czwartek, 03 marzec 2022 16:16

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i sposoby zapobiegania

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wysiłkowe nietrzymanie moczu wysiłkowe nietrzymanie moczu pixabay

Według danych WHO nietrzymanie moczu, określane również jako inkontynencja, to dolegliwość dotykająca około 5% społeczeństwa. Najczęściej diagnozowane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Sprawdź najważniejsze informacje o przyczynach i zapobieganiu temu schorzeniu.

 

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, określane również jako inkontynencja stresowa (od ang. stress incontinence), jest chorobą, która polega na mimowolnym wycieku moczu związanym z osłabieniem mięśni dna miednicy.

Wyróżnia się trzy stopnie schorzenia:

- I stopień – wyciek moczu pojawia się podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy przy podnoszeniu ciężarów.

- II stopień – pojawia się przy lżejszych czynnościach, na przykład przy wstawaniu, chodzeniu lub bieganiu.

- III stopień – w zaawansowanej postaci dolegliwości wypływ moczu towarzyszy nawet niewielkiemu wysiłkowi, na przykład zmianom pozycji podczas snu.

Co powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Do wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi wtedy, gdy mięśnie dna miednicy są osłabione. Mięśnie te otaczają cewkę moczową, dlatego wtedy, gdy działają słabiej, nie zaciskają jej prawidłowo. W efekcie przy zwiększonym ciśnieniu w jamie brzusznej pojawia się mimowolny wypływ moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy głównie kobiet, u których częściej pojawiają się czynniki ryzyka tej dolegliwości.

Czynniki ryzyka przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu to:

 • Nadwaga oraz otyłość,
 • Porody naturalne, zwłaszcza porody dłuższe, z dzieckiem o dużej masie urodzeniowej, po 42. tygodniu ciąży,
 • Porody zabiegowe z wykorzystaniem kleszczy lub próżnociągu,
 • Porody wywoływane oksytocyną,
 • Częste zaparcia
 • Palenie papierosów,
 • Częsty kaszel, między innymi przy POChP – przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc,
 • Zaburzenia hormonalne, zwłaszcza braki estrogenów u kobiet po menopauzie,
 • Urazy w rejonie mięśni dna miednicy,
 • Operacje prowadzone w obszarze podbrzusza,
 • Operacje w obszarze prostaty, w tym radykalna prostatektomia stosowana w leczeniu raka prostaty.

Czy wysiłkowemu nietrzymaniu moczu można zapobiegać?

Chorobie można zapobiegać, stosując odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Polegają one na ich naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu, podobnie jak przy próbie zatrzymania strumienia moczu. Systematyczne treningi pozwalają na wzmocnienie mięśni, a przez to sprzyjają skuteczniejszemu zamykaniu cewki moczowej.

Warto odwiedzić poruszający ten temat blog o zdrowiu https://mjrmedical.com/, aby dowiedzieć się więcej o wysiłkowym nietrzymaniu moczu i metodach jego leczenia z użyciem ćwiczeń mięśni Kegla.

Ryzyko wystąpienia dolegliwości można zmniejszyć również przez zrzucenie nadmiaru kilogramów, prowadzenie zdrowszej diety, która zapobiega zaparciom, a także rzucenie palenia.

Aby zapobiegać kłopotliwym skutkom wynikającym z mimowolnego wypływu moczu, warto stosować wkładki chłonne lub bieliznę chłonną, które wchłaniają wilgoć i chronią przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów.

Warto więc pamiętać, że wysiłkowe nietrzymanie moczu jest powszechnym problemem wielu osób. Dzięki odpowiednim metodom terapeutycznym i nowoczesnym wyrobom chłonnym można jednak zniwelować nieprzyjemne objawy i cieszyć się komfortem każdego dnia.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54