środa, 14 czerwiec 2023 15:33

Dlaczego coraz więcej Polaków przenosi swoje zakupy do internetu? Najczęstsze powody

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
płatność online z Visa Mobile płatność online z Visa Mobile mat.prasowe

2021 rok przyniósł kolejny wzrost liczby osób zamawiających produkty i usługi online1. Zakupy przez internet robi już 77% internautów, co jest związane nie tylko w pandemią i wynikającymi z niej obostrzeniami1, ale również dobrymi opiniami2 oraz licznymi powodami, jakie mają e-konsumenci, by przenosić swoje zakupy do internetu3. Które z nich są najważniejsze?

 

Opinie Polaków o zakupach online

Zanim powiemy więcej o powodach, dla których coraz więcej osób robi zakupy w internecie, warto w pierwszej kolejności poznać opinie Polaków. Jak się okazuje, są one w zdecydowanej większości pozytywne2. Niemal 90% e-konsumentów uważa zakupy online za wygodne i łatwe2. Co więcej, zdecydowana większość Polaków docenia fakt, że dają większe możliwości wyboru niż sklepy tradycyjne, a do tego zajmują mniej czasu i pozwalają generować większe oszczędności2.

A co e-kupujący sądzą o kwestii bezpieczeństwa? Również tutaj możemy mówić o pozytywnych opiniach2. Dla ponad połowy internautów zakupy w sieci są bezpieczne, a tylko 17% twierdzi, że wiążą się z jakimkolwiek ryzykiem2.

Do licznych zalet tej formy zamawiania produktów, o których wspominają Polacy, zaliczamy również darmowe i szybkie dostawy, atrakcyjne promocje, możliwość sprawdzenia opinii, a także bezpłatne zwroty produktów3.

Najważniejsze powody przenoszenia zakupów do internetu

Opinie to nie wszystko. Najczęstszym powodem, dla którego Polacy przenoszą zakupy do internetu jest fakt, że sklepy online są zawsze dostępne – również w przypadku różnego rodzaju obostrzeń pandemicznych4. Co więcej, wielu e-konsumentów uważa je za szybsze, tańsze oraz bezpieczniejsze od kupowania w punktach stacjonarnych4. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zakupy online są wygodne dla osób pracujących zdalnie, których w ostatnim czasie przybyło4.

Warto także wspomnieć o czynnikach, które motywują Polaków do zamawiania produktów i usług przez internet5. Do tych najważniejszych, poza dostępnością sklepów online przez całą dobę, zaliczamy:

 • brak konieczności jechania do sklepu stacjonarnego5;
 • nieograniczony czas wyboru produktów lub usług5;
 • atrakcyjniejsze ceny niż w sklepach tradycyjnych5;
 • możliwość zrobienia zakupów, gdy sklepy stacjonarne są zamknięte5;
 • łatwość porównywania ofert5;
 • większy wybór niż w sklepach tradycyjnych5;
 • dostęp do różnych form płatności online5.

Jak płacić wygodnie za zakupy online? Z Visa Mobile!

Wzrost popularności zakupów przez internet sprawia, że do dyspozycji e-konsumentów są różne formy płatności online, które zapewniają możliwość szybkiego oraz komfortowego finalizowania transakcji. Jedną z nich jest Visa Mobile, a więc usługa, dzięki której użytkownik może uniknąć podawania danych karty płatniczej, wprowadzania haseł czy wypełniania wielu pól formularza podczas płatności. Czyni to zakupy wygodnymi, łatwymi i szybkimi6.

Jak wykonać płatność online z Visa Mobile? W pierwszej kolejności należy uruchomić odpowiednią funkcję w mobilnej aplikacji bankowej albo pobrać oddzielną aplikację na telefon (ze sklepu dedykowanego konkretnemu systemowi operacyjnemu). Lista banków, które oferują usługę, znajduje się na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html (niektóre mogą wymagać aktualizacji aplikacji)6.

Po skonfigurowaniu Visa Mobile (to na tym etapie podaje się dane karty płatniczej, a także wprowadza numer telefonu czy adres e-mail) można już dokonywać płatności online. Należy w bramce płatniczej wybrać ikonę z tym rozwiązaniem, wpisać w wolne pole numer telefonu i zatwierdzić transakcję na smartfonie – proces ten jest zabezpieczany przez Visa6.

Artykuł powstał na zlecenie Visa Europe Limited.

 

Bibliografia:

 1. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10
 2. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 72
 3. Raport E-Izby Mr & Mrs Commerce 2022, s. 23
 4. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 93
 5. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 77
 6. VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 9.08.2022

 • Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie
  Centrum Warszawy - kolejne blokady ulic przez Ostatnie Pokolenie

  W czwartek rano, Warszawa ponownie stała się miejscem protestów grupy Ostatnie Pokolenie. Około 15 aktywistów i aktywistek zajęło ulicę Marszałkowską, pomiędzy ulicami Żurawią a Wspólną, blokując ruch kołowy. Zdarzenie to miało miejsce po godzinie 8.30, a przez około trzydzieści minut ulica była nieprzejezdna. Protestujący, uzbrojeni w transparenty oraz tabliczki z nazwami gmin borykających się z problemami dostępu do wody, domagali się od rządu większych inwestycji w publiczny transport.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:14
 • Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda
  Przebudowa w centrum Warszawy - inwestycje na ulicach Złotej i Zgoda

  Ratusz m.st. Warszawy, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych w centrum miasta, koncentrując się na kwartale między ulicami Złotą, Zgoda, Jasną oraz Sienkiewicza. W ramach projektu, który jest kluczowym elementem prezydenckiego programu "Nowe Centrum Warszawy", przewidziano przeprowadzenie kompleksowych zmian mających na celu zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności tej części miasta.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 10:22
 • Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta
  Interwencja służb w ministerstwie - niebezpieczne przedmioty w torbie interesanta

  Dzisiaj rano, na skrzyżowaniu ulic Nowogrodzkiej i Brackiej w Warszawie, doszło do niepokojącego incydentu w gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdarzenie to, skupiło uwagę licznych służb oraz mediów.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 12:17
 • Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  
  Strefa czystego transportu w Warszawie - wprowadzenie nowych regulacji  

  1 lipca w Warszawie, wprowadzono Strefę Czystego Transportu (SCT). Inicjatywa ta obejmuje znaczną część Śródmieścia oraz selektywne fragmenty przyległych dzielnic. Celem wprowadzenia SCT jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, co stanowi odpowiedź na rosnące problemy z jakością powietrza w dużych miastach.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 09:05
 • Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie
  Tragiczny wypadek przy Al. Solidarności w Warszawie

  W czwartkowy wieczór, 11 lipca, doszło do tragicznego wypadku na trasie W - Z przy Alei Solidarności 71. Śmierć poniosła 40 - letnia pasażerka, podróżująca osobową toyotą, która z nieustalonych przyczyn uderzyła w słup latarni.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 08:47