niedziela, 12 maj 2024 08:33

Pożar w centrum handlowym w Warszawie - akcja gaśnicza w toku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pożar w Warszawie pożar w Warszawie fot: pixabay

Dzisiaj, w godzinach porannych, mieszkańcy Warszawy, zostali zaalarmowani nieoczekiwaną informacją o dramatycznym wydarzeniu na Białołęce. Ogromny pożar, objął centrum handlowe Marywilska 44. Straż pożarna, została powiadomiona przez systemy monitoringu, a pierwsze zastępy dotarły na miejsce zaledwie po 11 minutach od zgłoszenia. W chwili obecnej, pomimo masowej mobilizacji zastępów pożarniczych i ogromnego zaangażowania strażaków, sytuacja jest nadal poważna.

Akcja ratunkowa na szeroką skalę

Pożar, który wybuchł około godziny 3:31, błyskawicznie rozprzestrzenił się na niemal cały kompleks handlowy.Pierwsze oddziały straży pożarnej, pojawiły się w błyskawicznym tempie. Nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, podkreślił nietypowy rozwój sytuacji, w której ogień objął tak dużą powierzchnię, w stosunkowo krótkim czasie.

Mł. kpt. inż. Katarzyna Urbanowska z KW PSP w Warszawie opisała skalę zaangażowania: „Na miejscu pracuje już około 200 strażaków, 44 wozy pożarnicze, a także grupa chemiczna monitorująca jakość powietrza”. Ilość pyłu w powietrzu została przekroczona, lecz w tej chwili nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia.

Utrudnienia w ruchu i działania prewencyjne

W związku z rozwojem sytuacji, część dróg w okolicy została zamknięta, a kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Organizacja dowozu wody na miejsce pożaru, jest jednym z kluczowych elementów logistycznych, który wymaga koordynacji i współpracy wielu służb.

Odpowiedź na zagrożenie

Stworzono sztab kryzysowy, który ma za zadanie koordynację pracy wszystkich służb zaangażowanych w akcję ratunkową. „Trwa dogaszanie, które może potrwać nawet kilkanaście godzin” – poinformował Komendant Główny PSP, dodając, że niemal 100 procent obiektu uległo spaleniu.

Działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców

W odpowiedzi na poważny rozwój wydarzeń, do mieszkańców Warszawy oraz okolicznych powiatów rozesłano alerty RCB, z apelem o pozostanie w domach i zamknięcie okien. Strażacy z OSP Warszawa - Białołęka również zaapelowali do mieszkańców, by ograniczyli aktywność na zewnątrz i zabezpieczyli swoje domostwa przed możliwością dostania się dymu i szkodliwych substancji.

Źródło: Polsat News