poniedziałek, 20 grudzień 2021 17:58

Utrata kwasu hialuronowego a procesy starzenia się skóry

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zabiegi z kwasem hialuronowym zabiegi z kwasem hialuronowym pixabay

Z procesem starzenia się skóry związany jest szereg czynników behawioralnych, hormonalnych i środowiskowych. Wraz z wiekiem, skóra zaczyna tracić więcej kwasu hialuronowego, niż jest w stanie wytworzyć. Staje się mniej sprężysta i pojawiają się pierwsze zmarszczki.

 

Kiedy i jak starzeje się skóra?

Zakłada się, że skóra zaczyna się starzeć po okresie dojrzewania, zwykle po 25. roku życia. Początkowe zmiany nie są widoczne, cechują się indywidualnym charakterem i przebiegiem. Nasilają się one wraz z wiekiem, zmniejsza się ilość kolagenu, kwasu hialuronowego, a dodatkowo proces ten przyspiesza szereg czynników zewnętrznych. Dlatego wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje starzenia:

 • Egzogenne (zewnątrzpochodne) - jest uwarunkowane działaniem czynników środowiskowych, takich jak: promieniowanie ultrafioletowe UV, narażenie na dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne,
 • Endogenne (wewnątrzpochodne) - składają się na nie zmiany wynikające z upływu czasu czyli starzenia chronologicznego oraz zaburzeń hormonalnych (menopauza).

Oba typy starzenia się skóry łączą wspólne mechanizmy biologiczno-chemiczne i molekularne. Mechanizmy te nakładają się i oddziałują wzajemnie na siebie.

Objawy starzenia się skóry

Pierwsze efekty starzenia się skóry pojawiają się w górnej partii twarzy (np. kurze łapki), a dopiero później w dolnym jej obszarze, jako efekt zmiany owalu wynikający z opadaniem tkanek i zwiększoną wiotkością. Za zmiany te w dużej mierze odpowiedzialny jest kwas hialuronowy, a dokładnie drastyczne zmniejszenie jego ilości. Szacuje się, że od 25. do 50. roku życia jego ilość spada aż o 50%, a proces ten nasilają czynniki zewnętrzne. Z wiekiem zmniejsza się ilość ceramidów wchodzących w skład lipidów naskórkowych. To główny budulec bariery hydrolipidowej skóry, który może prowadzić do zwiększonej reaktywności skóry na niekorzystne działanie czynników środowiska, a tym samym przyspieszać proces starzenia.

Spadek jędrności i nawilżenia skóry, który jest skutkiem zmniejszonej ilości kwasu hialuronowego często prowadzi także do hiperkeratozy (nadmierne rogowacenie), szorstkości i objawów odwodnienia. Jest to powszechna przypadłość również u osób z tłustą skórą. Szacuje się, że problem ten dotyczy aż 90% osób po 60. roku życia, dlatego zabiegi z kwasem hialuronowym powinny być wykonywane już po 25. roku życia, zanim widoczne są pierwsze objawy starzenia.

Jak zniwelować efekt starzenia się skóry?

Mezoterapia to zabieg, który umożliwia podanie substancji leczniczej do skóry do skóry w bezpośredni sposób za pomocą igły lub ultradźwięków i impulsów elektrycznych, dzięki temu każda kobieta może wybrać metodę odpowiednią dla siebie. Zabieg ten z powodzeniem wykorzystywany jest również do spłycania zmarszczek. Podczas zabiegu pod skórę wstrzykiwany jest odpowiedni preparat. Substancja wypełnia pustą przestrzeń, ujędrnia skórę, wypełnia niewielkie zmarszczki, a przy tym nie powoduje całkowitego paraliżu.

 • Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?
  Co zrobić gdy musisz się przeprowadzić?

  Przeprowadzka może doprowadzić do wielu problemów i trudności zwłaszcza wtedy, kiedy nie masz doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Co zrobić aby przebiegła szybko i sprawnie?

  Written on czwartek, 20 styczeń 2022 17:44
 • Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?
  Z czym nosić rozkloszowaną spódnicę?

  Rozkloszowane spódnice pozostają w modzie już od kilku sezonów i nic nie zapowiada zmiany w tym temacie. To jeden z ulubionych fasonów, noszony przez kobiety niezależnie od pory roku. Świetnie wyglądają latem z lekkimi bluzeczkami i zimą, w połączeniu z golfami. Jak nosić rozkloszowane spódnice?

  Written on środa, 19 styczeń 2022 12:59
 • Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!
  Białe vs czarne – sprawdź najmodniejsze botki w tym sezonie!

  Botki, czy to białe, czy czarne, koniecznie muszą znaleźć się w damskiej szafie, choćby w pojedynczym egzemplarzu. To ponadczasowe obuwie, które pasuje do wielu stylizacji.  Możesz znaleźć zarówno modele basicowe, jak i z modnymi detalami, aplikacjami i zdobieniami. Podpowiadamy, do jakich ubrań najlepiej je nosić i z czym warto zestawić.

  Written on wtorek, 18 styczeń 2022 10:39
 • Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?
  Porady prawne - czym są i gdzie ich szukać?

  Musisz rozwiązać problem prawny, jednak nie wiesz gdzie się zgłosić, by uzyskać jak najlepszą pomoc? Słyszałeś/Słyszałaś kiedyś o poradach prawnych, ale nie wiesz, czym one tak właściwie są? W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy w kwestiach prawnych.

  Written on środa, 12 styczeń 2022 10:20
 • Do czego służą gadżety reklamowe?
  Do czego służą gadżety reklamowe?

  Odpowiednio użyte gadżety reklamowe potrafią przynieść wiele korzyści firmie. Kiedy ich używać? Jak wdrożyć artykuły promocyjne, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy? Co będzie odpowiednim artykułem promocyjnym i kiedy je podarować potencjalnym klientom?

  Written on poniedziałek, 10 styczeń 2022 10:20