wtorek, 08 marzec 2022 10:55

Nowe buty dla dziecka? Sprawdź, jak się przygotować do zakupów

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 jak zmierzyć stopę dziecku jak zmierzyć stopę dziecku pixabay

Temat obuwia dziecięcego często spędza rodzicom sen z powiek. Już sam dobór takiego, które będzie dobrze wyglądało i jednocześnie zapewni dziecku wygodę jest bardzo trudny.

Jeszcze bardziej komplikuje sytuację fakt, że każdy producent ma odmienne rozmiary, niekiedy różniące się nawet centymetrami. Przy małych wymiarach dziecięcej nogi są to różnice bardzo znaczące. Jak zmierzyć stopę dziecku, aby wymiary były efektywne? Jak kupować buty z dzieckiem, które jeszcze nie zakomunikuje, że pasują? Czy wygląd butów jest najważniejszy i czy warto szukać par z ulubionymi bajkowymi bohaterami?

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

O ile pierwsze dziecięce buty mają za zadanie głównie chronić niemowlęcą nogę przed zimnem, o tyle, gdy już dziecko zaczyna chodzić ważne jest aby obuwie było dopasowane i odpowiednio kształtowało stopę. Z tego też powodu rodzice często szukają porad fizjoterapeutów i specjalistów od rozwoju. Zasada jest taka, że buty powinny być od około 0,5 centymetra do nawet 1 centymetra dłuższe od stopy. Dzięki temu rosnące będą miały miejsce do harmonijnego rozwoju. Kiedyś królowały mocno wyprofilowane buty w typie ortopedycznych, aktualnie specjaliści wskazują, że tego typu obuwie należy zakładać dziecku tylko, gdy występują jakieś anomalie. W przypadku zdrowych dzieci nie ma takiej konieczności. Dobre obuwie powinno być dosyć elastyczne - podeszwa powinna zginać się w około dwóch trzecich długości. Równie ważne jest to, aby buciki były na rzepy czy sznurówki. Oczywiście dziecko do kilku lat nie będzie zakładało ich samodzielnie, ale chodzi o możliwość dopasowywania na szerokość i wysokość. Poza długością, stopy różnią się szczególnie wysokością na podbiciu. Jeszcze kilkanaście lat temu matki przycinały kijek na długość dziecięcej stopy, aktualnie wiadomo, że nie jest to metoda optymalna. Lepiej wybrać taką, która daje obraz całej budowy stopy - pozwoli to na dokładniejsze dopasowanie obuwia. 

Jak zmierzyć stopę dziecku by obuwie idealnie pasowało?

Dzieci nie są zbyt chętne do mierzenia kilkunastu par butów. Często również rodzice kupują obuwie bez obecności dzieci. Zastanawiają się wtedy jak zmierzyć stopę dziecku. Metodą, która się sprawdza jest odbicie lub obrysowanie całego obwodu stopy na kartonie. Można później go wyciąć i sprawdzać czy będzie pasował do wybranej pary butów. Taka makieta spodu dziecięcej stopy pozwala na dopasowanie obuwia na długość i szerokość, jednak nie będzie to idealne rozwiązanie - trudno oszacować wysokość cholewki i podbicia bez fizycznego przymierzenia. 

Wygląd butów - na co zwracać uwagę?

Dzieci uwielbiają kolorowe buty - mniej zwracają uwagę na komfort noszenia wybranego typu, a bardziej na jego wygląd zewnętrzny. Idealną sytuacją jest gdy wygodne obuwie ozdobione zostało przez producenta ulubionymi bohaterami z popularnych bajek. Odpowiedzialny rodzic albo poszukuje do skutku takiego połączenia cech, albo decyduje się na buty dobrze wpływające na harmonijny rozwój dziecka. Wygodne obuwie kształtuje poprawną postawę i z pewnością będzie chętnie zakładane.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54