poniedziałek, 28 luty 2022 15:57

Jak wybrać obiektyw do aparatu? Czym się kierować przy kupnie urządzenia?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wypożyczalnia sprzętu filmowego w Warszawie wypożyczalnia sprzętu filmowego w Warszawie pixabay

Na jakość zdjęć wykonywanych za pomocą lustrzanki cyfrowej w dużej mierze wpływa dobór obiektywu.

Każdy profesjonalny, doświadczony fotograf potwierdza, że jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia aparatu. W przystępnym poradniku podpowiadamy, jak wybrać obiektyw do aparatu, aby cieszyć się wysoką jakością zdjęć, a przede wszystkim parametrami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Format matrycy

Zarówno standardowy sklep fotograficzny, jak i wypożyczalnia sprzętu filmowego w Warszawie oferują różne obiektywy, produkowane przez mniej lub bardziej znane marki. Oznaczeniem, które powinno Cię interesować w pierwszej kolejności, jest format matrycy. Wyróżnia się dwa formaty matryc:

 • obiektywy DX dające 1,5x powiększenie w stosunku do formatu 35 mm,
 • obiektywy FX zapewniające kąt widzenia bardzo zbliżony do formatu 35 mm.

Jeśli nie masz pewności, który wariant jest dla Ciebie lepszy – skonsultuj wybór z bardziej doświadczonymi fotografami, np. na stronach i forach, zwłaszcza gdy interesuje Cię praca na sprzęcie konkretnego producenta i masz sprecyzowane oczekiwania względem zdjęć.

Stała ogniskowa albo zoom

Obiektywy stałoogniskowe mają kompaktowe wymiary, wyróżnia je też lekkość. Dlaczego? Ponieważ są mniej rozbudowane niż ich odpowiedniki z zoomem, czyli z możliwością przybliżenia i oddalania obrazu. Najważniejsze atuty obiektywu stałoogniskowego to:

 • duże maksymalne otwory przysłony (f 1,4 – f 2,8),
 • mała głębia ostrości – przydatna w fotografii portretowej,
 • stabilne, ostre zdjęcia nawet przy dłuższych czasach ekspozycji na statywie.

Z kolei obiektywy z funkcją zoom są doceniane za uniwersalność. Sięgają po nie fotografowie, którzy zajmują się rejestrowaniem obrazów w różnych miejscach i okolicznościach. Im większe możliwości w trakcie kadrowania zdjęcia i „chwytania” obiektu, tym większą elastyczność odczuwasz.

Zastosowanie

Przy wyborze obiektywu do lustrzanki kieruj się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami i przeznaczeniem. Wśród wielu produktów dostępnych na rynku wyróżnia się:

 • obiektywy szerokokątne (FX: ok. 14-35 mm / DX: ok. 10-24 mm) – idealne przy zdjęciach wnętrzarskich, reporterskich czy krajobrazowych,
 • obiektywy standardowe (FX: ok. 50-60 mm / DX: ok. 35 mm) – o uniwersalnym zastosowaniu, m.in. przy zdjęciach portretowych czy wykonywanych w warunkach ograniczonego oświetlenia,
 • teleobiektywy (FX: ok. 70-200 mm / DX: ok. 50-135 mm) – przybliżające fotografowane obiekty, sprawdzone np. przy sesjach produktowych,
 • superteleobiektywy (FX: ok. 300-600 mm / DX: ok. 200-600 mm) – znane przede wszystkim z wykorzystania przez fotografów sportowych,
 • obiektywy makro (FX: 55, 60, 105 i 200 mm / DX: 85 mm) – przydatne do fotografowania w rzeczywistej skali, a szerzej: makrofotografii.

Który wybrać?

Sprawdź, jakie obiektywy możesz wynająć na stronie https://www.panda-rent.pl/obiektywy/. Wybór obejmuje m.in. wyselekcjonowane i rekomendowane modele firm Canon czy Sigma. Zachęcamy do testowania kilku lub więcej obiektywów, zwłaszcza jeżeli fotografujesz rozmaite obiekty w odmiennych okolicznościach i warunkach.

Skoro obiektywy kosztują od kilku do kilkunastu tys. zł, wypożyczenie modelu premium np. specjalnie na sesję, wydaje się bardzo dobrym, opłacalnym pomysłem. Czasem potrzebujesz obiektywu makro, innym razem tele, w jeszcze innych sytuacjach szerokokątnego. Warto mieć zatem wybór i nie być ograniczonym parametrami pojedynczego sprzętu.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54