środa, 14 czerwiec 2023 15:33

Dlaczego coraz więcej Polaków przenosi swoje zakupy do internetu? Najczęstsze powody

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
płatność online z Visa Mobile płatność online z Visa Mobile mat.prasowe

2021 rok przyniósł kolejny wzrost liczby osób zamawiających produkty i usługi online1. Zakupy przez internet robi już 77% internautów, co jest związane nie tylko w pandemią i wynikającymi z niej obostrzeniami1, ale również dobrymi opiniami2 oraz licznymi powodami, jakie mają e-konsumenci, by przenosić swoje zakupy do internetu3. Które z nich są najważniejsze?

 

Opinie Polaków o zakupach online

Zanim powiemy więcej o powodach, dla których coraz więcej osób robi zakupy w internecie, warto w pierwszej kolejności poznać opinie Polaków. Jak się okazuje, są one w zdecydowanej większości pozytywne2. Niemal 90% e-konsumentów uważa zakupy online za wygodne i łatwe2. Co więcej, zdecydowana większość Polaków docenia fakt, że dają większe możliwości wyboru niż sklepy tradycyjne, a do tego zajmują mniej czasu i pozwalają generować większe oszczędności2.

A co e-kupujący sądzą o kwestii bezpieczeństwa? Również tutaj możemy mówić o pozytywnych opiniach2. Dla ponad połowy internautów zakupy w sieci są bezpieczne, a tylko 17% twierdzi, że wiążą się z jakimkolwiek ryzykiem2.

Do licznych zalet tej formy zamawiania produktów, o których wspominają Polacy, zaliczamy również darmowe i szybkie dostawy, atrakcyjne promocje, możliwość sprawdzenia opinii, a także bezpłatne zwroty produktów3.

Najważniejsze powody przenoszenia zakupów do internetu

Opinie to nie wszystko. Najczęstszym powodem, dla którego Polacy przenoszą zakupy do internetu jest fakt, że sklepy online są zawsze dostępne – również w przypadku różnego rodzaju obostrzeń pandemicznych4. Co więcej, wielu e-konsumentów uważa je za szybsze, tańsze oraz bezpieczniejsze od kupowania w punktach stacjonarnych4. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zakupy online są wygodne dla osób pracujących zdalnie, których w ostatnim czasie przybyło4.

Warto także wspomnieć o czynnikach, które motywują Polaków do zamawiania produktów i usług przez internet5. Do tych najważniejszych, poza dostępnością sklepów online przez całą dobę, zaliczamy:

 • brak konieczności jechania do sklepu stacjonarnego5;
 • nieograniczony czas wyboru produktów lub usług5;
 • atrakcyjniejsze ceny niż w sklepach tradycyjnych5;
 • możliwość zrobienia zakupów, gdy sklepy stacjonarne są zamknięte5;
 • łatwość porównywania ofert5;
 • większy wybór niż w sklepach tradycyjnych5;
 • dostęp do różnych form płatności online5.

Jak płacić wygodnie za zakupy online? Z Visa Mobile!

Wzrost popularności zakupów przez internet sprawia, że do dyspozycji e-konsumentów są różne formy płatności online, które zapewniają możliwość szybkiego oraz komfortowego finalizowania transakcji. Jedną z nich jest Visa Mobile, a więc usługa, dzięki której użytkownik może uniknąć podawania danych karty płatniczej, wprowadzania haseł czy wypełniania wielu pól formularza podczas płatności. Czyni to zakupy wygodnymi, łatwymi i szybkimi6.

Jak wykonać płatność online z Visa Mobile? W pierwszej kolejności należy uruchomić odpowiednią funkcję w mobilnej aplikacji bankowej albo pobrać oddzielną aplikację na telefon (ze sklepu dedykowanego konkretnemu systemowi operacyjnemu). Lista banków, które oferują usługę, znajduje się na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html (niektóre mogą wymagać aktualizacji aplikacji)6.

Po skonfigurowaniu Visa Mobile (to na tym etapie podaje się dane karty płatniczej, a także wprowadza numer telefonu czy adres e-mail) można już dokonywać płatności online. Należy w bramce płatniczej wybrać ikonę z tym rozwiązaniem, wpisać w wolne pole numer telefonu i zatwierdzić transakcję na smartfonie – proces ten jest zabezpieczany przez Visa6.

Artykuł powstał na zlecenie Visa Europe Limited.

 

Bibliografia:

 1. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10
 2. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 72
 3. Raport E-Izby Mr & Mrs Commerce 2022, s. 23
 4. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 93
 5. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 77
 6. VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 9.08.2022

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54