środa, 28 lipiec 2021 10:24

Kawa czy herbata? Odwieczny dylemat

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
oferta herbat liściastych oferta herbat liściastych pexels

Ugaszenie pragnienia każdego ranka jest normalnym przejawem ludzkiej fizjologii. Szczególnie trudno jest ukoić tą potrzebę, jeśli wieczorem ktoś zjadł obfitą kolację lub słone lub pikantne potrawy.

Kawa arabica lub herbata czarna o poranku to indywidualny wybór każdej osoby. Ale często, właśnie z powodu złego wyboru można czuć się przytłoczonym przez cały dzień pracy, albo nie można skoncentrować się na szczegółach zadań do wykonania.

Jak uniknąć porannego dyskomfortu, co bardziej pomoże kawa czy herbata?

Herbata niekoniecznie jest najlepszym wyborem na pobudzenie, chociaż większość dietetyków i fachowa literatura medyczna na ten temat jest skłonna przychylić się do takiej opinii. Różnorodność i rodzaj herbaty czarnej oraz herbaty owocowej to podstawa porannej witalności i poprawa ogólnego stanu zdrowia.

I tak na przykład:

 • Zielona herbata liściasta wypijana rano dobrze wspiera wszystkie funkcje układu odpornościowego i daje organizmowi czas na przebudzenie, mając rano działanie przebudzające i tonizujące.
 • Ludzie są podatni na zmiany pogody i cykle księżyca, to w końcu w połączeniu z herbatą liściastą owocową lub czarną pomoże uzyskać pozytywny obraz zdrowia.

Ale o kawie ziarnistej można mówić w nieskończoność, to inna historia z własną filozofią i ekskluzywnym podejściem. Jedyna rzecz do zapamiętania – nie należy pić kawy na pusty żołądek, a wtedy można poczuć przyjemność i delikatny smak napoju, który każdego ranka stanie się przyjacielem. Czy można udzielić jednoznacznej odpowiedzi – kawa czy herbata? Nie można, każdy ma własne preferencje i kubki smakowe, więc może pozostawić ten dylemat nierozstrzygniętym.

Ale gdzie uda się zakupić najlepszej jakości kawę mieloną lub kawę ziarnistą oraz herbatę o różnych smakach? Prawdziwie oryginalne produkty są do nabycia w specjalistycznym sklepie z kawą.  Sprawdź tę ofertę herbat liściastych. Bogactwo ich aromatów i smaków zachwyci każdego, kto choćby raz spróbuje aromatycznej herbaty Earl Grey, Assam czy czerwonej Rooibos.

Herbata czarna, zielona a może herbaty owocowe?

Czarna herbata pod względem ilości kofeiny dorównuje dobrej kawie mielonej i świeżo parzonej. Wraz z nimi następuje wzrost krążenia mózgowego i wzrost metabolizmu. Nie bez powodu Brytyjczycy uwielbiają pić tę herbatę z mlekiem na śniadanie, po takiej herbacie każdy staje się radosny i zdrowy. Ponadto czarna herbata pomaga schudnąć i poprawia funkcjonowanie mikroflory jelitowej, ponieważ zawarte w niej substancje czynne stymulują wzrost niektórych pożytecznych bakterii i tłumią drobnoustroje żyjące w jelitach osób otyłych.

Warto swój wybór skierować na herbaty liściaste, które w szerokim asortymencie dostępne są na stronie sklepu z kawą:

 • Na przykład na długie i chłodne wieczory odpowiednia będzie herbata owocowa marakuja i pomarańcza
 • Osoby, które chcą zażyć błogiego relaksu mogą wesprzeć się herbatą jaśminową
 • Dla wzmocnienia i uzyskania niepowtarzalnego aromatu służą herbaty owocowe z czarnej porzeczki i mięty pieprzowej.
 • W każdym przypadku doskonale sprawdzi się liściasta herbata zielona, która wspiera układ immunologiczny.

Doskonała kawa ziarnista przyrządzona w ekspresie i znakomita herbata są dobre, aby nie zasnąć, ponieważ oba zawierają kofeinę. Jednocześnie jedna filiżanka kawy zawiera średnio 90-115 mg kofeiny, a jedna filiżanka herbaty około 40 mg.

Energetyzująca kawa arabica, czyli herbaty liściaste

Pod względem korzyści zdrowotnych zarówno kawa jak i herbata są w przybliżeniu równoważne. Odpowiednio przygotowana kawa mielona ogranicza ryzyko cukrzycy i chroni serce. Natomiast liściasta herbata zielona posiada przeciwutleniacze, przeciwdziałające rozwojowi raka. Zatem według wybranych kryteriów można stwierdzić, że lepiej pić kawę rano a dzień zakończyć herbatą. Jednak miłośnicy parzonej kawy mielonej podkreślają zalety ulubionego espresso lub americano.

Fani kawy ziarnistej do ekspresu automatycznego zachwycają się jej aromatem i podkreślają walory smakowe i usprawniające funkcjonowanie ich mózgu. Trzeba przyznać, że kawa Arabica dostępna w sklepie z kawą pochodzi z najlepszych plantacji w Ameryce Środkowej i Południowej. Posiada subtelny smak z delikatną kwasowością i świetnie smakuje z dodatkiem mleczka. Jest odpowiednia do zaparzania w różnych ekspresach zarówno: ciśnieniowych, przelewowych jak do tradycyjnego parzenia lub w kafieterce. Prawda odnośnie kawa czy herbata, jak zawsze, jest gdzieś pośrodku.

Co naukowcy mówią o kawie i herbacie?

Przeprowadzono badania naukowe, które potwierdziły, że oba napoje rano są w równym stopniu zdolne do poprawy funkcji mózgu. Okazało się, że porcja herbaty o mocy odpowiadającej kawie jest tak samo skuteczna dla zdolności koncentracji i szybkości reakcji. Ponadto naukowcy doszli do wniosku, że kofeina to nie wszystko, co pobudza ludzkie umysły: ogólny smak i zapach ulubionego napoju również pobudza zmysły i świadomość. Jednocześnie, jeśli efekt kawy jest wystarczająco szybki, to też szybko mija, zmuszając do sięgnięcia po nową filiżankę. Z drugiej strony herbata ma bardziej miękkie, ale trwałe działanie orzeźwiające. Wbrew oczekiwaniom herbata ma tak samo efekt sygnał jak kawa Arabica . Ważne jest, aby wybrać jakiego efektu potrzebuje się w określonej sytuacji życiowej.

Największe różnice między tymi dwoma napojami mogą się ujawnić, gdy tylko głowa dotknie poduszki. Porównując ludzi, którzy piją taką samą ilość herbaty lub kawy dziennie, naukowcy potwierdzili, że osoby pijące kawę mają tendencję do trudniejszego zasypiania wieczorem – być może, dlatego, że wysoka zawartość kofeiny w końcu wyprzedza. Oba napoje dostarczają szeregu składników odżywczych, które redukują reakcje na stres i poprawiają nastrój na dłuższą metę.Trzeba przyznać, że między tymi dwoma napojami nie ma zbyt wielu różnic, (jeśli nie weźmie się pod uwagę fundamentalnej różnicy w smaku). A wybierając między kawą a herbatą, zawsze ludzie znajdują bardziej przekonujące argumenty, które w pełni odpowiadają osobistym preferencjom.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54