rodowicza.
Żoliborz Oficerski został wpisany do rejestru zabytków w 1980 roku. W niektórych miejscach zachowały się liczne przykłady doskonałej architektury, na przykład domy przypominające gotyckie zameczki lub wille w stylu dworkowym z ogrodami. Po wojnie zaczęli się tu osiedlać znani artyści, tacy jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Kawalerowicz, Alina Janowska czy Zofia Nasierowska.
Zabytki i ciekawe miejsca na Żoliborzu Oficerskim
Na szczególne wyróżnienie zasługuje architektura modernistyczna i postmodernistyczna. Dzielnica Żoliborz ma charakter zabytkowy. Centralnym punktem historycznych zabudowań jest Cytadela z Bramą Straceń i Muzeum X Pawilonu. Na terenie dzielnicy znajdziemy też wiele pomników upamiętniających Powstańców Warszawskich czy żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka. Poza tym zlokalizowane są liczne, zabytkowe kościoły oraz obiekty kultury.
Na Żoliborzu Oficerskim znajduje się Cytadela Warszawska, która została zbudowana po upadku Powstania Listopadowego. Mieszkańcy osiedla mogą pospacerować po Parku Fosa, czyli między ulicami Wybrzeże Gdyńskie, Kaniowską i Krajewskiego. Do najbardziej urokliwych miejsc Żoliborza należy Plac Słoneczny, położony u zbiegu Fortecznej oraz Śmiałej. Obszar ten został utworzony w latach 1922-1925 i wpisany do rejestru zabytków. Spośród okolicznych atrakcji warto też wymienić Plac Inwalidów Wojennych, Fort Sokolnickiego oraz Działobitnię przy Alei Wojska Polskiego.
Podsumowanie
Historyczny Żoliborz charakteryzuje się wąskimi i krętymi uliczkami. Na terenie osiedla zachowały się stare wille, urocze pałacyki oraz klimatyczne zaułki. Żoliborz Oficerski należy do ulubionych miejsc spacerowych warszawiaków. Zatopione w zieleni osiedle jest także idealnym rejonem do zamieszkania dla seniorów i ludzi młodych, w tym singli czy rodzin z dziećmi.