czwartek, 03 marzec 2022 16:16

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i sposoby zapobiegania

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wysiłkowe nietrzymanie moczu wysiłkowe nietrzymanie moczu pixabay

Według danych WHO nietrzymanie moczu, określane również jako inkontynencja, to dolegliwość dotykająca około 5% społeczeństwa. Najczęściej diagnozowane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Sprawdź najważniejsze informacje o przyczynach i zapobieganiu temu schorzeniu.

 

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, określane również jako inkontynencja stresowa (od ang. stress incontinence), jest chorobą, która polega na mimowolnym wycieku moczu związanym z osłabieniem mięśni dna miednicy.

Wyróżnia się trzy stopnie schorzenia:

- I stopień – wyciek moczu pojawia się podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy przy podnoszeniu ciężarów.

- II stopień – pojawia się przy lżejszych czynnościach, na przykład przy wstawaniu, chodzeniu lub bieganiu.

- III stopień – w zaawansowanej postaci dolegliwości wypływ moczu towarzyszy nawet niewielkiemu wysiłkowi, na przykład zmianom pozycji podczas snu.

Co powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Do wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi wtedy, gdy mięśnie dna miednicy są osłabione. Mięśnie te otaczają cewkę moczową, dlatego wtedy, gdy działają słabiej, nie zaciskają jej prawidłowo. W efekcie przy zwiększonym ciśnieniu w jamie brzusznej pojawia się mimowolny wypływ moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy głównie kobiet, u których częściej pojawiają się czynniki ryzyka tej dolegliwości.

Czynniki ryzyka przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu to:

 • Nadwaga oraz otyłość,
 • Porody naturalne, zwłaszcza porody dłuższe, z dzieckiem o dużej masie urodzeniowej, po 42. tygodniu ciąży,
 • Porody zabiegowe z wykorzystaniem kleszczy lub próżnociągu,
 • Porody wywoływane oksytocyną,
 • Częste zaparcia
 • Palenie papierosów,
 • Częsty kaszel, między innymi przy POChP – przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc,
 • Zaburzenia hormonalne, zwłaszcza braki estrogenów u kobiet po menopauzie,
 • Urazy w rejonie mięśni dna miednicy,
 • Operacje prowadzone w obszarze podbrzusza,
 • Operacje w obszarze prostaty, w tym radykalna prostatektomia stosowana w leczeniu raka prostaty.

Czy wysiłkowemu nietrzymaniu moczu można zapobiegać?

Chorobie można zapobiegać, stosując odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Polegają one na ich naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu, podobnie jak przy próbie zatrzymania strumienia moczu. Systematyczne treningi pozwalają na wzmocnienie mięśni, a przez to sprzyjają skuteczniejszemu zamykaniu cewki moczowej.

Warto odwiedzić poruszający ten temat blog o zdrowiu https://mjrmedical.com/, aby dowiedzieć się więcej o wysiłkowym nietrzymaniu moczu i metodach jego leczenia z użyciem ćwiczeń mięśni Kegla.

Ryzyko wystąpienia dolegliwości można zmniejszyć również przez zrzucenie nadmiaru kilogramów, prowadzenie zdrowszej diety, która zapobiega zaparciom, a także rzucenie palenia.

Aby zapobiegać kłopotliwym skutkom wynikającym z mimowolnego wypływu moczu, warto stosować wkładki chłonne lub bieliznę chłonną, które wchłaniają wilgoć i chronią przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów.

Warto więc pamiętać, że wysiłkowe nietrzymanie moczu jest powszechnym problemem wielu osób. Dzięki odpowiednim metodom terapeutycznym i nowoczesnym wyrobom chłonnym można jednak zniwelować nieprzyjemne objawy i cieszyć się komfortem każdego dnia.

 • Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach
  Najlepsze miejsca na eventy w Warszawie. Przewodnik po topowych lokalizacjach

  Warszawa, dynamicznie rozwijająca się metropolia i centrum biznesowe Polski, oferuje szeroki wybór miejsc idealnych do organizacji różnorodnych eventów. Niezależnie od tego, czy planujesz konferencję, bankiet, spotkanie firmowe czy kameralny event, stolica ma wiele do zaoferowania. Oto przewodnik po topowych lokalizacjach na eventy w Warszawie, które zapewnią niezapomniane wrażenia i sukces każdego wydarzenia.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:51
 • Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy
  Adriana Porowska nową wiceprezydentką Warszawy

  W wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Warszawie, doszło do istotnych zmian w składzie zarządu miasta. Jedną z najważniejszych zmian, jest mianowanie Adriany Porowskiej na stanowisko wiceprezydentki, co podkreśla świeże podejście do zarządzania miastem. Porowska, związana z ruchem Polska 2050, zyskała uznanie, dzięki swojemu zaangażowaniu w politykę społeczną oraz zdolności do pracy zespołowej.

  Napisano środa, 22 maj 2024 08:59
 • Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni
  Wypadek na budowie w Warszawie - dwaj pracownicy poważnie ranni

  Na budowie 18 - kondygnacyjnego hotelu, przy ulicy Grenadierów na warszawskiej Pradze Południe, doszło do poważnego wypadku, w wyniku którego dwaj pracownicy spadli z 18. na 13. piętro. Incydent miał miejsce w godzinach porannych i skutkował poważnymi obrażeniami, obu poszkodowanych.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 13:27
 • Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia
  Wybór idealnej taśmy samoprzylepnej - kluczowe czynniki do rozważenia

  Za każdym razem, gdy otwieramy paczkę, jesteśmy z nią w kontakcie. Taśma samoprzylepna to nieoceniony pomocnik w codziennych zadaniach - od pakowania prezentów, przez prace manualne, aż po profesjonalne zastosowania w logistyce i przemyśle. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak wiele różnych rodzajów taśm samoprzylepnych istnieje na rynku?

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 08:04
 • Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci
  Klockownia na warszawskim Bemowie - nowa atrakcja dla dzieci

  Warszawa, zyska niebawem nową atrakcję, która zrewolucjonizuje sposób, w jaki dzieci spędzają wolny czas. Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Górczewskiej 218 zostanie otwarte największe w Polsce centrum edukacyjno – rozrywkowe, skierowane do najmłodszych - Klockownia. Inicjatywa ta, zlokalizowana w miejscu byłego supermarketu Tesco, obiecuje dostarczyć dzieciom nieskończoną ilość radości i kreatywnego wyzwania.

  Napisano poniedziałek, 20 maj 2024 09:45