sobota, 05 listopad 2022 16:25

Białko wegańskie – dlaczego staje się tak popularne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
mieszanki białek mieszanki białek pixabay

Popularność białka wegańskiego zawdzięczamy z jednej strony wzrostowi popularności diety wegańskiej, a z drugiej niestety coraz częściej występującym problemom z alergiami pokarmowymi.

Z tych względów coraz więcej osób jest na diecie wegańskiej i nie spożywa produktów pochodzenia zwierzęcego. Niestety w diecie wegańskiej bardzo trudno jest zapewnić z pokarmu odpowiednią ilość białka i aminokwasów, dlatego nie tylko sportowcy, ale także osoby, które nie są związane profesjonalnie ze sportem, z chęcią korzystają z odżywek białkowych, które mogą dodawać do standardowych potraw, wzbogacając ich skład.

Dlaczego warto stosować białko wegańskie?

Białko wegańskie warto stosować, ponieważ dostarcza ono potrzebnych w codziennej diecie składników dla osób na diecie niezawierającej produktów pochodzenia zwierzęcego. Z drugiej jednak strony jest to idealny zamiennik białka serwatkowego, który pomaga w budowaniu masy mięśniowej i utrzymaniu wysportowanej sylwetki. Dlatego świetnie nadaje się jako suplementacja dla sportowców zarówno w formie potreningowej, jak i dodatku do posiłków na przykład śniadań.

Właściwości białka wegańskiego

Właściwości białka wegańskiego są nieco inne niż białka pochodzenia zwierzęcego. Z jednej strony przyswajalność jego jest nieco niższa, a samo białko ma niższą wartość, z drugiej jednak zawiera błonnik, minerały i witaminy oraz przede wszystkim dłużej się uwalnia w organizmie. Na plus również można wymienić sam skład odżywek białkowych, który nie powoduje podniesienia poziomu złego cholesterolu i nie zatrzymuje tłuszczu w organizmie. Białko wegańskie sprawdza się zarówno w przypadku chęci obniżenia swojej wagi ciała w połączeniu oczywiście z odpowiednią dietą, jak i standardowo w sportach sylwetkowych, kiedy chcemy nabrać masy mięśniowej i wyrzeźbić ciało.

Białko wegańskie – kto powinien je stosować?

Białko wegańskie polecane jest dla wszystkich osób, również tych niezwiązanych ze sportami. Przede wszystkim spowodowane jest to tym, że w diecie wegańskiej białko jest trudno dostarczyć bezpośrednio z posiłków. Dla osób ćwiczących na siłowni może być to standardowa odżywka potreningowa, która dostarczy wysokie ilości białka bezpośrednio po treningu, kiedy mięśnie są w tak zwanym oknie anabolicznym, czyli mają największą przyswajalność białka w okresie zmęczenia.

Białko dla wegan – jakie wybrać?

Białko dla wegan najlepszej jakości i najlepiej przyswajalne pochodzi z soi, grochu oraz pestek dyni. Oczywiście są jeszcze inne rośliny bogate w białko, jednak najlepsze produkty białkowe dla wegan to mieszanki białek kilku roślin. Wybieraj tylko najwyższej jakości produkty zawierające minerały, witaminy i najwyższej jakości białko bez zbędnych substancji chemicznych czy cukru. Dzięki temu będziesz miała pewność, że dbasz o organizm w najlepszy możliwy sposób.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03