Sposoby montowania instalacji elektrycznej
Przewody płaskie, wybierane najczęściej, umieszcza się w płytkich szczelinach zrobionych w tynku. Mocuje się je uchwytami z tworzywa sztucznego bądź aluminiowymi blaszkami, jeśli przewody są szerokie. Można też poprowadzić przewody w elastycznych rurkach zrobionych z tworzywa sztucznego, które umiejscawia się w głębokich bruzdach w ścianie. Jest to bardziej kosztowne i czasochłonne rozwiązanie.
Przewody elektryczne należy układać w odpowiedniej odległości od drzwi i okien, w sposób pionowy i poziomy. Przewody zasilające w obrębie jednego pomieszczenia są zwykle prowadzone od gniazda do gniazda. Stosuje się tu często układ pierścieniowy, czyli taki, gdzie obwód tworzy pętlę zamkniętą, by w razie przerwania ciągłości w jakimś miejscu nie odcinać prądu w gniazdach. Czasami też (zwykle w dużych pomieszczeniach) warto stosować zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów, dzięki czemu, gdy jeden zostanie wyłączony, nie powoduje unieruchomienia wszystkich zainstalowanych urządzeń.
Podczas montowania instalacji elektrycznej należy pamiętać jeszcze, żeby łączyć przewody złączkami, a nie stosować skręcania żył oraz żeby nie pokrywać tynkiem puszek instalacyjnych, które łączą przewody elektryczne, by w razie awarii łatwo móc je znaleźć. Dodatkowo przewodów elektrycznych nie powinno układać się poniżej instalacji wodociągowych bądź kanalizacyjnych (ze względu na zagrożenie możliwego zalania), a także przewody muszą zachować co najmniej 10 cm odległości od przewodów gazowych.
Montaż instalacji elektrycznej - o czym jeszcze należy pamiętać?
W pomieszczeniach takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia ryzyko porażenia jest nasilone, bo występuje tam dużo wilgoci, a metalowe obudowy urządzeń mogą być pod napięciem. Dlatego gniazda oraz łączniki koniecznie muszą być odporne na możliwe zachlapania. Warto stosować charakterystyczne klapki na gniazda oraz kupować te, które są oznaczone przez numer IP 44, IP 55 lub wyższe.
Żeby mieć pewność, że instalacja elektryczna zostanie poprawnie zamontowana, z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa i minimalizując wszelkie ryzyko, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. W województwie mazowieckim np. rzetelny elektryk Warszawa chętnie podejmuje się takich działań i można mieć pewność, że robi to w sposób całkowicie bezpieczny i profesjonalny.