poniedziałek, 20 grudzień 2021 17:58

Utrata kwasu hialuronowego a procesy starzenia się skóry

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zabiegi z kwasem hialuronowym zabiegi z kwasem hialuronowym pixabay

Z procesem starzenia się skóry związany jest szereg czynników behawioralnych, hormonalnych i środowiskowych. Wraz z wiekiem, skóra zaczyna tracić więcej kwasu hialuronowego, niż jest w stanie wytworzyć. Staje się mniej sprężysta i pojawiają się pierwsze zmarszczki.

 

Kiedy i jak starzeje się skóra?

Zakłada się, że skóra zaczyna się starzeć po okresie dojrzewania, zwykle po 25. roku życia. Początkowe zmiany nie są widoczne, cechują się indywidualnym charakterem i przebiegiem. Nasilają się one wraz z wiekiem, zmniejsza się ilość kolagenu, kwasu hialuronowego, a dodatkowo proces ten przyspiesza szereg czynników zewnętrznych. Dlatego wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje starzenia:

 • Egzogenne (zewnątrzpochodne) - jest uwarunkowane działaniem czynników środowiskowych, takich jak: promieniowanie ultrafioletowe UV, narażenie na dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne,
 • Endogenne (wewnątrzpochodne) - składają się na nie zmiany wynikające z upływu czasu czyli starzenia chronologicznego oraz zaburzeń hormonalnych (menopauza).

Oba typy starzenia się skóry łączą wspólne mechanizmy biologiczno-chemiczne i molekularne. Mechanizmy te nakładają się i oddziałują wzajemnie na siebie.

Objawy starzenia się skóry

Pierwsze efekty starzenia się skóry pojawiają się w górnej partii twarzy (np. kurze łapki), a dopiero później w dolnym jej obszarze, jako efekt zmiany owalu wynikający z opadaniem tkanek i zwiększoną wiotkością. Za zmiany te w dużej mierze odpowiedzialny jest kwas hialuronowy, a dokładnie drastyczne zmniejszenie jego ilości. Szacuje się, że od 25. do 50. roku życia jego ilość spada aż o 50%, a proces ten nasilają czynniki zewnętrzne. Z wiekiem zmniejsza się ilość ceramidów wchodzących w skład lipidów naskórkowych. To główny budulec bariery hydrolipidowej skóry, który może prowadzić do zwiększonej reaktywności skóry na niekorzystne działanie czynników środowiska, a tym samym przyspieszać proces starzenia.

Spadek jędrności i nawilżenia skóry, który jest skutkiem zmniejszonej ilości kwasu hialuronowego często prowadzi także do hiperkeratozy (nadmierne rogowacenie), szorstkości i objawów odwodnienia. Jest to powszechna przypadłość również u osób z tłustą skórą. Szacuje się, że problem ten dotyczy aż 90% osób po 60. roku życia, dlatego zabiegi z kwasem hialuronowym powinny być wykonywane już po 25. roku życia, zanim widoczne są pierwsze objawy starzenia.

Jak zniwelować efekt starzenia się skóry?

Mezoterapia to zabieg, który umożliwia podanie substancji leczniczej do skóry do skóry w bezpośredni sposób za pomocą igły lub ultradźwięków i impulsów elektrycznych, dzięki temu każda kobieta może wybrać metodę odpowiednią dla siebie. Zabieg ten z powodzeniem wykorzystywany jest również do spłycania zmarszczek. Podczas zabiegu pod skórę wstrzykiwany jest odpowiedni preparat. Substancja wypełnia pustą przestrzeń, ujędrnia skórę, wypełnia niewielkie zmarszczki, a przy tym nie powoduje całkowitego paraliżu.

 • Dywan z długim włosiem - jak o niego dbać?
  Dywan z długim włosiem - jak o niego dbać?

  Dywan z długim włosiem w typie "shaggy" z pewnością jest jedną z najlepszych ozdób, jaką możemy dopasować do wnętrza. Jednak "kudłate" dywany są niezwykłym wyzwaniem, jeśli chodzi o dbanie o ich wygląd i nienaganną prezencję.

  Written on wtorek, 17 maj 2022 11:09
 • Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety
  Zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe - wady i zalety

  Zlewozmywaki kuchenne, podobnie jak pralki ładowane od przodu lub od góry czy kuchenki gazowe i elektryczne, budzą silne emocje i mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników.

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:34
 • 4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz
  4 cechy, które musi mieć każdy dobry weterynarz

  Jesteś właścicielem zwierzaka? Niezależnie od jego gatunku, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twój pupil był bezpieczny i cieszył się dobrym zdrowiem.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:17
 • Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?
  Ekspert kredytowy czy wizyta w bankach? Co wybrać?

  Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, będziemy musieli przeanalizować i porównać co najmniej kilka ofert, tak aby wybrać najkorzystniejszą. W tym celu możemy odwiedzać poszczególne oddziały banków bądź udać się do eksperta kredytowego, który odpowie na wszystkie pytania związane z procesem kredytowania.

  Written on środa, 11 maj 2022 11:13
 • Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania
  Sprawdź koniecznie te rzeczy podczas odbioru mieszkania

  Odbiór mieszkania to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu. Ważne jest, by wstępna radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty. 

  Written on środa, 11 maj 2022 11:09