wtorek, 30 listopad 2021 12:14

Montaż instalacji elektrycznej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
elektryk Warszawa elektryk Warszawa pixabay

Instalację elektryczną w domu należy zaprojektować i zamontować tak, by była bezpieczna i nie powodowała zagrożenia dla dzieci i innych domowników. Montując instalację należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Sposoby montowania instalacji elektrycznej

Przewody płaskie, wybierane najczęściej, umieszcza się w płytkich szczelinach zrobionych w tynku. Mocuje się je uchwytami z tworzywa sztucznego bądź aluminiowymi blaszkami, jeśli przewody są szerokie. Można też poprowadzić przewody w elastycznych rurkach zrobionych z tworzywa sztucznego, które umiejscawia się w głębokich bruzdach w ścianie. Jest to bardziej kosztowne i czasochłonne rozwiązanie.

Przewody elektryczne należy układać w odpowiedniej odległości od drzwi i okien, w sposób pionowy i poziomy. Przewody zasilające w obrębie jednego pomieszczenia są zwykle prowadzone od gniazda do gniazda. Stosuje się tu często układ pierścieniowy, czyli taki, gdzie obwód tworzy pętlę zamkniętą, by w razie przerwania ciągłości w jakimś miejscu nie odcinać prądu w gniazdach. Czasami też (zwykle w dużych pomieszczeniach) warto stosować zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów, dzięki czemu, gdy jeden zostanie wyłączony, nie powoduje unieruchomienia wszystkich zainstalowanych urządzeń.

Podczas montowania instalacji elektrycznej należy pamiętać jeszcze, żeby łączyć przewody złączkami, a nie stosować skręcania żył oraz żeby nie pokrywać tynkiem puszek instalacyjnych, które łączą przewody elektryczne, by w razie awarii łatwo móc je znaleźć. Dodatkowo przewodów elektrycznych nie powinno układać się poniżej instalacji wodociągowych bądź kanalizacyjnych (ze względu na zagrożenie możliwego zalania), a także przewody muszą zachować co najmniej 10 cm odległości od przewodów gazowych.

Montaż instalacji elektrycznej - o czym jeszcze należy pamiętać?

W pomieszczeniach takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia ryzyko porażenia jest nasilone, bo występuje tam dużo wilgoci, a metalowe obudowy urządzeń mogą być pod napięciem. Dlatego gniazda oraz łączniki koniecznie muszą być odporne na możliwe zachlapania. Warto stosować charakterystyczne klapki na gniazda oraz kupować te, które są oznaczone przez numer IP 44, IP 55 lub wyższe.

Żeby mieć pewność, że instalacja elektryczna zostanie poprawnie zamontowana, z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa i minimalizując wszelkie ryzyko, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. W województwie mazowieckim np. rzetelny elektryk Warszawa chętnie podejmuje się takich działań i można mieć pewność, że robi to w sposób całkowicie bezpieczny i profesjonalny.

 • Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?
  Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?

  Przeprowadzka może doprowadzić do wielu problemów i trudności zwłaszcza wtedy, kiedy nie masz doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Co zrobić aby przebiegła szybko i sprawnie?

  Written on czwartek, 20 styczeń 2022 17:44
 • Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?
  Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?

  Rozkloszowane spódnice pozostają w modzie już od kilku sezonów i nic nie zapowiada zmiany w tym temacie. To jeden z ulubionych fasonów, noszony przez kobiety niezależnie od pory roku. Świetnie wyglądają latem z lekkimi bluzeczkami i zimą, w połączeniu z golfami. Jak nosić rozkloszowane spódnice?

  Written on środa, 19 styczeń 2022 12:59
 • Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!
  Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!

  Botki, czy to białe, czy czarne, koniecznie muszą znaleźć się w damskiej szafie, choćby w pojedynczym egzemplarzu. To ponadczasowe obuwie, które pasuje do wielu stylizacji.  Możesz znaleźć zarówno modele basicowe, jak i z modnymi detalami, aplikacjami i zdobieniami. Podpowiadamy, do jakich ubrań najlepiej je nosić i z czym warto zestawić.

  Written on wtorek, 18 styczeń 2022 10:39
 • Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?
  Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

  Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

  Written on środa, 12 styczeń 2022 10:20
 • Do czego służą gadżety reklamowe?
  Do czego służą gadżety reklamowe?

  Odpowiednio użyte gadżety reklamowe potrafią przynieść wiele korzyści firmie. Kiedy ich używać? Jak wdrożyć artykuły promocyjne, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy? Co będzie odpowiednim artykułem promocyjnym i kiedy je podarować potencjalnym klientom?

  Written on poniedziałek, 10 styczeń 2022 10:20