wtorek, 30 listopad 2021 12:14

Montaż instalacji elektrycznej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
elektryk Warszawa elektryk Warszawa pixabay

Instalację elektryczną w domu należy zaprojektować i zamontować tak, by była bezpieczna i nie powodowała zagrożenia dla dzieci i innych domowników. Montując instalację należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Sposoby montowania instalacji elektrycznej

Przewody płaskie, wybierane najczęściej, umieszcza się w płytkich szczelinach zrobionych w tynku. Mocuje się je uchwytami z tworzywa sztucznego bądź aluminiowymi blaszkami, jeśli przewody są szerokie. Można też poprowadzić przewody w elastycznych rurkach zrobionych z tworzywa sztucznego, które umiejscawia się w głębokich bruzdach w ścianie. Jest to bardziej kosztowne i czasochłonne rozwiązanie.

Przewody elektryczne należy układać w odpowiedniej odległości od drzwi i okien, w sposób pionowy i poziomy. Przewody zasilające w obrębie jednego pomieszczenia są zwykle prowadzone od gniazda do gniazda. Stosuje się tu często układ pierścieniowy, czyli taki, gdzie obwód tworzy pętlę zamkniętą, by w razie przerwania ciągłości w jakimś miejscu nie odcinać prądu w gniazdach. Czasami też (zwykle w dużych pomieszczeniach) warto stosować zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów, dzięki czemu, gdy jeden zostanie wyłączony, nie powoduje unieruchomienia wszystkich zainstalowanych urządzeń.

Podczas montowania instalacji elektrycznej należy pamiętać jeszcze, żeby łączyć przewody złączkami, a nie stosować skręcania żył oraz żeby nie pokrywać tynkiem puszek instalacyjnych, które łączą przewody elektryczne, by w razie awarii łatwo móc je znaleźć. Dodatkowo przewodów elektrycznych nie powinno układać się poniżej instalacji wodociągowych bądź kanalizacyjnych (ze względu na zagrożenie możliwego zalania), a także przewody muszą zachować co najmniej 10 cm odległości od przewodów gazowych.

Montaż instalacji elektrycznej - o czym jeszcze należy pamiętać?

W pomieszczeniach takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia ryzyko porażenia jest nasilone, bo występuje tam dużo wilgoci, a metalowe obudowy urządzeń mogą być pod napięciem. Dlatego gniazda oraz łączniki koniecznie muszą być odporne na możliwe zachlapania. Warto stosować charakterystyczne klapki na gniazda oraz kupować te, które są oznaczone przez numer IP 44, IP 55 lub wyższe.

Żeby mieć pewność, że instalacja elektryczna zostanie poprawnie zamontowana, z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa i minimalizując wszelkie ryzyko, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. W województwie mazowieckim np. rzetelny elektryk Warszawa chętnie podejmuje się takich działań i można mieć pewność, że robi to w sposób całkowicie bezpieczny i profesjonalny.

 • Aplikacja do rozliczania podatku Pitbot – prościej się nie da!
  Aplikacja do rozliczania podatku Pitbot – prościej się nie da!

  Przez lata rozliczenie podatkowe kojarzyło się z niezwykle czasochłonnym i nieprzyjemnym zajęciem. Konieczność zgromadzenia niezbędnych dokumentów, wykonania licznych obliczeń i zaznajomienia się z często zmieniającymi się przepisami.

  Written on poniedziałek, 04 lipiec 2022 18:47
 • Zdecydowałeś się na pierwszy wyjazd do Holandii? Co powinieneś wiedzieć?
  Zdecydowałeś się na pierwszy wyjazd do Holandii? Co powinieneś wiedzieć?

  Kraj pięknych tulipanów cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczności polskiej. Dlaczego? Chociażby ze względu na wiele możliwości znalezienia pracy, atrakcyjne warunki zatrudnienia, malownicze krajobrazy i ciekawą kulturę.

  Written on poniedziałek, 04 lipiec 2022 18:41
 • 4 modowe klasyki, które musisz mieć w swojej szafie
  4 modowe klasyki, które musisz mieć w swojej szafie

  Doskonale wiemy o tym, że modowe trendy zmieniają się bardzo szybko, przez co trudno za nimi nadążyć. Zresztą właśnie przez to łapiemy się na częstym dokonywaniu zakupów ubrań, których ostatecznie nigdy nie nakładamy lub robimy to tylko raz.

  Written on poniedziałek, 04 lipiec 2022 11:29
 • Jak wzmocnić swój organizm wraz z nadejściem wiosny? Postaw na te suplementy i witaminy
  Jak wzmocnić swój organizm wraz z nadejściem wiosny? Postaw na te suplementy i witaminy

  Wszyscy zawsze z wielkim utęsknieniem oczekujemy wiosny, której przyjście oznacza, że wszystko dookoła nas odżywa.

  Written on poniedziałek, 04 lipiec 2022 11:24
 • Czym zajmuje się agencja detektywistyczna?
  Czym zajmuje się agencja detektywistyczna?

  Choć usługi detektywistyczne najczęściej kojarzą się nam z serialami kryminalnymi oraz nagłaśnianymi w mediach sprawami, to w zasadzie pracownicy zajmują się szeregiem różnych problemów, a zlecenia klientów bywają czasem dużym wyzwaniem.

  Written on wtorek, 28 czerwiec 2022 09:11