poniedziałek, 20 grudzień 2021 17:58

Utrata kwasu hialuronowego a procesy starzenia się skóry

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zabiegi z kwasem hialuronowym zabiegi z kwasem hialuronowym pixabay

Z procesem starzenia się skóry związany jest szereg czynników behawioralnych, hormonalnych i środowiskowych. Wraz z wiekiem, skóra zaczyna tracić więcej kwasu hialuronowego, niż jest w stanie wytworzyć. Staje się mniej sprężysta i pojawiają się pierwsze zmarszczki.

 

Kiedy i jak starzeje się skóra?

Zakłada się, że skóra zaczyna się starzeć po okresie dojrzewania, zwykle po 25. roku życia. Początkowe zmiany nie są widoczne, cechują się indywidualnym charakterem i przebiegiem. Nasilają się one wraz z wiekiem, zmniejsza się ilość kolagenu, kwasu hialuronowego, a dodatkowo proces ten przyspiesza szereg czynników zewnętrznych. Dlatego wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje starzenia:

 • Egzogenne (zewnątrzpochodne) - jest uwarunkowane działaniem czynników środowiskowych, takich jak: promieniowanie ultrafioletowe UV, narażenie na dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne,
 • Endogenne (wewnątrzpochodne) - składają się na nie zmiany wynikające z upływu czasu czyli starzenia chronologicznego oraz zaburzeń hormonalnych (menopauza).

Oba typy starzenia się skóry łączą wspólne mechanizmy biologiczno-chemiczne i molekularne. Mechanizmy te nakładają się i oddziałują wzajemnie na siebie.

Objawy starzenia się skóry

Pierwsze efekty starzenia się skóry pojawiają się w górnej partii twarzy (np. kurze łapki), a dopiero później w dolnym jej obszarze, jako efekt zmiany owalu wynikający z opadaniem tkanek i zwiększoną wiotkością. Za zmiany te w dużej mierze odpowiedzialny jest kwas hialuronowy, a dokładnie drastyczne zmniejszenie jego ilości. Szacuje się, że od 25. do 50. roku życia jego ilość spada aż o 50%, a proces ten nasilają czynniki zewnętrzne. Z wiekiem zmniejsza się ilość ceramidów wchodzących w skład lipidów naskórkowych. To główny budulec bariery hydrolipidowej skóry, który może prowadzić do zwiększonej reaktywności skóry na niekorzystne działanie czynników środowiska, a tym samym przyspieszać proces starzenia.

Spadek jędrności i nawilżenia skóry, który jest skutkiem zmniejszonej ilości kwasu hialuronowego często prowadzi także do hiperkeratozy (nadmierne rogowacenie), szorstkości i objawów odwodnienia. Jest to powszechna przypadłość również u osób z tłustą skórą. Szacuje się, że problem ten dotyczy aż 90% osób po 60. roku życia, dlatego zabiegi z kwasem hialuronowym powinny być wykonywane już po 25. roku życia, zanim widoczne są pierwsze objawy starzenia.

Jak zniwelować efekt starzenia się skóry?

Mezoterapia to zabieg, który umożliwia podanie substancji leczniczej do skóry do skóry w bezpośredni sposób za pomocą igły lub ultradźwięków i impulsów elektrycznych, dzięki temu każda kobieta może wybrać metodę odpowiednią dla siebie. Zabieg ten z powodzeniem wykorzystywany jest również do spłycania zmarszczek. Podczas zabiegu pod skórę wstrzykiwany jest odpowiedni preparat. Substancja wypełnia pustą przestrzeń, ujędrnia skórę, wypełnia niewielkie zmarszczki, a przy tym nie powoduje całkowitego paraliżu.

 • Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury
  Śmierć mężczyzny po interwencji policji w Warszawie - trwa dochodzenie prokuratury

  Na warszawskiej Ochocie, rozegrał się dramat, z udziałem agresywnego mężczyzny, który po interwencji policji i przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego, pomimo podjętej reanimacji zmarł. Wydarzenie to, skłoniło warszawską prokuraturę do rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

  Napisano środa, 19 czerwiec 2024 10:00
 • Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola
  Zatrzymano sprawców brutalnego ataku na obywateli Ukrainy - warszawska Wola

  W ostatnich tygodniach na warszawskiej Woli, doszło do brutalnego incydentu, który zakończył się poważnymi obrażeniami u dwóch obywateli Ukrainy. Sprawcy, dwaj młodzi mężczyźni, zostali zatrzymani przez policję. Napaść, rozpoczęła się od sprzeczki słownej, która eskalowała do przemocy fizycznej.

  Napisano wtorek, 18 czerwiec 2024 09:44
 • Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024
  Warszawska Strefa Kibica - dla fanów piłki nożnej podczas Euro 2024

  Wczoraj, 16 czerwca, otwarta została Warszawska Strefa Kibica, stworzona z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2024. Wydarzenie to, zorganizowane na błoniach Stadionu Narodowego, umożliwi tysiącom fanów wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji oraz emocjonowanie się każdym meczem, na ogromnym telebimie. Zainicjowany przez miasto Warszawa i współorganizowany przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" oraz PGE Narodowy, projekt ten oferuje bezpłatny dostęp do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 09:22
 • Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury
  Immunitet parlamentarny posła Adama Szłapki pod lupą Prokuratury

  Na początku kwietnia 2023 roku, na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył poseł i minister ds. UE, Adam Szłapka. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż w jej wyniku 16 - letnia rowerzystka odniosła obrażenia. W odpowiedzi na to zdarzenie, prokurator generalny Adam Bodnar, wystosował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 08:25
 • Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  
  Rowerowy Maj 2024 w Warszawie - już w niedzielę!  

  Co roku, wiosenna akcja "Rowerowy Maj" przyciąga tysiące warszawiaków, którzy chcą aktywnie spędzić czas, uczestnicząc w radosnym przejeździe ulicami stolicy. Choć nazwa może sugerować inaczej, wydarzenie to rozciąga się aż do czerwca, kiedy to odbywa się wielki finał. W tym roku 16 czerwca, Warszawa znów powita entuzjastów dwóch kółek.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 08:03