wtorek, 08 marzec 2022 10:55

Nowe buty dla dziecka? Sprawdź, jak się przygotować do zakupów

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 jak zmierzyć stopę dziecku jak zmierzyć stopę dziecku pixabay

Temat obuwia dziecięcego często spędza rodzicom sen z powiek. Już sam dobór takiego, które będzie dobrze wyglądało i jednocześnie zapewni dziecku wygodę jest bardzo trudny.

Jeszcze bardziej komplikuje sytuację fakt, że każdy producent ma odmienne rozmiary, niekiedy różniące się nawet centymetrami. Przy małych wymiarach dziecięcej nogi są to różnice bardzo znaczące. Jak zmierzyć stopę dziecku, aby wymiary były efektywne? Jak kupować buty z dzieckiem, które jeszcze nie zakomunikuje, że pasują? Czy wygląd butów jest najważniejszy i czy warto szukać par z ulubionymi bajkowymi bohaterami?

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

O ile pierwsze dziecięce buty mają za zadanie głównie chronić niemowlęcą nogę przed zimnem, o tyle, gdy już dziecko zaczyna chodzić ważne jest aby obuwie było dopasowane i odpowiednio kształtowało stopę. Z tego też powodu rodzice często szukają porad fizjoterapeutów i specjalistów od rozwoju. Zasada jest taka, że buty powinny być od około 0,5 centymetra do nawet 1 centymetra dłuższe od stopy. Dzięki temu rosnące będą miały miejsce do harmonijnego rozwoju. Kiedyś królowały mocno wyprofilowane buty w typie ortopedycznych, aktualnie specjaliści wskazują, że tego typu obuwie należy zakładać dziecku tylko, gdy występują jakieś anomalie. W przypadku zdrowych dzieci nie ma takiej konieczności. Dobre obuwie powinno być dosyć elastyczne - podeszwa powinna zginać się w około dwóch trzecich długości. Równie ważne jest to, aby buciki były na rzepy czy sznurówki. Oczywiście dziecko do kilku lat nie będzie zakładało ich samodzielnie, ale chodzi o możliwość dopasowywania na szerokość i wysokość. Poza długością, stopy różnią się szczególnie wysokością na podbiciu. Jeszcze kilkanaście lat temu matki przycinały kijek na długość dziecięcej stopy, aktualnie wiadomo, że nie jest to metoda optymalna. Lepiej wybrać taką, która daje obraz całej budowy stopy - pozwoli to na dokładniejsze dopasowanie obuwia. 

Jak zmierzyć stopę dziecku by obuwie idealnie pasowało?

Dzieci nie są zbyt chętne do mierzenia kilkunastu par butów. Często również rodzice kupują obuwie bez obecności dzieci. Zastanawiają się wtedy jak zmierzyć stopę dziecku. Metodą, która się sprawdza jest odbicie lub obrysowanie całego obwodu stopy na kartonie. Można później go wyciąć i sprawdzać czy będzie pasował do wybranej pary butów. Taka makieta spodu dziecięcej stopy pozwala na dopasowanie obuwia na długość i szerokość, jednak nie będzie to idealne rozwiązanie - trudno oszacować wysokość cholewki i podbicia bez fizycznego przymierzenia. 

Wygląd butów - na co zwracać uwagę?

Dzieci uwielbiają kolorowe buty - mniej zwracają uwagę na komfort noszenia wybranego typu, a bardziej na jego wygląd zewnętrzny. Idealną sytuacją jest gdy wygodne obuwie ozdobione zostało przez producenta ulubionymi bohaterami z popularnych bajek. Odpowiedzialny rodzic albo poszukuje do skutku takiego połączenia cech, albo decyduje się na buty dobrze wpływające na harmonijny rozwój dziecka. Wygodne obuwie kształtuje poprawną postawę i z pewnością będzie chętnie zakładane.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03