poniedziałek, 28 luty 2022 15:57

Jak wybrać obiektyw do aparatu? Czym się kierować przy kupnie urządzenia?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wypożyczalnia sprzętu filmowego w Warszawie wypożyczalnia sprzętu filmowego w Warszawie pixabay

Na jakość zdjęć wykonywanych za pomocą lustrzanki cyfrowej w dużej mierze wpływa dobór obiektywu.

Każdy profesjonalny, doświadczony fotograf potwierdza, że jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia aparatu. W przystępnym poradniku podpowiadamy, jak wybrać obiektyw do aparatu, aby cieszyć się wysoką jakością zdjęć, a przede wszystkim parametrami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Format matrycy

Zarówno standardowy sklep fotograficzny, jak i wypożyczalnia sprzętu filmowego w Warszawie oferują różne obiektywy, produkowane przez mniej lub bardziej znane marki. Oznaczeniem, które powinno Cię interesować w pierwszej kolejności, jest format matrycy. Wyróżnia się dwa formaty matryc:

  • obiektywy DX dające 1,5x powiększenie w stosunku do formatu 35 mm,
  • obiektywy FX zapewniające kąt widzenia bardzo zbliżony do formatu 35 mm.

Jeśli nie masz pewności, który wariant jest dla Ciebie lepszy – skonsultuj wybór z bardziej doświadczonymi fotografami, np. na stronach i forach, zwłaszcza gdy interesuje Cię praca na sprzęcie konkretnego producenta i masz sprecyzowane oczekiwania względem zdjęć.

Stała ogniskowa albo zoom

Obiektywy stałoogniskowe mają kompaktowe wymiary, wyróżnia je też lekkość. Dlaczego? Ponieważ są mniej rozbudowane niż ich odpowiedniki z zoomem, czyli z możliwością przybliżenia i oddalania obrazu. Najważniejsze atuty obiektywu stałoogniskowego to:

  • duże maksymalne otwory przysłony (f 1,4 – f 2,8),
  • mała głębia ostrości – przydatna w fotografii portretowej,
  • stabilne, ostre zdjęcia nawet przy dłuższych czasach ekspozycji na statywie.

Z kolei obiektywy z funkcją zoom są doceniane za uniwersalność. Sięgają po nie fotografowie, którzy zajmują się rejestrowaniem obrazów w różnych miejscach i okolicznościach. Im większe możliwości w trakcie kadrowania zdjęcia i „chwytania” obiektu, tym większą elastyczność odczuwasz.

Zastosowanie

Przy wyborze obiektywu do lustrzanki kieruj się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami i przeznaczeniem. Wśród wielu produktów dostępnych na rynku wyróżnia się:

  • obiektywy szerokokątne (FX: ok. 14-35 mm / DX: ok. 10-24 mm) – idealne przy zdjęciach wnętrzarskich, reporterskich czy krajobrazowych,
  • obiektywy standardowe (FX: ok. 50-60 mm / DX: ok. 35 mm) – o uniwersalnym zastosowaniu, m.in. przy zdjęciach portretowych czy wykonywanych w warunkach ograniczonego oświetlenia,
  • teleobiektywy (FX: ok. 70-200 mm / DX: ok. 50-135 mm) – przybliżające fotografowane obiekty, sprawdzone np. przy sesjach produktowych,
  • superteleobiektywy (FX: ok. 300-600 mm / DX: ok. 200-600 mm) – znane przede wszystkim z wykorzystania przez fotografów sportowych,
  • obiektywy makro (FX: 55, 60, 105 i 200 mm / DX: 85 mm) – przydatne do fotografowania w rzeczywistej skali, a szerzej: makrofotografii.

Który wybrać?

Sprawdź, jakie obiektywy możesz wynająć na stronie https://www.panda-rent.pl/obiektywy/. Wybór obejmuje m.in. wyselekcjonowane i rekomendowane modele firm Canon czy Sigma. Zachęcamy do testowania kilku lub więcej obiektywów, zwłaszcza jeżeli fotografujesz rozmaite obiekty w odmiennych okolicznościach i warunkach.

Skoro obiektywy kosztują od kilku do kilkunastu tys. zł, wypożyczenie modelu premium np. specjalnie na sesję, wydaje się bardzo dobrym, opłacalnym pomysłem. Czasem potrzebujesz obiektywu makro, innym razem tele, w jeszcze innych sytuacjach szerokokątnego. Warto mieć zatem wybór i nie być ograniczonym parametrami pojedynczego sprzętu.

  • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
    Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

    Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

    Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
  • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
    4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

    Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

    Written on środa, 11 maj 2022 11:17
  • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
    Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

    Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

    Written on środa, 11 maj 2022 11:13
  • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
    Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

    Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

    Written on środa, 11 maj 2022 11:09
  • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
    Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

    Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

    Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48