Krótka historia pierogów
Od wielu lat pierogi uważane są za jedną z tradycyjnych potraw z kuchni polskiej, którą można serwować na dwa sposoby, tj. na słodko z owocami lub serem oraz na słono z mięsem, kapustą i grzybami lub masą twarogowo-ziemniaczaną. W rzeczywistości to bardzo lubiane i popularne danie wywodzi się z Chin, skąd w średniowieczu trafiły nie tylko na Ruś, ale także do Polski – skąd zawitały do krajów zachodniej Europy.
Chcąc znaleźć pierwsze wzmianki dotyczące pierogów w Polsce, należy przytoczyć legendę o życiu mnicha Jacka Odrowąża, gdzie to te wyjątkowo smaczne specjały były przygotowywane głównie w czasie świąt, stając się tym samym jedna z popularniejszych potraw na polskich stołach szlacheckich. Nic więc dziwnego, że przepisy na pierogi można było znaleźć już w pierwszej polskiej książce kucharskiej, którą stworzono pod koniec siedemnastego stulecia.
Podawano je na różne sposoby, tj. zarówno z dodatkiem sera, jak i mięsa wieprzowego lub wołowego. Dużą popularnością cieszyły się również pierogi wypełnione makiem, kapustą, a nawet ryżem, cebulą, czy jajkami. Ta duża różnorodność sprawiła, że w szybkim tempie zyskiwały na popularności, stanowiąc przy tym świetne uzupełnienie dla innych tradycyjnych dań takich jak np. rosół, barszcz, bigos lub mięso.
U Fukiera – pierogi Magdy Gessler
U Fukiera to wyjątkowa restauracja o bogatej, wieloletniej historii, sięgającej aż XVI wieku, znajdująca się na warszawskiej starówce. Od wielu lat lokal zarządzany jest przez utalentowaną i niezwykle cenioną restauratorkę, jaką jest Magda Gessler i urzeka nie tylko wystrojem i atmosferą, ale przede wszystkim doskonałymi daniami kuchni polskiej. To właśnie tu możemy liczyć na najlepsze pierogi, najbliższe domowym smakom, przygotowywane na podstawie tradycyjnych, staropolskich przepisów, które zostały wzbogacone współczesnymi elementami kuchni południowoeuropejskich. W tej wyjątkowej restauracji serwowane są następujące rodzaje tych tradycyjnych potraw:
pierogi z mlecznej cielęciny z dodatkiem chrupiących skwarek robionych ze słoniny złotnickiej,
pierogi z kaczką z dodatkiem karmelizowanego jabłka,
pierogi rumiane z prawdziwą kiszoną kapustą i borowikami.
Zapraszamy do https://www.ufukiera.pl/menu/!