czwartek, 03 marzec 2022 16:16

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i sposoby zapobiegania

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wysiłkowe nietrzymanie moczu wysiłkowe nietrzymanie moczu pixabay

Według danych WHO nietrzymanie moczu, określane również jako inkontynencja, to dolegliwość dotykająca około 5% społeczeństwa. Najczęściej diagnozowane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Sprawdź najważniejsze informacje o przyczynach i zapobieganiu temu schorzeniu.

 

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, określane również jako inkontynencja stresowa (od ang. stress incontinence), jest chorobą, która polega na mimowolnym wycieku moczu związanym z osłabieniem mięśni dna miednicy.

Wyróżnia się trzy stopnie schorzenia:

- I stopień – wyciek moczu pojawia się podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy przy podnoszeniu ciężarów.

- II stopień – pojawia się przy lżejszych czynnościach, na przykład przy wstawaniu, chodzeniu lub bieganiu.

- III stopień – w zaawansowanej postaci dolegliwości wypływ moczu towarzyszy nawet niewielkiemu wysiłkowi, na przykład zmianom pozycji podczas snu.

Co powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Do wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi wtedy, gdy mięśnie dna miednicy są osłabione. Mięśnie te otaczają cewkę moczową, dlatego wtedy, gdy działają słabiej, nie zaciskają jej prawidłowo. W efekcie przy zwiększonym ciśnieniu w jamie brzusznej pojawia się mimowolny wypływ moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy głównie kobiet, u których częściej pojawiają się czynniki ryzyka tej dolegliwości.

Czynniki ryzyka przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu to:

 • Nadwaga oraz otyłość,
 • Porody naturalne, zwłaszcza porody dłuższe, z dzieckiem o dużej masie urodzeniowej, po 42. tygodniu ciąży,
 • Porody zabiegowe z wykorzystaniem kleszczy lub próżnociągu,
 • Porody wywoływane oksytocyną,
 • Częste zaparcia
 • Palenie papierosów,
 • Częsty kaszel, między innymi przy POChP – przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc,
 • Zaburzenia hormonalne, zwłaszcza braki estrogenów u kobiet po menopauzie,
 • Urazy w rejonie mięśni dna miednicy,
 • Operacje prowadzone w obszarze podbrzusza,
 • Operacje w obszarze prostaty, w tym radykalna prostatektomia stosowana w leczeniu raka prostaty.

Czy wysiłkowemu nietrzymaniu moczu można zapobiegać?

Chorobie można zapobiegać, stosując odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Polegają one na ich naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu, podobnie jak przy próbie zatrzymania strumienia moczu. Systematyczne treningi pozwalają na wzmocnienie mięśni, a przez to sprzyjają skuteczniejszemu zamykaniu cewki moczowej.

Warto odwiedzić poruszający ten temat blog o zdrowiu https://mjrmedical.com/, aby dowiedzieć się więcej o wysiłkowym nietrzymaniu moczu i metodach jego leczenia z użyciem ćwiczeń mięśni Kegla.

Ryzyko wystąpienia dolegliwości można zmniejszyć również przez zrzucenie nadmiaru kilogramów, prowadzenie zdrowszej diety, która zapobiega zaparciom, a także rzucenie palenia.

Aby zapobiegać kłopotliwym skutkom wynikającym z mimowolnego wypływu moczu, warto stosować wkładki chłonne lub bieliznę chłonną, które wchłaniają wilgoć i chronią przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów.

Warto więc pamiętać, że wysiłkowe nietrzymanie moczu jest powszechnym problemem wielu osób. Dzięki odpowiednim metodom terapeutycznym i nowoczesnym wyrobom chłonnym można jednak zniwelować nieprzyjemne objawy i cieszyć się komfortem każdego dnia.

 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09
 • Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?
  Gdzie wykonać zabieg presoterapii w Warszawie?

  Obrzęki, zatrzymywanie się wody w organizmie czy cellulit wodny, to jedne ze wskazań do zabiegów presoterapii – pneumatycznego masażu uciskowego. Na czym polega zabieg? Jakie są inne wskazania do zabiegu? Czy zabieg presoterapii jest bolesny? Gdzie wykonać presoterapię w Warszawie?

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 09:48