Czy trzeba je nosić przez cały czas, czy okulary korekcyjne są w stanie poprawić nasz wzrok i zmniejszyć wadę wzroku, a wreszcie jakie okulary wybrać, aby dobrze i długo nam służyły we wszystkich sytuacjach dnia codziennego? Postaramy się odpowiedzieć na nie wszystkie poniżej!
Korzystanie z okularów korekcyjnych w praktyce. Co warto wiedzieć o ich noszeniu?
Okulary korekcyjne to bardzo ważne akcesorium, które jest w stanie całkowicie odmienić jakość życia oraz funkcjonowanie osób dotkniętych wadami wzroku. Są to rozwiązania dużo bardziej uniwersalne i dostępne dla każdego, z których mogą bezpiecznie korzystać także osoby posiadające wrażliwe, skłonne do podrażnień oczy, w tym również ci użytkownicy, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą nosić soczewek kontaktowych. Współczesne okulary są bardzo wygodne w noszeniu i przyjazne w użytkowaniu, świetnie nadają się także do pracy przed komputerem, jeśli posiadają ku temu odpowiednie parametry.
Okulary korekcyjne - mity, które warto znać
Mimo tego, że okulary korekcyjne towarzyszą nam do wielu lat, wokół ich noszenia narosło sporo mitów. Jeden z nich głosi, że okulary należy nosić jak najrzadziej, a najlepiej sięgać po nie tylko w razie potrzeby, gdyż stale korzystanie z nich może dodatkowo pogorszyć wzrok. Rzeczywistość jest na szczęście całkowicie odmienna! Specjaliści zalecają, aby okulary nosić przez cały dzień, gdyż w trakcie korzystania z nich nasze oczy „odpoczywają” i nie muszą wkładać wysiłku w poprawę jakości widzenia. Co więcej, regularne korzystanie z okularów pozwala wielu osobom pozbyć się bólów głowy, migren, a także zmęczenia oczu, które często towarzyszą nieleczonym wadom wzroku.
Czy noszenie okularów jest w stanie poprawić wzrok? Jakie szkła wybrać do pracy?
Kolejnym mitem, który od lat krąży wokół okularów, jest przekonanie, że ich systematyczne noszenie pomaga poprawić wzrok. Mimo tego, że nie jest to prawda – okulary korekcyjne nie mają bowiem zdolności do wyeliminowania wady wzroku ani jej istotnego zmniejszenia, to jednak z ich noszeniem wiążą się istotne korzyści zdrowotne.
Przede wszystkim, w czasie korzystania z prawidłowo dobranej korekcji wzroku, nasze oczy mogą odpocząć od wysiłku wkładanego w zapewnienie nam jak najlepszej jakości widzenia pomimo wady wzorku. W efekcie, noszenie okularów nie tyle jest w stanie poprawić wzrok, co chroni nas przed dodatkowym pogłębieniem wady wzorku, na co są szczególnie narażone osoby nie korzystające z okularów pomimo zaleceń lekarskich.
Nasza satysfakcja z noszenia okularów w dużej mierze zależy od konkretnego modelu, jaki wybierzemy. Stojąc przed zakupem nowej pary, warto zainwestować w szkła wyposażone w dodatkowe powłoki, zwłaszcza jeśli planujemy korzystać z nich także w pracy lub dużo czasu spędzamy przed ekranami urządzeń elektronicznych. Dobrej jakości, uniwersalne okulary do pracy i na co dzień powinny posiadać tzw. antyrefleks, który będzie chronił nasze oczy przed światłem odbijającym się od ekranów. Jego zalety docenią także kierowcy, prowadzący auto w okularach.