środa, 26 czerwiec 2024 08:34

Uniwersytet Warszawski liderem w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Warszawski fot: pixabay

W najnowszym wydaniu, Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024, które zostało opublikowane w środę, Uniwersytet Warszawski został ogłoszony najlepszą uczelnią akademicką w Polsce. Tuż za stolicą, na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a podium zamyka Politechnika Warszawska. Analiza przeprowadzona przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, odbyła się pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera.

Przegląd kategorii rankingu

Ranking Szkół Wyższych, który jest publikowany corocznie od roku 2000, skupia się na kilku kluczowych kategoriach, takich jak Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów. Jego celem, jest pomoc przyszłym studentom w wyborze odpowiedniego kierunku oraz uczelni.

Kryteria oceny

W analizie uwzględniono 31 wskaźników, które zostały zgrupowane w 7 kryteriach, takich jak prestiż, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. Te wskaźniki, pozwoliły ocenić uczelnie z różnorodnych perspektyw, biorąc pod uwagę ich wkład w rozwój naukowy, jakość kształcenia oraz ich wpływ na rynek pracy poprzez sukcesy absolwentów.

Szczegółowe wyniki

Zwycięstwo Uniwersytetu Warszawskiego, to nie tylko efekt wysokich ocen w kategoriach naukowych i edukacyjnych, ale także jego dominacji w Rankingu Kierunków Studiów, gdzie UW prowadzi aż 19 czołowych kierunków studiów. Uniwersytet Jagielloński, z 15 wiodącymi kierunkami, oraz Politechnika Warszawska, z 12 takimi kierunkami, również demonstrują wysoki poziom edukacji i badań.

Nagroda specjalna awans 2024

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku został wyróżniony Nagrodą Specjalną AWANS 2024, za spektakularny skok w rankingu - z pozycji 20. w poprzednim roku na 12. miejsce w tegorocznej edycji. To pokazuje dynamiczny rozwój i znaczące postępy tej uczelni na polu akademickim.

Liderzy wśród uczelni niepublicznych

Wśród uczelni niepublicznych, po raz kolejny triumfowała Akademia Leona Koźmińskiego, utrzymując swoją pozycję lidera już 25. rok z rzędu. Zaraz za nią, znalazł się Uniwersytet SWPS oraz Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, co potwierdza, że niepubliczne uczelnie w Polsce również oferują wysoki poziom nauczania i badań.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 rzuca światło, na stan polskiego szkolnictwa wyższego, podkreślając zarówno osiągnięcia czołowych uniwersytetów, jak i potencjał rosnących gwiazd akademickich. Wyniki te są nie tylko odzwierciedleniem aktualnych trendów w edukacji, ale także służą jako wskazówka dla przyszłych studentów, pomagając im w świadomym wyborze ścieżki edukacyjnej.

Źródło: RMF24