wtorek, 08 marzec 2022 10:55

Nowe buty dla dziecka? Sprawdź, jak się przygotować do zakupów

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 jak zmierzyć stopę dziecku jak zmierzyć stopę dziecku pixabay

Temat obuwia dziecięcego często spędza rodzicom sen z powiek. Już sam dobór takiego, które będzie dobrze wyglądało i jednocześnie zapewni dziecku wygodę jest bardzo trudny.

Jeszcze bardziej komplikuje sytuację fakt, że każdy producent ma odmienne rozmiary, niekiedy różniące się nawet centymetrami. Przy małych wymiarach dziecięcej nogi są to różnice bardzo znaczące. Jak zmierzyć stopę dziecku, aby wymiary były efektywne? Jak kupować buty z dzieckiem, które jeszcze nie zakomunikuje, że pasują? Czy wygląd butów jest najważniejszy i czy warto szukać par z ulubionymi bajkowymi bohaterami?

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

O ile pierwsze dziecięce buty mają za zadanie głównie chronić niemowlęcą nogę przed zimnem, o tyle, gdy już dziecko zaczyna chodzić ważne jest aby obuwie było dopasowane i odpowiednio kształtowało stopę. Z tego też powodu rodzice często szukają porad fizjoterapeutów i specjalistów od rozwoju. Zasada jest taka, że buty powinny być od około 0,5 centymetra do nawet 1 centymetra dłuższe od stopy. Dzięki temu rosnące będą miały miejsce do harmonijnego rozwoju. Kiedyś królowały mocno wyprofilowane buty w typie ortopedycznych, aktualnie specjaliści wskazują, że tego typu obuwie należy zakładać dziecku tylko, gdy występują jakieś anomalie. W przypadku zdrowych dzieci nie ma takiej konieczności. Dobre obuwie powinno być dosyć elastyczne - podeszwa powinna zginać się w około dwóch trzecich długości. Równie ważne jest to, aby buciki były na rzepy czy sznurówki. Oczywiście dziecko do kilku lat nie będzie zakładało ich samodzielnie, ale chodzi o możliwość dopasowywania na szerokość i wysokość. Poza długością, stopy różnią się szczególnie wysokością na podbiciu. Jeszcze kilkanaście lat temu matki przycinały kijek na długość dziecięcej stopy, aktualnie wiadomo, że nie jest to metoda optymalna. Lepiej wybrać taką, która daje obraz całej budowy stopy - pozwoli to na dokładniejsze dopasowanie obuwia. 

Jak zmierzyć stopę dziecku by obuwie idealnie pasowało?

Dzieci nie są zbyt chętne do mierzenia kilkunastu par butów. Często również rodzice kupują obuwie bez obecności dzieci. Zastanawiają się wtedy jak zmierzyć stopę dziecku. Metodą, która się sprawdza jest odbicie lub obrysowanie całego obwodu stopy na kartonie. Można później go wyciąć i sprawdzać czy będzie pasował do wybranej pary butów. Taka makieta spodu dziecięcej stopy pozwala na dopasowanie obuwia na długość i szerokość, jednak nie będzie to idealne rozwiązanie - trudno oszacować wysokość cholewki i podbicia bez fizycznego przymierzenia. 

Wygląd butów - na co zwracać uwagę?

Dzieci uwielbiają kolorowe buty - mniej zwracają uwagę na komfort noszenia wybranego typu, a bardziej na jego wygląd zewnętrzny. Idealną sytuacją jest gdy wygodne obuwie ozdobione zostało przez producenta ulubionymi bohaterami z popularnych bajek. Odpowiedzialny rodzic albo poszukuje do skutku takiego połączenia cech, albo decyduje się na buty dobrze wpływające na harmonijny rozwój dziecka. Wygodne obuwie kształtuje poprawną postawę i z pewnością będzie chętnie zakładane.

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48