Każdy profesjonalny, doświadczony fotograf potwierdza, że jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia aparatu. W przystępnym poradniku podpowiadamy, jak wybrać obiektyw do aparatu, aby cieszyć się wysoką jakością zdjęć, a przede wszystkim parametrami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Format matrycy
Zarówno standardowy sklep fotograficzny, jak i wypożyczalnia sprzętu filmowego w Warszawie oferują różne obiektywy, produkowane przez mniej lub bardziej znane marki. Oznaczeniem, które powinno Cię interesować w pierwszej kolejności, jest format matrycy. Wyróżnia się dwa formaty matryc:
- obiektywy DX dające 1,5x powiększenie w stosunku do formatu 35 mm,
- obiektywy FX zapewniające kąt widzenia bardzo zbliżony do formatu 35 mm.
Jeśli nie masz pewności, który wariant jest dla Ciebie lepszy – skonsultuj wybór z bardziej doświadczonymi fotografami, np. na stronach i forach, zwłaszcza gdy interesuje Cię praca na sprzęcie konkretnego producenta i masz sprecyzowane oczekiwania względem zdjęć.
Stała ogniskowa albo zoom
Obiektywy stałoogniskowe mają kompaktowe wymiary, wyróżnia je też lekkość. Dlaczego? Ponieważ są mniej rozbudowane niż ich odpowiedniki z zoomem, czyli z możliwością przybliżenia i oddalania obrazu. Najważniejsze atuty obiektywu stałoogniskowego to:
- duże maksymalne otwory przysłony (f 1,4 – f 2,8),
- mała głębia ostrości – przydatna w fotografii portretowej,
- stabilne, ostre zdjęcia nawet przy dłuższych czasach ekspozycji na statywie.
Z kolei obiektywy z funkcją zoom są doceniane za uniwersalność. Sięgają po nie fotografowie, którzy zajmują się rejestrowaniem obrazów w różnych miejscach i okolicznościach. Im większe możliwości w trakcie kadrowania zdjęcia i „chwytania” obiektu, tym większą elastyczność odczuwasz.
Zastosowanie
Przy wyborze obiektywu do lustrzanki kieruj się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami i przeznaczeniem. Wśród wielu produktów dostępnych na rynku wyróżnia się:
- obiektywy szerokokątne (FX: ok. 14-35 mm / DX: ok. 10-24 mm) – idealne przy zdjęciach wnętrzarskich, reporterskich czy krajobrazowych,
- obiektywy standardowe (FX: ok. 50-60 mm / DX: ok. 35 mm) – o uniwersalnym zastosowaniu, m.in. przy zdjęciach portretowych czy wykonywanych w warunkach ograniczonego oświetlenia,
- teleobiektywy (FX: ok. 70-200 mm / DX: ok. 50-135 mm) – przybliżające fotografowane obiekty, sprawdzone np. przy sesjach produktowych,
- superteleobiektywy (FX: ok. 300-600 mm / DX: ok. 200-600 mm) – znane przede wszystkim z wykorzystania przez fotografów sportowych,
- obiektywy makro (FX: 55, 60, 105 i 200 mm / DX: 85 mm) – przydatne do fotografowania w rzeczywistej skali, a szerzej: makrofotografii.
Który wybrać?
Sprawdź, jakie obiektywy możesz wynająć na stronie https://www.panda-rent.pl/obiektywy/. Wybór obejmuje m.in. wyselekcjonowane i rekomendowane modele firm Canon czy Sigma. Zachęcamy do testowania kilku lub więcej obiektywów, zwłaszcza jeżeli fotografujesz rozmaite obiekty w odmiennych okolicznościach i warunkach.
Skoro obiektywy kosztują od kilku do kilkunastu tys. zł, wypożyczenie modelu premium np. specjalnie na sesję, wydaje się bardzo dobrym, opłacalnym pomysłem. Czasem potrzebujesz obiektywu makro, innym razem tele, w jeszcze innych sytuacjach szerokokątnego. Warto mieć zatem wybór i nie być ograniczonym parametrami pojedynczego sprzętu.