wtorek, 09 lipiec 2024 08:38

Nocna prohibicja w Warszawie - czy zostanie wprowadzona już wkrótce?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa Warszawa fot: Sylwester Niedzielski

Warszawa, stoi przed możliwością wprowadzenia znaczących zmian w regulacjach dotyczących nocnej sprzedaży alkoholu. W ostatnich miesiącach, od 6 maja do 30 czerwca, odbyły się konsultacje społeczne, które miały na celu zgromadzenie opinii mieszkańców na temat potencjalnego wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach 22:00 - 6:00. Inicjatywa ta, wywołała żywą reakcję wśród mieszkańców stolicy, którzy licznie wzięli udział w spotkaniach z udziałem prezydenta miasta, Rafała Trzaskowskiego, oraz wypełniali ankiety dostępne online.

Zainteresowanie konsultacjami społecznymi

Konsultacje społeczne, cieszyły się rekordowym zainteresowaniem, czego dowodem jest liczba ponad ośmiu tysięcy ankiet, które wpłynęły do stołecznego ratusza. Monika Beuth, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta, w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna", podkreśliła, że zainteresowanie było największe w historii miasta, w porównaniu do innych konsultacji, takich jak te dotyczące Strefy Czystego Transportu, które przyciągnęły tylko 3 tysiące uczestników.

Projekt uchwały i opinie mieszkańców

Jan Śpiewak, lokalny aktywista, złożył projekt uchwały dotyczącej nocnej prohibicji już 6 czerwca 2024 roku, podczas sesji Rady m.st. Warszawy. Śpiewak argumentował, że w mieście znajduje się 6 tys. punktów sprzedaży alkoholu, co przekłada się na jeden punkt na 300 mieszkańców. W jego ocenie, taka liczba punktów sprzedaży alkoholu, prowadzi do licznych problemów społecznych, takich jak zakłócanie ciszy nocnej, burdy i przemoc. W badaniach "Barometru Warszawskiego" przeprowadzonych pod koniec poprzedniego roku stwierdzono, że 60% mieszkańców popiera wprowadzenie nocnej prohibicji, podczas gdy 32% jest przeciwna takim regulacjom.

Obawy przedsiębiorców

Jednak nie wszyscy są zwolennikami wprowadzenia nocnych ograniczeń. Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu, wyraził obawy, że prohibicja nie przyniesie oczekiwanych efektów prozdrowotnych i może przyczynić się do rozwoju nielegalnej sprzedaży alkoholu.

Ramy prawne i praktyka w innych miastach

Zgodnie z obowiązującym prawem, Rada Warszawy ma możliwość ustanowienia ograniczeń dotyczących nocnej sprzedaży alkoholu dla całego miasta, lub tylko wyznaczonych dzielnic. Ograniczenie to, nie obejmuje punktów gastronomicznych i jest ograniczone do określonych godzin. W Polsce około 10% gmin, w tym niektóre duże miasta takie jak Kraków, Wrocław, Katowice czy Poznań, już korzysta z tego uprawnienia.

W ciągu najbliższych 60 dni po zakończeniu konsultacji, władze miasta mają za zadanie opracować raport podsumowujący zebrane opinie i decydować o dalszych krokach. Ostateczna decyzja, czy nocna prohibicja zostanie wprowadzona w Warszawie, będzie znana najpóźniej do końca sierpnia, co oznacza, że mieszkańcy stolicy mogą spodziewać się zmian już podczas trwających wakacji. Czy Warszawa dołączy do grona miast z nocnymi ograniczeniami w sprzedaży alkoholu? Odpowiedź na to pytanie, niebawem stanie się jasna.

Źródło: Warszawa Nasze Miasto