środa, 17 kwiecień 2024 08:48

Kolejne blokady mostów w Warszawie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa Warszawa fot: Sylwester Niedzielski

Od poniedziałku, mieszkańcy Warszawy stają przed nowym wyzwaniem, w codziennym przemieszczaniu się po mieście. Aktywiści z organizacji Ostatnie Pokolenie, kolejny raz przystąpili do blokad warszawskich mostów, mając na celu zwrócenie uwagi na kryzys klimatyczny. Najnowsze akcje, miały miejsce na moście Poniatowskiego oraz Gdańskim, wywołując tym samym znaczne utrudnienia w ruchu.

Szczegółowy opis zdarzeń

W ciągu ostatnich dni, Warszawa doświadczyła serii blokad. Ostatnie Pokolenie, grupa licząca około stu osób, aktywnie działa na rzecz zwrócenia uwagi na pilne problemy ekologiczne. Ich działania, choć kontrowersyjne, mają na celu przyciągnięcie uwagi do spraw, które, jak twierdzą, są ignorowane przez rząd.

Poniedziałek: Dzień rozpoczął się od incydentu na moście Świętokrzyskim, gdzie pięć osób położyło się na jezdni, blokując ruch. Reakcja policji była natychmiastowa – aktywiści zostali szybko usunięci z drogi i wylegitymowani.

Wtorek: Mosty Poniatowskiego i Gdański stały się miejscem kolejnych protestów. Na moście Poniatowskiego, przed godziną ósmą rano, grupa ośmiu osób zablokowała ruch drogowy. Na miejscu pojawiła się policja, która interweniowała, zmuszając protestujących do opuszczenia jezdni.

Środa: Ostatniego dnia obserwowanych blokad, akcja skupiła się na moście Poniatowskiego. Grupa aktywistów krótkotrwale zablokowała przejazd, co zostało udokumentowane na nagraniu udostępnionym przez organizację.

Komisarz Małgorzata Wersocka z Komendy Stołecznej Policji informowała o działaniach podejmowanych przez policję w odpowiedzi na blokady. Zabezpieczano rejony mostów, co wiązało się z czasowymi utrudnieniami dla kierowców.

Wypowiedzi i motywacje

Michalina Czerwońska, rzeczniczka Ostatniego Pokolenia, tłumaczyła, że aktywistom nie pozostaje nic innego, jak tylko blokować drogi, aby zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny. Podkreśliła, że ruchy społeczne w historii często wybierały ulicę, jako miejsce zmian, i że takie działania, mimo że mogą frustrować, są koniecznością w obliczu nadchodzących katastrof ekologicznych.

Działania Ostatniego Pokolenia, wzbudzają mieszane uczucia wśród mieszkańców Warszawy. Z jednej strony, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z problemu kryzysu klimatycznego, z drugiej - codzienne utrudnienia w ruchu drogowym, powodują frustrację i dezaprobatę. Niezależnie od opinii, wydaje się, że organizacja zamierza kontynuować swoje działania, mając na celu przyciągnięcie uwagi do zmian w polityce klimatycznej kraju.

Źródło: tvn24.pl