poniedziałek, 20 grudzień 2021 17:58

Utrata kwasu hialuronowego a procesy starzenia się skóry

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zabiegi z kwasem hialuronowym zabiegi z kwasem hialuronowym pixabay

Z procesem starzenia się skóry związany jest szereg czynników behawioralnych, hormonalnych i środowiskowych. Wraz z wiekiem, skóra zaczyna tracić więcej kwasu hialuronowego, niż jest w stanie wytworzyć. Staje się mniej sprężysta i pojawiają się pierwsze zmarszczki.

 

Kiedy i jak starzeje się skóra?

Zakłada się, że skóra zaczyna się starzeć po okresie dojrzewania, zwykle po 25. roku życia. Początkowe zmiany nie są widoczne, cechują się indywidualnym charakterem i przebiegiem. Nasilają się one wraz z wiekiem, zmniejsza się ilość kolagenu, kwasu hialuronowego, a dodatkowo proces ten przyspiesza szereg czynników zewnętrznych. Dlatego wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje starzenia:

 • Egzogenne (zewnątrzpochodne) - jest uwarunkowane działaniem czynników środowiskowych, takich jak: promieniowanie ultrafioletowe UV, narażenie na dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne,
 • Endogenne (wewnątrzpochodne) - składają się na nie zmiany wynikające z upływu czasu czyli starzenia chronologicznego oraz zaburzeń hormonalnych (menopauza).

Oba typy starzenia się skóry łączą wspólne mechanizmy biologiczno-chemiczne i molekularne. Mechanizmy te nakładają się i oddziałują wzajemnie na siebie.

Objawy starzenia się skóry

Pierwsze efekty starzenia się skóry pojawiają się w górnej partii twarzy (np. kurze łapki), a dopiero później w dolnym jej obszarze, jako efekt zmiany owalu wynikający z opadaniem tkanek i zwiększoną wiotkością. Za zmiany te w dużej mierze odpowiedzialny jest kwas hialuronowy, a dokładnie drastyczne zmniejszenie jego ilości. Szacuje się, że od 25. do 50. roku życia jego ilość spada aż o 50%, a proces ten nasilają czynniki zewnętrzne. Z wiekiem zmniejsza się ilość ceramidów wchodzących w skład lipidów naskórkowych. To główny budulec bariery hydrolipidowej skóry, który może prowadzić do zwiększonej reaktywności skóry na niekorzystne działanie czynników środowiska, a tym samym przyspieszać proces starzenia.

Spadek jędrności i nawilżenia skóry, który jest skutkiem zmniejszonej ilości kwasu hialuronowego często prowadzi także do hiperkeratozy (nadmierne rogowacenie), szorstkości i objawów odwodnienia. Jest to powszechna przypadłość również u osób z tłustą skórą. Szacuje się, że problem ten dotyczy aż 90% osób po 60. roku życia, dlatego zabiegi z kwasem hialuronowym powinny być wykonywane już po 25. roku życia, zanim widoczne są pierwsze objawy starzenia.

Jak zniwelować efekt starzenia się skóry?

Mezoterapia to zabieg, który umożliwia podanie substancji leczniczej do skóry do skóry w bezpośredni sposób za pomocą igły lub ultradźwięków i impulsów elektrycznych, dzięki temu każda kobieta może wybrać metodę odpowiednią dla siebie. Zabieg ten z powodzeniem wykorzystywany jest również do spłycania zmarszczek. Podczas zabiegu pod skórę wstrzykiwany jest odpowiedni preparat. Substancja wypełnia pustą przestrzeń, ujędrnia skórę, wypełnia niewielkie zmarszczki, a przy tym nie powoduje całkowitego paraliżu.

 • Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym
  Rolety okienne i plisy - funkcjonalność i estetyka w jednym

  Rolety okienne i plisy to dwa rodzaje osłon okiennych, które cieszą się coraz większą popularnością. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealne do każdego domu i biura.

  Napisano piątek, 01 grudzień 2023 09:58
 • Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej
  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

  Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej może być atrakcyjnym sposobem na zakup domu lub mieszkania za znacznie niższą cenę niż na rynku pierwotnym lub wtórnym. Proces ten jednak nie jest pozbawiony ryzyka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady tej formy nabycia nieruchomości.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:04
 • Czerwona bransoletka
  Czerwona bransoletka

  Czerwona bransoletka to biżuteria, którą warto nosić na co dzień. Okazuje się, że błyskotka tego typu może przynosić szczęście, dlatego wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kobiet. Jaką bransoletkę wybrać? Czym cechują się czerwone bransoletki?

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 12:01
 • Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?
  Drgawki gorączkowe u dziecka - czym są i jak udzielić pierwszej pomocy?

  Drgawki gorączkowe u dzieci są zjawiskiem, które może wywoływać niepokój wśród rodziców i opiekunów. Oto szczegółowy artykuł, który wyjaśnia, co to są drgawki gorączkowe, ich przyczyny, objawy, postępowanie w przypadku ich wystąpienia oraz ogólne ryzyko i statystyki dotyczące tego stanu.

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 19:17
 • Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego
  Kancelaria doradztwa restrukturyzacyjnego i upadłościowego

  Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, inflacja, postępujące zmiany klimatyczne – w ostatnich latach przedsiębiorcy i rolnicy w Polsce nie mają łatwo. Rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób decyduje się na zamknięcie działalności lub restrukturyzację firmy. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 152 tys. wniosków o likwidację. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz postępowanie upadłościowe czy restrukturyzację – warto przez ten proces przejść przy asyście prawnika.

  Napisano czwartek, 23 listopad 2023 09:54