wtorek, 30 listopad 2021 12:14

Montaż instalacji elektrycznej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
elektryk Warszawa elektryk Warszawa pixabay

Instalację elektryczną w domu należy zaprojektować i zamontować tak, by była bezpieczna i nie powodowała zagrożenia dla dzieci i innych domowników. Montując instalację należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Sposoby montowania instalacji elektrycznej

Przewody płaskie, wybierane najczęściej, umieszcza się w płytkich szczelinach zrobionych w tynku. Mocuje się je uchwytami z tworzywa sztucznego bądź aluminiowymi blaszkami, jeśli przewody są szerokie. Można też poprowadzić przewody w elastycznych rurkach zrobionych z tworzywa sztucznego, które umiejscawia się w głębokich bruzdach w ścianie. Jest to bardziej kosztowne i czasochłonne rozwiązanie.

Przewody elektryczne należy układać w odpowiedniej odległości od drzwi i okien, w sposób pionowy i poziomy. Przewody zasilające w obrębie jednego pomieszczenia są zwykle prowadzone od gniazda do gniazda. Stosuje się tu często układ pierścieniowy, czyli taki, gdzie obwód tworzy pętlę zamkniętą, by w razie przerwania ciągłości w jakimś miejscu nie odcinać prądu w gniazdach. Czasami też (zwykle w dużych pomieszczeniach) warto stosować zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów, dzięki czemu, gdy jeden zostanie wyłączony, nie powoduje unieruchomienia wszystkich zainstalowanych urządzeń.

Podczas montowania instalacji elektrycznej należy pamiętać jeszcze, żeby łączyć przewody złączkami, a nie stosować skręcania żył oraz żeby nie pokrywać tynkiem puszek instalacyjnych, które łączą przewody elektryczne, by w razie awarii łatwo móc je znaleźć. Dodatkowo przewodów elektrycznych nie powinno układać się poniżej instalacji wodociągowych bądź kanalizacyjnych (ze względu na zagrożenie możliwego zalania), a także przewody muszą zachować co najmniej 10 cm odległości od przewodów gazowych.

Montaż instalacji elektrycznej - o czym jeszcze należy pamiętać?

W pomieszczeniach takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia ryzyko porażenia jest nasilone, bo występuje tam dużo wilgoci, a metalowe obudowy urządzeń mogą być pod napięciem. Dlatego gniazda oraz łączniki koniecznie muszą być odporne na możliwe zachlapania. Warto stosować charakterystyczne klapki na gniazda oraz kupować te, które są oznaczone przez numer IP 44, IP 55 lub wyższe.

Żeby mieć pewność, że instalacja elektryczna zostanie poprawnie zamontowana, z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa i minimalizując wszelkie ryzyko, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. W województwie mazowieckim np. rzetelny elektryk Warszawa chętnie podejmuje się takich działań i można mieć pewność, że robi to w sposób całkowicie bezpieczny i profesjonalny.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54