sobota, 05 listopad 2022 16:25

Białko wegańskie – dlaczego staje się tak popularne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
mieszanki białek mieszanki białek pixabay

Popularność białka wegańskiego zawdzięczamy z jednej strony wzrostowi popularności diety wegańskiej, a z drugiej niestety coraz częściej występującym problemom z alergiami pokarmowymi.

Z tych względów coraz więcej osób jest na diecie wegańskiej i nie spożywa produktów pochodzenia zwierzęcego. Niestety w diecie wegańskiej bardzo trudno jest zapewnić z pokarmu odpowiednią ilość białka i aminokwasów, dlatego nie tylko sportowcy, ale także osoby, które nie są związane profesjonalnie ze sportem, z chęcią korzystają z odżywek białkowych, które mogą dodawać do standardowych potraw, wzbogacając ich skład.

Dlaczego warto stosować białko wegańskie?

Białko wegańskie warto stosować, ponieważ dostarcza ono potrzebnych w codziennej diecie składników dla osób na diecie niezawierającej produktów pochodzenia zwierzęcego. Z drugiej jednak strony jest to idealny zamiennik białka serwatkowego, który pomaga w budowaniu masy mięśniowej i utrzymaniu wysportowanej sylwetki. Dlatego świetnie nadaje się jako suplementacja dla sportowców zarówno w formie potreningowej, jak i dodatku do posiłków na przykład śniadań.

Właściwości białka wegańskiego

Właściwości białka wegańskiego są nieco inne niż białka pochodzenia zwierzęcego. Z jednej strony przyswajalność jego jest nieco niższa, a samo białko ma niższą wartość, z drugiej jednak zawiera błonnik, minerały i witaminy oraz przede wszystkim dłużej się uwalnia w organizmie. Na plus również można wymienić sam skład odżywek białkowych, który nie powoduje podniesienia poziomu złego cholesterolu i nie zatrzymuje tłuszczu w organizmie. Białko wegańskie sprawdza się zarówno w przypadku chęci obniżenia swojej wagi ciała w połączeniu oczywiście z odpowiednią dietą, jak i standardowo w sportach sylwetkowych, kiedy chcemy nabrać masy mięśniowej i wyrzeźbić ciało.

Białko wegańskie – kto powinien je stosować?

Białko wegańskie polecane jest dla wszystkich osób, również tych niezwiązanych ze sportami. Przede wszystkim spowodowane jest to tym, że w diecie wegańskiej białko jest trudno dostarczyć bezpośrednio z posiłków. Dla osób ćwiczących na siłowni może być to standardowa odżywka potreningowa, która dostarczy wysokie ilości białka bezpośrednio po treningu, kiedy mięśnie są w tak zwanym oknie anabolicznym, czyli mają największą przyswajalność białka w okresie zmęczenia.

Białko dla wegan – jakie wybrać?

Białko dla wegan najlepszej jakości i najlepiej przyswajalne pochodzi z soi, grochu oraz pestek dyni. Oczywiście są jeszcze inne rośliny bogate w białko, jednak najlepsze produkty białkowe dla wegan to mieszanki białek kilku roślin. Wybieraj tylko najwyższej jakości produkty zawierające minerały, witaminy i najwyższej jakości białko bez zbędnych substancji chemicznych czy cukru. Dzięki temu będziesz miała pewność, że dbasz o organizm w najlepszy możliwy sposób.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54