Nie ma takiej potrzeby, ponieważ nowoczesne środki higieniczne przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu świetnie radzą sobie zarówno z problemem zawilgocenia bielizny, jak i niemiłego zapachu zdradzającego tę dolegliwość. Co więcej, można starać się o ich refundację na NFZ i nie jest to wcale skomplikowane.
Refundacja pieluchomajtek – jakie dokumenty są potrzebne?
Dokumenty potrzebne do wniosku o refundację pieluchomajtek i innych środków higienicznych przy nietrzymaniu moczu to: eWUŚ, dokumenty poświadczające uprawnienia pacjenta do refundacji (w niektórych przypadkach) oraz oświadczenie pacjenta. W większości przypadków nie jest konieczne osobiste ich dostarczenie do lekarza, ponieważ wszystkie potrzebne do wniosku dokumenty i dane są już w systemie NFZ. Od 1 stycznia 2020 działa aplikacja eZWM, która pozwala lekarzowi wypełnić wniosek online i automatycznie weryfikuje uprawnienia pacjenta oraz przyznaje limit cenowy i ilościowy środków higienicznych.
Refundacja pieluchomajtek jest więc bardzo prosta i wymaga jedynie udania się do lekarza pierwszego kontaktu i poproszenia o wystawienie recepty. Nie trzeba już, tak jak to było wcześniej, jechać do wojewódzkiego oddziału NFZ w celu potwierdzenia uprawnień.
Refundacja pieluchomajtek – jak zrealizować receptę?
Z podpisaną przez lekarza receptą należy udać się do apteki albo sklepu medycznego. Tam dane ze zlecenia wraz z PESELEM osoby uprawnionej do refundacji wprowadzone zostaną do systemu, który wygeneruje dokument potrzebny do realizacji recepty. Wydrukowany dokument należy podpisać, by pokwitować odbiór – i to wszystkie formalności.
Co więcej, zlecenie na refundację może być kontynuowane – należy jedynie pamiętać, by co miesiąc zgłaszać się po receptę (nie można jej wystawić na dłuższy czas; co miesiąc zlecenie musi być weryfikowane).
Po odbiór zlecenia nie trzeba stawiać się osobiście, może to zrobić także ktoś z rodziny. Kolejne recepty mogą też być wystawiane przez pielęgniarkę lub położną, nie zawsze musi to być lekarz. Jest to konieczne jedynie przy pierwszym wypełnianiu wniosku.
Pieluchomajtki – ogromne udogodnienie w przypadku nietrzymania moczu
Pieluchomajtki i inne środki higieniczne na nietrzymanie moczu zapewniają pacjentom komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. To ważne, by były wykonane z materiałów najwyższej jakości oraz odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru. Refundacja pieluchomajtek na NFZ pozwala skupić się właśnie na tych kwestiach, nie na cenie produktów. To ważne, że refundacja obejmuje także ofertę renomowanych producentów, takich jak TENA. Pieluchomajtki TENA gwarantują długi czas izolowania skóry od wilgoci oraz skuteczne zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi.